"Tuzağa düşmeyeceğim"

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Kosova maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Maç dışındaki konularla ilgili sorular almayan Fatih Terim "Son maçlar öncesi yapılan basın toplantılarındaki tuzağa düşmeyeceğim." dedi. Sahaya kimin kaptan olarak çıkacağı sorusuna da net yanıt vermeyen Terim, "Kosova maçının zor geçeceğine vurgu yaptı.

NTV Spor 11.11.2016 - 19:52 | Son Güncelleme: 11.11.2016 - 20:00

Kosova maçının çok önemli olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Fatih Terim, "Maça 24 saat kala Kosova maçının dışında hiçbir soruya yanıt vermeyeceğim. Maç sonrası ne isterseniz sorabilirsiniz. Son zamanlarda, maça özellikle 24 saat kala gerek bizlerin gerekse de oyuncuların etkilenmesine neden olan bir çok şey yaşadık. Belki genel kamuoyu kararı veyahut fikri maçın sahadan çok kağıt üzerinde rahat geçeceği söylense de maç zor geçecek. Kayba tahammül yok. Gerek ben ve teknik heyetim gerekse oyuncularımın daha önce düşülen tuzağa düşmesine müsade etmek istemiyorum. Bunun için zamanımız var. Maçtan sonra sorularınızı cevaplarız." diyerek, gündemin öne çıkan konularından daha önce kadro dışı kalan oyuncuların tekrar çağrılması olayıyla ilgili yorum yapmadı.

FIFA 2018 Dünya Kupası elemelerinde oynanan 3 maçta galibiyet alamadığımızın hatırlatılması üzerine Terim, "Hırvat beraberliğiyle elemelere önemli bir puanla başaldık. Sonra galip gelememek istemediğimiz bir şey. Olaya, realist gözle bakacak olursak, 2-0'dan Ukrayna'yla 2-2 olması başarı. Ancak kendi sahamızda kazanamamız bizim için başarısızlık. İzlanda maçını kaybetmemiz doğal karşılanabilir. Daha önce tam kadroyla da 3-0 yenilmiştik. Avrupa Şampiyonası gibi çok önemli bir organizasyona Türk Milli Takımının katılmasının başarısını pek yaşayamadık. Türk Milli Takımının orada olması çok önemli bir başarıydı. Hollanda yoktu, biz vardık. O başarıyı kenara koyalım. 3 maçtır galip gelemiyoruz. 15 maç mağlup olmayalım, bazen de 3 maç kazanamayabiliriz. Ümit ederim buradan başlarız. 3 puan aldıkça yukarıdaki yerimizi alacağız." diye konuştu.

"HERKES HIRVATİSTAN'DAN 4-5 BEKLERKEN..."
"Hırvat maçının beraberliği, İzlanda maçının mağlubiyetinin bize tek küçük de olsa avantajı var." diyen Terim şöyle devam etti, "Bu iki takımla da kendi sahamızda oynayacağız. Bana göre tek dezavantajımız sahamızda kaybettiğimiz 2 puan. Hırvatlar, hepimiz elimizi vicdanımıza koyalım. Herkes 4-5 beklerken bu çocuklar çıkıp berabere kaldılar. Umarım 3 puan serisi başlar.""GENÇ VEYA TECRÜBELİ AYRIMI YAPMIYORUM"
Kendisiyle birlikte basın toplantısına genç oyuncular Okay, Cengiz ve Kaan'ın gelmesinin nedeninin sorulması üzerine de Fatih Terim, "Burada gelip olmayan, sırası gelen veyahut doğru mesaj olabilicek arkadaşlarımızı getirmeye çalışıyoruz. Arkadaşlarımız böyle karar verdiler. Genç veya tecrübeli ayrımı yapmıyorum. 3'ü de bizim genç milli takımlardan gelme. Buradan hem kulüplerine hem hocalarına teşekkür ediyorum. Bizden aşağı doğru baktığımızda ilk durağımız Ümit Milli Takım. Aşağı yukarı 7-8 oyuncuyu ordan aldığımıza göre, Ümit Milli Takım görevini yapmıştır. Yakında bir kaç genç oyuncumuz daha olacak. Tecrübeli oyuncuları almamayı gerektirmiyor." yanıtını verdi.

Hırvatistan'dan 4-5 yememiz bekleniyordu sözlerinin hatırlatılması üzerine de Terim, "O hissiyatımız. Arkadaşlarımızın çoğu da hayır demedi. (Basın toplantısındaki gazetecilere yönelik) Kafasını salladı. Hırvatistan'ın gücü olarak da düşünmüş olabilirler. O dönemeç önemli bir dönemeç. Yoksa, tamamen başka bir manada söylemedim. Hırvatistan'ın Fransa'daki maçta bizi yenmesi, herkese göre değişik kadroyla gitmemiz hepsi bir araya geldiğinde bu hissiyat oluşmuş olabilir. Hırvatistan güçlü bir takım. Hakikaten oradan iyi çıktık." dedi.

