"Türk futbolu, bir şehir takımının etrafında dönüyor, bu tehlikeli"

Ali Koç, yeni sezonda İsmail Kartal ya da Jorge Jesus çalışacaklarını belirterek gelecek hafta açıklama yapabileceklerini söyledi. Ali Koç, Kulüpler Birliği'nde yapılacak başkanlık seçimi için de adaylığını düşündüğünü belirtti.

NTV Spor 23.05.2022 - 22:57 | Son Güncelleme: 24.05.2022 - 01:54

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Derin Futbol programında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Teknik direktör ve yeni sezondaki kadro planlaması başta olmak üzere birçok konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ali Koç'un açıklamaları şöyle:

"Bir sene daha beklerdim"

"Filmi geriye sarabilseydik, başkan adayı olmak için bir sene daha beklerdim. Gemiyi yüzdürebilmek için maddi manevi dokunuşlar gerekiyordu. Keşke o dokunuşların sonunda bazı şampiyonluklar olsaydı. Seçimler bir sene daha sonra olsaydı daha net şeyler olabilirdi. Bazı olaylar oldu geçmişte bir sene evveline gidersek. Kısmet buymuş."

"Aziz Yıldırım konusuna girmek istemiyorum. Beraber çok yayına çıkmak istedim, olmadı. Beraber müthiş mücadele verdik. Başka kulüplerin başına bu olay gelse, Fenerbahçe gibi ayakta duramazlardı. Ameliyatında not bile yollamamam, durumun ne kadar acı olduğunu gösteriyor.

"2011'den bu yana baktığımızda Fenerbahçe, telafisi olmayacak şekilde hakkı en çok yenen kulüptür."

"Hakkımızın yenmesine sebep olamaz"

"Sayın Ali Şen döneminde başlayan biz ve diğerleri... Bir ayrıştırıcı unsur oldu ve buna katılıyorum. Bugün aynı şey başka kulüpler için de geçerli olmaya başladı. Ancak bu, hakkımızın yenmesine sebep olamaz."

"Türk futbolu, bir şehir takımının etrafında dönüyor. Bu tehlikeli. Bu, o takım için de çok tehlikeli. Birilerinin çıkıp konuşması lazım. Niye sadece biz konuşuyoruz?

Torpille hakem atanıyor şu an. Bu hakemler niçin atanıyor? Belki de önümüzdei 10 yıla hizmet etmesi için. Artık ifşa etme zamanı. Biz buna izin vermemeye çalışacağız. Bizim konuşmamız bir çözüm olacak mı? Belki olmayacak ama vicdanımız rahat yatacağız.

"İki tarafın da hayrına olacak şeyi yapacağımızı düşünüyorum"

"Mesut'un kendisiyle konuşmadık. Menajeriyle bir konuşma yapıldı. İki tarafın hayrına olacak şeyi yapacağımızı düşünüyorum. Bizim 100. yılda şampiyon olmaktan başka bir hedefimiz yok. Mesut'u yine olsa yine alırdım. Fırsattı. Büyük bir maaşı vardı ve kalan maaşın yarım sezonu Arsenal ödeyecekti. Kendisi arzuladı, biz istedik. Mesut Özil gibi bir ismi kim istemez. Bazen tutuyor bazen tutmuyor. Mesut da buraya gelip böyle olsun istemez. Üst üste sakatlıklar yaşadı ve böyle oldu."

"İsmail hoca göreve kayıtsız şartsız geldi. Kendisi geldiği zaman, önümüzdeki sezon için üst düzey ve dünyaca tanınan bir hoca aradığımızı biliyordu. Bu isimlerden birinin Löw olacağını da söyledik. Ben ve yönetimim arkadan dolaşıp iş yapacak insanlar değiliz. İsmail hocanın oynattığı oyunla takım ruhunu inşa etti. Samandırayı anahtar teslim verdi. Şapka çıkartmaktan başka yapacak bir şey yoktu. 10 numara 5 yıldız bir iş çıkarttı.  Ben kendisine ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum. İsmail hoca moral açısından bizi dipten aldı ve kazanma alışkanlığı yakaladı."

