UEFA Avrupa Süper Lig'i cezalarını kesti

SON DAKİKA HABERİ: UEFA, Avrupa Süper Ligi'nden ayrılan 9 kulübün gelecek sezonki gelirlerinin %5'ine el koyulacağını ve bu 9 kulübün altyapı projelerine 15 milyon euro bağış yapılacağını açıkladı.

NTV Spor 07.05.2021 - 20:20 | Son Güncelleme: 07.05.2021 - 22:16

UEFA, Avrupa Süper Ligi'nin kurucu 12 üyesine para cezası verdi. Buna göre hala oluşum içinde yer alan Real Madrid, Barcelona ve Juventus dışındaki takımların 1 yıllık Avrupa gelirlerinin yüzde 5'i kesilecek. Toplam 15 milyon Euro olması beklenen rakam UEFA Gençlik Liglerinde kullanılacak.

Real Madrid, Barcelona ve Juventus'a ise Disiplin Komitesine sevk edildi. Bu ekiplerin Şampiyonlar Ligi'nden yasaklanma ihtimali bulunuyor.

Avrupa Süper Ligi pjoresi 3 hafta önce aralarında 6 İngiliz kulübü, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City ve Tottenham'ın da olduğu 12 kulüp tarafından hayata geçirilmeye çalışıldı. Ancak İngiltere Hükümeti'nin ülke topraklarında bu ligin oynanmayacağını açıklaması ve taraftarların baskısının ardından İngiliz kulüpleri birlikten ayrıldı.

Atletico Madrid, Milan ve Inter de UEFA ile yapılan anlaşma ile Avrupa Süper Ligi'nden çekilmişti.

Kulüpler ayrıca yetkisiz organizasyonlara katılması durumunda 100 milyon Euro ödemeyi kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak da UEFA'ya verilecek diğer taahhütler ihlal ederlerse de 50 milyon Euro ödeyecekler. 

 Ceferin: "UEFA bu kulüplerle daha sonra ilgilenecek"

Açıklamada görüşlerine yer verilen UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, "Bu para cezalarının hiçbiri UEFA tarafından tutulmayacak. Avrupa'daki gençlik futboluna yatırım yapılacak. Dokuz kulüp hatasını fark ederek Avrupa futboluna bağlılıklarını göstermek için harekete geçti. Ancak aynı şey, sözde Süper Lig'de kalan kulüpler için söylenemez. UEFA bu kulüplerle daha sonra ilgilenecek." değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere'nin Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'nın Milan, Inter ve Juventus, İspanya'nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, 19 Nisan gecesi yaptıkları ortak açıklamayla Avrupa Süper Ligi'ni kurma kararı aldıklarını duyurmuştu.

UEFA, FIFA, ülke federasyonları ve taraftarların yoğun tepkisinin ardından Real Madrid, Barcelona ve Juventus haricindeki kulüpler girişimden çekildiklerini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...