Ünal Aysal'dan yabancı kuralı eleştirisi

Galatasaray'ın eski başkanı Ünal Aysal, gündemdeki yabancı kısıtlamasını eleştirdi.

NTV Spor 19.03.2019 - 09:43 | Son Güncelleme: 19.03.2019 - 09:49

Galatasaray'ın eski başkanı Ünal Aysal, son günlerde yeniden gündeme gelen yabancı kuralıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Akşam'a konuşan Ünal Aysal, yabancı kısıtlamasının Türk kulüplerine zarar verdiğini vurgulayarak, ''Bu tip günlük ve düşünülmeden sorumsuzca alınan kararların sadece Galatasaray’a değil, Türk futboluna zarar verdiğini ve de kulüp yönetimlerinin de istikrarlı politikalar üretmede zorlandığını düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

Galatasaray'daki başkanlık yaptığı dönemde uygulanan yabancı kuralıyla ilgili de konuşan Aysal, o dönem yapılan yerli transferlerle ilgili olarak, ''O dönem bir kısıtlama gelmeseydi G.Saray çok sınırlı bir süre içinde normal şartlarda transferi düşünmeyeceği yerli oyunculara yönelmeyecekti. G.Saray, kendi seviyesinde olmayan oyunculara ve fırsatçılık yapan kulüplere hak etmedikleri bedelleri ödemek zorunda kalmayacaktı. G.Saray’ın başarılı olduğu dönemlerde yabancı kuralının tesadüfen gündeme geldiğine inanmak da bence tek kelime ile saftiriklik olur'' dedi.

Mevcut kurala göre kulüpler 14 yabancı futbolcuya lisans çıkarma hakkına sahipken yeni kuralın 6+2+2 şeklinde olacağı konuşuluyor. Yeni kuralın geçerli olması durumunda kulüpler, maç 11'inde yalnızca 6 oyuncuya şans verebilecek ve 2 oyuncu da yedek kulübesinde yer alabilecek. Kalan 2 oyuncu ise maç kadrosunda yer alamayacak.

Sayfa Yükleniyor...