Türkiye'nin 5. adaylığı!

Türkiye, 2024 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak için adaylığını resmen açıkladı. Bu; şampiyona 5. adaylık olarak kayıtlara geçecek.

NTV Spor 15.02.2017 - 13:18

Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği için adaylık başvurusu yaptı. Türkiye daha önce 4 kez kıtanın milli takımlar bazında en önemli organizasyonuna ev sahipliği yapmak için girişimlerde bulunmuş, ancak sonuç alamamıştı.

Türkiye Futbol Federasyonu ilk olarak EURO 2008 için ev sahipliği aday başvurusunda bulundu. Yunanistan ile ortak başlatılan adaylık süreci oylamada finale kalsa da; turnuvaya İsviçre-Avusturya ortaklığı ev sahipliği yapma hakkı elde etti.

Türkiye Futbol Federasyonu bir sonraki başvurusunu ise; EURO 2012 için yaptı. Yunanistan ile ortaklığından sonuç çıkaramayan Türkiye, 2012’de tek başına aday oldu. Türkiye'nin adaylığı, oylamada ön eleme turunu geçemezken, şampiyonaya ev sahipliği yapma hakkı Polonya-Ukrayna ortaklığına verildi.

Türkiye Futbol Federasyonu, EURO 2016 için de adaylık dosyasını hazırlayıp, UEFA'ya sundu. İtalya ve Fransa ile birlikte yarışan Türkiye, oylamada finale kaldı. Ancak UEFA İcra Komitesi, 7'ye karşılık 6 oyla şampiyonaya ev sahipliği yapma hakkını Fransa'ya layık gördü.

Türkiye, EURO 2020 için de adaylık başvurusunda bulundu. Şampiyona için tek aday olarak Türkiye'nin kalmasının ardından, UEFA, adaylık süresini uzattı. Dönemin başkanı Michel Platini, UEFA'nın kuruluşunun 60. yılı olması nedeniyle farklı bir formatı hayata geçirmeye hazırlandıklarını belirtti. Platini, "Turnuvanın tek bir ev sahibi yerine, farklı ülkelerdeki 12 veya 13 şehirde yapılmasının düşünüldüğünü" açıkladı. Türkiye Futbol Federasyonu, bu gelişme üzerine EURO 2020 adaylığından çekilme kararı aldı.

Daha önce 4 kez adaylık girişiminde bulunan Türkiye, EURO 2024 için ilk resmi başvuruyu yapan ülke olarak kayıtlardaki yerini alacak. Türkiye ile birlikte, Almanya, Hollanda, Estonya - Rusya ortaklığı ile Danimarka - İsveç - Norveç ve Finlandiya ortaklıklarının girişimde bulunması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...