"UEFA kriterlerinde sıkıntı var"

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Asbaşkan Şekip Mosturoğlu, %100 Futbol'a konuk oldu.

NTV Spor

08.08.2017 - 20:36 | Son Güncelleme: 08.08.2017 - 22:01

Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, sarı-lacivertlilerin UEFA ile yaptığı anlaşmanın detaylarını NTV Spor'da açıkladı.

Fenerbahçe Kulübünün finansal fair-play kriterlerine uyumluluğu konusunda açıklamalar yapan Şekip Mosturoğlu, "UEFA ile 4 yıllık anlaşma yaptık. 30 milyon Euro'ya kadar zarar yapma hakkımız vardı. O hedef tutturuldu. Geçen sezon 20 milyon Euro'ydu o da tutturuldu. Biraz arttı ama kur farkındaydı. Bu sezon hedefimiz 10, önümüzdeki sezonda da sıfır olması gerekiyor. Kamuoyunda yanlış anlayış var. Futbolcu satmadan futbolcu alınamıyoru diye bir düşünce var. Bu yanlış. Temel kriter zarar. Futbolcu satmadan alamamak bunun bir güvencesi aslında. Bu parametrelere uygun bütçemizi yaptık. Beklenmeyen bir kur zararı olmazsa, bu sezon 10 milyon euroyu aşmayacak zararımız, seneye de sıfır olacak." dedi.

"2015-16 senesinde transferler yaptık." diyen Monsturoğlu, "Takımın yenilenmesi ve kaybolan heyecanın alevlenmesi gerekiyordu. Bizim başlangıcımız 3 Temmuz. Diğer kulüplerin bizimle birebir örtüşen bir durumu yok. Zararı aşan kulüplerin puan silmeden transfer yasağına kadar cezalar olacak. Türkiye'deki kulüplerin çok hazırlıklı olduğunu zannetmiyorum. Kur farkı  var. Zararı ne kadar planlarsanız planlayın kur farkı elinizde olmayan bir parametre. Gerçek bu. Kur yükselince de düşünce de zarar oluyor. Bu anlaşmaya uyulabilirse süreç sonunda sıfır zararlı bir kulüp ortaya çıkıyor. Benzer anlaşmalar diğer dört büyük kulüp için de geçerli. Bildiğim kadarıyla Trabzonspor'un anlaşması yok. Beşiktaş'ın anlaşması var ve seneye bitiyor. Galatasaray, bu sezon yeni bir sözleşme yapacak. Her kulüp bünyesine göre anlaşma yapıyor. Beşiktaş'ın 3 yıllık sözleşmesi var. Fenerbahçe'nin ise 4 yıllık." şeklinde konuştu.

YILDIRIM: 222 MİLYON EURO'LUK TRANSFER LEGAL OLMAYABİLİR
"Bir taraftan kulüpleri kontrol altına alalım diyorsunuz, diğer tarafta yıldız oyuncu gelsin diyorsunuz." diyen başkan Aziz Yıldırım, UEFA kriterlerinde sıkıntı var. Bizim gibi orta sınıf ülkelerle, İngiltere ve Fransa gibi ülke takımlarının durumu farklı. PSG, 222 milyon Euro transfere harcadı. Bunun karşılığında gelir göstermek zorunda. Formaya reklam alıyorlar. Bir devlet destek veriyor ve formaya reklam veriyor. UEFA'nın bu sistemi yeniden elden geçirmesi gerekiyor. Hiçbir legal olmayan gelir şirketlere giriş yapamaz. Legal giriş de kabul edilebilir olması lazımn. Ben gidip 500 milyon Euro'luk reklam olursa bu tartışılır. 222 milyon Euro'luk transfer legal olmayabilir. Bir devlet gücünü gösteriyor." yorumunda bulundu. 

"KULÜBÜ BORÇ BATAĞINA GÖTÜRMEYELİM DİYE ANLAŞMAYI YAPTIK"
"Önce 3,5 milyon Euro'ya oyuncular alıyordunuz, şimdi alt sınır 15 milyon Euro" şeklinde konuşan Yıldırım, "İleri kademeler 30-40'a daha ilerde 100 milyon Euro'ya çıkıyor. Artık değerler değişti. UEFA kriterlerine uyup uymamak kolay bir iş. Zaten biz istedik. "Biz uyalım, kulübü borç batağına götürmeyelim" diye anlaşmayı yaptık. Biz oyuncu almasaydık da anlaşmaya çağıracaklardı. Bütün kulüplerle bu anlaşmaları yapıyorlar. Her kulübün kendi şartlarına göre, siz de şartları yerine getirdiğinizde artı eksi dengeye geliyorsunuz. Denge olunca da istediğiniz gibi hareket edebiliyorsunuz." açıklamalarını yaptı. 

Sayfa Yükleniyor...