Trabzonspor'u şampiyonluğa taşıyan faktörler

Trabzonspor, 38 yıl sonra şampiyonluğa ulaştı. Bordo Mavililer'in şampiyonluk adımları geçen sezon atıldı. İşte Trabzonspor'u şampiyonluğa taşıyan faktörler...

NTV Spor 30.04.2022 - 21:28 | Son Güncelleme: 30.04.2022 - 22:38

İLK İŞARET BİR YIL ÖNCE VERİLDİ
Trabzonspor'da geçtiğimiz sezonun devre arasına girilirken şampiyonluk iddiası devam ediyordu. Ancak teknik direktör Abdullah Avcı, "Biz şimdiden gelecek sezonu planlıyoruz. Bunun için çabalıyoruz" diyerek takım üzerinde ekstra bir baskı oluşmasını engelledi ve şampi-yonluk kadrosunun iskeletini kurmaya başladı.

HER ŞEY BİR PLANA BAĞLI
Coronavirüs salgını nedeniyle bir çok takım yurt dışı kamp programları yaparken, Trabzonspor ise TFF Riva Tesisleri'nde kampa girdi ve hazırlık maçı programlarını açıkladı. Erkenden başlayan kampın verimi de üst düzeyde oldu. Takımın kaynaşması ve oyun planları burada sağlandı.

TRANSFERLER ERKEN YAPILDI

Bordo-Mavililer, geçen sezon bu dönemin temellerini attı. Karadeniz devinin kurmayları Cornelius dışındaki Hamsik, Peres, Dorukhan ve Siopis gibi önemli isimlere erkenden imza attırarak kadrosunu güçlendirdi. Erken davranılması futbolcuların uyum süreçlerini hızlandırdı, bu konuda sıkıntı yaşanmadı.

NOKTA ATIŞI TAKVİYELER
Sezon başında Hamsik, Denswil, Dorukhan, Cornelius ve Siopis gibi o dönem takımın ihtiyaçlarını anında karşılayabilecek isimlerle anlaşıldı. Sadece Koita ve İsmail'den beklenen verim alınamazken; diğer transferlerin tamamı şampiyonluk mücadelesine önemli katkılar sağladı ve müthiş performans sergiledi.

SABRETMEK İŞİN SIRRI
Sezona iddialı bir giriş yapan Trabzonspor ilk haftalarda istediği gibi performans sergileyemese de teknik direktör Abdullah Avcı'nın, "Sabırlı oyun" anlayışı ve söylemleri kısa sürede karşılık buldu. Taraftar hemen her maçta tribünleri doldurarak takım ve teknik ekibe olan güven vurguladı.

ÖDEMELER AKSATILMADI
Bankalar Birliği ile varılan anlaşmanın ardından ödeme planına harfiyen uyan Trabzonsporda yönetim kurulu da büyük bir uyum içerisinde çalıştı. Sezonun ilk yansı devam ederken yapılan kongrede de yönetim kuruluna güven aşılandı. Futbolcuların maaş ve prim ödemeleri hiç aksatılmadı, hatta erken ödendi.

EDİN VİSCA VE GENÇLIK AŞISI
Devre arasına açık ara önde girmesine rağmen teknik direktör Abdullah Avcı'nın, "Visça" talebi yerine getirildi. Önemli bir maliyetle kadroya katılan Boşnak oyuncu kısa süre içerisindeki katkısıyla kendisi için verilen çabanın karşılığını verdi. Ayrıca gelecek sezon için de gençler kadroya katıldı.

Sayfa Yükleniyor...