KAPTAN KİM ÇIKACAK?
Avrupa Şampiyonası boyunca kaptanın Arda olduğu ve Dünya Kupası elemelerinde Mehmet Topal'a kaptanlık pazubandının verildiği ve Kosova maçında kimin olacağı sorusuna ise Terim, "Bizde sıkıntı olmadı. Kendi aralarında da sıkıntı yok. Daha fazla milli olarak da Arda görünüyor. Mehmet, Arda; sırayla herkes gidiyor. Bir sıkıntı yok." demekle yetindi."KOSOVA MAÇI KOLAY OLMAYACAK"
Milli takımda çok iyi bir ortam olduğunu vurgulayan Fatih terim; "Son zamanlarda pek görmediğimiz kadar çok iyi bir ortam var. Milli Takımdaki ortam hep iyiydi ama çok iyi bir durum görünüyor. Tarih tekerrür olur inşallah. 3 maçta Estonya'yla berabere kalarak sonraki maçları kazanmıştık. Şimdi 2 puanımız var. Böyle bir yerden başlama gibi atmosfer seziyorum. Kolay bir maç olmayacak. İstekli, arzulu ve her geçen gün daha iyi gördüğüm Kosova'dan bahsedersek, kolay bir maç olmayacak. Ukrayna 3-0 olmuş ama 80'e kadar 1-0. Pozisyonlara girmiş. Hiç bir maç kolay değil. Bunu Letonyalardan, Estonyalardan, Lüksemburglardan gördük. Antrenmanlardan ve kamptaki hal ve gidişten çok memnunum. Herkes çok konsantre olmuş. Seyirciyle birleşince ortaya güzel bir sonuç çıkacak." sözleriyle umutlu konuştu.

"SIRTIMIZ YERE GELMEDEN ESNEMEMEMİZ LAZIM"
Kosova maçının milli takımda yeni bir dönem olup olmayacağı yönündeki soruyu da yanıtlayan tecrübeli teknik adam şöyle devam etti, "Hiç kimse hesaplamayı yaparken 'Ben buradan 3 puan veya 2 puanla çıkacağım' demez. 'Buradan 9 puan alacağız' diyen olmadı. Ama 'Hedefimiz 9 puan' deriz. Maçların kağıt ve saha üzerinde zorlukları var. Önümüzde Kosova ve Finlandiya maçları var, inşallah bir sürprize denk gelmeyiz. Öyle baktığımızda üst tarafta çok enterasan bir sıralama olacaktır. Bu sıralama içerisinde biz, Hırvatistan ve İzlanda ile içeride, en son maçımızı Finlandiya'yla dışarıda oynuyoruz. Bir tek Ukrayna kalıyor. İzlanda ve Hırvatistan sizi burada yenebilir. Ama biz Hollanda'yı orada, Çek Cumhuriyeti'ni orada yendik. İhtiyacımız olduğunda yendik. Bazen 16-17 maç yenilmediğimizi unutuyoruz. İnsan bazen neler yaptığını görmek istiyor. Doğru yerlerde konumlandırdığını göreceğiz. Bu andan sonra tabela önümüzde neye ihtiyacımız var. 'Kaybedersek ne olur?' şeklinde net bir puantaj önümüze çıkacak. Sırtımız yere gelmeden esnemememiz lazım. Kırılmaların çok fazla olacağı bir grupta yer alıyoruz."

KEREM DEMİRBAY, TOLGAY ARSLAN'IN MİLLİ TAKIM KONUSU...
Basın toplantısının sonunda Kerem Demirbay'ın Milli Takıma gelip gelmemeyeceği konusuna da açıklık getiren Terim, Tolgay Arslan için de çalıştıklarını vurguladı ve "Almanya ve diğer ülkelerde olan ilgimiz alakamız ortada. Açıkçası, bazı oyuncuları kazanmak için çok uğraşıyoruz. Onların başında da esasında Tolgay var. Ümit ederim, FIFA ile ilgili konusunu çözeriz. Çünkü Almanya A Milli Takımında hiç oynamadı. Çok da beğendiğim bir oyuncu. Niye alınmıyor diye yazılar yazmıştınız ama daha önce Alman Milli Takımını tercih ettiği için uluslararası seviyde bizle oynama şansı yoktu. Tolgay ve yakınlarıyla federasyon olarak konuştuk görüştük. Ümit ederim Tolgay bizde oynama şansını bulur.

Kerem'in bir an evvel tercihini yapıp bir an evvel pasaportunu veya haklarını kaybetmeden ki; bu süreç, buradan marta kadar olan süreç, tam manasıyla bunu ortaya koyacaktır. Bir de Sinan Gümüş var. Daha evvvel temasa geçilen arkadaşlar. Bir iki oyuncu daha var. Bunları takip ediyoruz; ama Kerem'i çok uzun zamandır takip ediyoruz. Bunların hukuki işlemlerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...