Türkiye'nin şansı var mı? Türkiye, EURO 2020'de nasıl gruptan çıkar?

İtalya'nın ardından Galler'e de yenilen A Milli Takım, EURO 2020'de işini mucizelere bıraktı. Peki Türkiye gruptan nasıl çıkar?

NTV Spor 17.06.2021 - 09:06

EURO 2020'ye 3-0'lık İtalya yenilgisiyle başlayan Türkiye ikinci maçta bu kez Galler'e 2-0 yenildi.

İki maç sonunda puanla tanışamayan ve kalesinde 5 gol görüp gol atamayan A Milli Takım'ın gruptan çıkabilmek için tek bir senaryosu kaldı. Milliler ancak en iyi grup üçüncüleri arasına kalabilirse bir üst tura adını yazdıracak.

Milli takım gruptan nasıl çıkar?

EURO 2016'dan bu yana 24 takımla oynanan Avrupa Şampiyonası'nda 6 grup bulunuyor. Grubu ilk iki sırada bitiren takımlar halihazırda son 16 turuna yükseliyor. Ancak formata göre en iyi 4 grup üçüncüsü de son16 turunda yer alıyor.

Böylece turnuvaya katılan 24 takımın 16'sı grup etabı sonrası yoluna devam ederken 8 takım veda ediyor.

Üçüncülük Türkiye'ye yetiyor mu?

Türkiye son maçında İsviçre'yi yenip grubu üçüncü sırada bitirirse bu sonuç doğrudan yeterli olmuyor.

A Milli Takım'ın gruptan çıkması için öncelikle grubunu üçüncü sırada bitirmesi, ardından da diğer gruplardaki sonuçları beklemesi gerekiyor. Grupların tamamlanmasından sonra kendi grubunu üçüncü bitiren 6 takımdan 4'ü son 16 turuna yükselecek.

EURO 2016'da üçüncülük yetmedi

Türkiye, EURO 2016'da İspanya ve Hırvatistan yenilgilerinin ardından son maçta Çekya'yı mağlup etmiş ve grubunu üçüncü bitirmişti. Ancak diğer gruplarda elde edilen sonuçların ardından Türkiye'nin üç puanla grup üçüncülüğü yeterli olmadı ve turnuvadan elendi.

Sayfa Yükleniyor...