Türkiye Kupası'nda statü değişikliği

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kupası'nda yaptığı statü değişikliğini açıkladı.

NTV Spor 10.11.2011 - 22:50

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye Kupası'nda yaptığı statü değişikliği ile grup maçlarını kaldırarak, tek maçlı eleme usulünün uygulanacağını açıkladı. Kupada ayrıca çeyrek final, yarı final ve final maçlarının tarafsız sahada tek maç üzerinden oynanacağı belirtildi.

Maçların talimatlarıyla ilgili maddeler şunlar;

MADDE 1- KUPANIN OLUŞUMU ve KATILIM ŞARTLARI

(1) TFF'nin ulusal düzeyde oynattığı profesyonel lig müsabakalarından sonraki kupa müsabakalarının ismi Türkiye Kupası'dır. Kupa'nın isimlendirilmesi yetkisi münhasıran TFF Yönetim Kurulu'na aittir.

(2) Kupaya aşağıda belirtilen takımlar katılır:

a) Bir önceki sezonda Süper Lig'de puan sıralamasında 1 ile 15. sıralar arasında yer alan toplam 15 takım,

b) Bir önceki sezonda TFF 1. Ligi'nden Süper Lig'e yükselen 3 takım,

c) Bir önceki sezonda Süper Lig'den TFF 1.Ligi'ne düşen, Süper Lig puan sıralamasında 16 - 18 dereceyi alan 3 takım,

d) Bir önceki sezonda TFF 1. Lig'de oynayan ve sezon sonunda Süper Lig'e yükselemeyen 14 takım,

e) Bir önceki sezonda TFF 2. Lig de iki grupta 1-8 sıralarında yer alan 16 takım,

f) Bir önceki sezonda TFF 3. Ligde oynayıp TFF 2. Ligine yükselen 6 takım

olmak üzere toplam 57 takım.

(3) Türkiye Kupası'nda yer alan kulüpler, bu kupa müsabakalarında, bulundukları ligin statüsünde yer alan tüm hususlara uymakla yükümlüdürler.

MADDE 2 - MÜSABAKA SİSTEMİ

Kupa, eleme turları ve final aşamalarından oluşur.

A- Eleme Aşaması

a) Birinci eleme turu müsabakaları (tek maçlı eleme usulü)

b) İkinci eleme turu müsabakaları (tek maçlı eleme usulü)

c) Üçüncü eleme turu müsabakaları (tek maçlı eleme usulü)

d) Dördüncü eleme turu müsabakaları (tek maçlı eleme usulü)

B- Final Aşaması

a) Çeyrek Final (tarafsız saha tek maç)

b) Yarı Final (tarafsız saha tek maç)

c) Final (tarafsız saha tek maç)

MADDE 3 - ELEME AŞAMASI

(A) Birinci Eleme Turu:

(1) Bu statünün 1. maddesinin 2. fıkrasının "e"ve "f" bentlerinde belirtilen yirmi iki takım arasında TFF tarafından belirlenecek bölgesel gruplar halinde oynanır. Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar, tek maçlı eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır.

(2) Müsabakaları kazanan 11 takım tur atlar.

(B) İkinci Eleme Turu:

(1) İkinci eleme turu müsabakaları, bu Statü'nün 1. maddesinin 2. fıkrasının "c" ve "d" bendinde yer alan takımlar ile birinci eleme turu müsabakalarında tur atlayan on bir takım olmak üzere toplam yirmi sekiz takım arasında oynanır.

(2) Bu kademede 1. eleme turundan gelen 11 takım, Süper Ligden düşen 3 takım ve TFF 1. Ligde oynayıp bir önceki sezon Süper Lige çıkamayan sıralamadaki ilk 8 takım ile eşleşecektir. Bir önceki sezon TFF 1.ligde sıralamada geriye kalan diğer 6 TFF 1. Lig takımı ise kura usulü birbirleri ile eşleşeceklerdir.

(3) Müsabakalar, tek maçlı eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır.

(4) Müsabakaları kazanan 14 takım tur atlar.

(C) Üçüncü Eleme Turu:

(1) Üçüncü eleme turu müsabakaları, bu Statü'nün 1. maddesinin 2. fıkrasının "a" ve "b" bendinde yer alan takımlar ile ikinci eleme turu müsabakalarında tur atlayan 14 takım olmak üzere toplam 32 takım arasında oynanır.

(2) Bu kademede 2. eleme turundan gelen 14 takım, bir önceki sezon Süper Lig'de sıralamada ilk 14 sırayı alan takımlar ile eşleşeceklerdir. Bir önceki sezon Süper Lig'i 15. sırada tamamlayan takım ile TFF 1.Ligden Süper Lig'e yükselmeye hak kazanan 3 takım olmak üzere toplam 4 takım birbirleri ile eşleşeceklerdir.

(3) Müsabakalar, tek maçlı eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır.

(4) Müsabakaları kazanan 16 takım tur atlar.

(D) Dördüncü Eleme Turu:

(1) Bu eleme turunda üçüncü eleme turu müsabakaları sonucu tur atlayan 16 takım seri başı sistemi ile eşleşeceklerdir. Seri başı olacak 8 takım öncelikle bir önceki sezon oynadıkları ligler, ardından o liglerdeki Play-off birinciliği ve liglerdeki puan sıralaması esasları göz önünde bulundurularak belirlenecektir. Buna göre belirlenecek ilk 8 takım seri başı olacak ve sıralamadaki diğer 8 takım ile eşleşeceklerdir.

(2) Müsabakalar, tek maçlı eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır.

(3) Müsabakaları kazanan 8 takım tur atlar.

MADDE 4 - FİNAL AŞAMASI

(1) Final aşaması, çeyrek final, yarı final ve final müsabakalarından oluşur.

(2) Çeyrek final müsabakaları, dördüncü eleme turunda tur atlayan sekiz takım arasında TFF tarafından belirlenecek olan tarafsız sahada tek maçlı eleme usulüne göre oynanır. Eşleşmeler TFF tarafından düzenlenecek kura çekimi sonucunda belirlenir. Buna göre takımlar 1-8 dahil olmak üzere numara çekerler ve eşleşmeler şu şekilde belirlenir;

1-2

3-4

5-6

7-8

(3) Çeyrek final müsabakaları TFF tarafından belirlenecek olan tarafsız sahada tek maçlı eliminasyon sistemine göre oynanır.

(4) Yarı final müsabakaları, çeyrek finalde tur atlayan dört kulüp arasında TFF tarafından belirlenecek olan tarafsız sahada tek maçlı eleme usulüne göre oynanır. Eşleşmeler Çeyrek Final Müsabakaları kura çekimi esnasında belirlenir.

(5) Çeyrek Final Müsabakalarının sonucuna göre oynanacak olan ilk yarı final müsabakası, "1 - 2" eşleşmesinin galibi ile "3 - 4" eşleşmesinin galibi arasında ikinci yarı final müsabakası ise "5 - 6" eşleşmesinin galibi ile "7 - 8" eşleşmesinin galibi arasında oynanır

(6) Final müsabakası, yarı finalde tur atlayan iki takım arasında TFF tarafından belirlenecek olan tarafsız sahada tek maç üzerinden oynanır

(7) Tüm kupa müsabakalarında müsabakaların normal süresinin berabere tamamlanması halinde on beşer dakikalık iki devre halinde uzatma oynanır. Uzatmada da eşitliğin bozulmaması halinde tur atlayan takım penaltı noktasından yapılacak vuruşlar sonucunda belirlenir" denildi.

Sayfa Yükleniyor...