ABD Kadın Milli Takım Kaptanından Trump'a yanıt

ABD Kadın Milli Takımı kaptanı Megan Rapinoe, ABD Başkanı Donald Trump ile aralarındaki tartışmayı alevlendirebilecek açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 04.07.2019 - 08:54 | Son Güncelleme: 04.07.2019 - 09:00

Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2019 Kadınlar Dünya Kupası'nda şampiyonluk mücadelesi veren ABD Kadın Milli Takımı kaptanı Megan Rapinoe ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki gerginlik devam ediyor.

Turnuvada attığı 5 golle Alex Morgan'ın ardından takımın en golcü futbolcusu konumundaki Rapinoe, Trump'un yapması gereken daha iyi işler olduğunu söyledi.

"Birçok şeyi atladığından eminim. Bunları yapmadan önce yapması gereken daha iyi işler olduğunu düşünüyorum" diyen Rapinoe şöyle devam etti; "Ben açık ve dürüst olmaktan hoşlanıyorum. Başka türlüsü bana garip geliyor. Benzersiz ve derinden bir Amerikalı olduğumu düşünüyorum. Eğer milli marş sırasında nasıl durulması gerektiği konusunda ideal olandan bahsediyorsak bence sonuna kadar Amerikalıyım."

Ülkesi ile 7 Temmuz Pazar günü Hollanda karşısında 2019 Kadınlar Dünya Kupası finaline çıkacak Rapinoe sözlerini şu şekilde noktaladı;

"Bu ülkede olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. bu tepkiyi başka yerlerde gösteremeyeceğim daha iyi olamayacağımız anlamına gelmez. Her zaman daha iyi olmak için gayret göstermeliyiz. Bu ülkenin çok sayıda idealle kurulduğunu düşünüyorum; ancak köleliği de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu konuda gerçekten dürüst olmamız ve bu konuda konuşmaya gerçekten açık olmamız gerektiğini düşünüyorum."

33 yaşındaki deneyimli futbolcu Rapinoe, geçen hafta yaptığı açıklamada, 2019 Kadınlar Dünya Kupası'nın ardından Beyaz Saray'ı ziyaret etmeyeceğini dile getirmişti. 

ABD Başkanı Donald Trump ise Rapinoe'ya "Konuşmadan önce kazanmalı." şeklinde yanıt verirken, ABD Kadın Milli Takımı kaptanının ülkeye, Beyaz Saray'a, bayrağa ve bu takıma saygı duyması gerektiğini ifade etmişti.

Rapinoe, 2016 yılında San Francisco 49ers'ın eski oyun kurucusu Colin Kaepernick'in polis saldırısı ve ırk eşitsizliğine dikkat çeken protestosuna destek vermişti.

33 yaşındaki kaptan, 2016 yılında yapılan bir spor etkinliğinden önce milli marş boyunca diz çöken ilk beyaz atlet olmuştu.

Rapinoe, Dünya Kupası maçları öncesinde ABD Milli Marşı sırasında sessizce ayakta duruyor. 

Sayfa Yükleniyor...