"Bizim şu anda çalışabileceğimiz iki tane hocamız var"

"Bizim artısıyla eksisiyle her şeyi değerlendirmemiz lazım. Bazen gönlünüz bir şey der, mantığınız başka bir şey değer. Bizim şu anda çalışabileceğimiz iki tane hocamız var şu an. Birisi doğal olarak İsmail Kartal, diğeri de Jorge Jesus. Şartlar ne olursa olsun bizim kenetlenmemiz lazım. Fenerbahçe'nin şampiyon olmasını istiyorsanız, caminanın sonuna kadar peşinden gidin. Pazartesi günü ne yapacağımızı açıklayacağız. Sezonu çok erken açacağız. Oyuncularımıza sesleniyorum, siz de bu sefer biraz fedakarlık yapacaksınız. İsmail hoca veya Jesus, iki isimle de geldiğimiz noktada pazartesi günü açıklayabiliriz. Sezon öncesine yeni antrenörümüzle başlayacağız."

"Spor yasası çıktı. Bize göre gerçekçi ve uygulanabilir bir yasa değil. Spor yasasında biz denk bütçeden sorumluyuz. Hapise kadar giden yollar var. Borcun tanımı yok. Biz bütçeyi yaptık, sezon başladı. Yayıncı kuruluş ödeme yapmadı. Onlar sorumlu değil biz sorumluyuz. Mücbir sebep, Covid. Yine biz sorumluyuz." 

"Aday olmayı düşünüyorum"

"Kulüpler Birliği Genel Kurulu'nda aday olmayı düşünüyorum. Genel kurul var haziranda. Başkanlarımızın takdiridir. Bütünsel olarak fayda sağlayacağımızı düşünüyorum."

"Federasyonda yeni bir seçim var. Başkan kadar yönetim kurulunun kimlerden oluştuğu da önemli. Futboldan anlayanların, futbol için kalbi atan insanların olması lazım. Futbolun değer zincirini etkileyen insalar olmalı. Dört kulübün de belirleyeceği bir başkan adayı da olabilir. Son dönemeçteyiz. Kurulların da sayın Ahmet Nur Çebi'nin de dediği gibi tamamen değişmesi lazım. Tarihin en kötü federasyonundan bahsediyoruz. İnşallah Kulüpler Birliği olarak federasyondaki başkanlık seçimi için bir aday çıkartabiliriz. Türk futbolunun gelişmesi için Kulüpler Birliği'ne ihtiyacımız var. Fatih Terim'in adaylığını destekler miyiz? Hayır."

"Ben, Beşiktaş'ın hakkını savunmadım"

"Beşiktaş'a karşı saygı ve sevgide hiçbir zaman kusurum olmadı. Geçen senenin sonuna bir dönelim. Gerek başkan seviyesinde gerek yönetici seviyesinde gerekse futbolcu düzeyinde bize imalı mesajlar verildi. Oradan bir üzüntümüz var. Bu seneye dönersek, Ahmet Nur Çebi başkan açıklama yaptı ben öyle demedim diye. Ama bana öyle gelmiyor. Sebep, benim yaptığım basın toplantısında TFF'nin Trabzonspor'a bakış açısını gösteren bir örnek. Normal şartlarda Antalyaspor maçının iptal olması lazımdı. Hukuk süreci vardı Beşiktaş maçıyla ilgili. Ben, Beşiktaş'ın hakkını savunmadım. İşin garipliğini ifade etmek için söyledim."

"Biz onu elimizde tutamayacağımızı bilerek aldık"

"Kim Min-Jae son yıllarda Fenerbahçe'ye gelmiş en iyi oyunculardan biri. Vitor Pereira'nın hediyesi. Ameliyat oldu. Buradan çok memnun. Şu ana kadar gitmesi için somut bir şey yok. İnanıyorum ki bir sene daha burada kalır, Dünya Kupası'nı geçirir. Gidecek daha çok yolu var. Biz onu elimizde tutamayacağımızı bilerek aldık.

CSKA Moskova Mert Hakan için resmi teklif yapmadı. Bizim futbolcumuz satılık değil. Bizim kontratlı oyuncumuz için görüşmeler yapılıyorsa menajerler aracılığıyla, hukuki başvuru yapacağız. Satmayı düşünümüyoruz ama absürt bir şey gelir, bakarız. Ozan Tufan için geçen sene Beşiktaş'tan ilgi vardı bu sene yok. Bu sezon 4, en fazla 5 transfer yapacağız. Hocalarımızla konuşacağız. Ciddi bir planlama var."

Yayın ihalesinde Saran Group'un teklifi daha iyi bir teklifdi ve geliştirilebilecek bir teklifti. Türk futbolu için önemliydi. 17 tane hocayla görüştüm. 14 tanesi rekabet olmadığı için düşünmedi. Dibe vurduk zannediyoruz ama daha da dibe gidiyoruz."

Sayfa Yükleniyor...