"Valbuena girdikten sonra..."

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçından sonra açıklamalarda bulundu.

NTV Spor

08.04.2018 - 21:53 | Son Güncelleme: 08.04.2018 - 22:51

Yayıncı kuruluşa konuşan Aykut Kocaman "İkinci gole kadar değişen bir şey yoktu. Baskılı oyunumuz vardı, çok duran top kullandık. Birinci bölüm, alanını çok iyi kapattı rakip. Çok fazla geçiş şansı vermediler bize. Duran toplarda ligin en iyi takımlarından biriyiz. Çok sonuç aldık. İlk devre duran toplarda atış kalitemiz iyi olmadı. İkinci yarıda Valbuena girdikten sonra bu konudaki sorunumuz çözüldü. Gol de böyle geldi. İkinci golden sonraki süreç, bizim adımıza göre olumlu şeylerin olduğu gibi, takımın genişlemesi anlamında olumsuzlukları da getirdi" dedi.

Kocaman, "Maça 11'de başlayan Alper Potuk beklentilerinizi karşılayabildi mi?" sorusuna "Alper oynadığı süre içinde ondan istenilenleri yapmaya çalıştı. Fakat çok kapalı bir rakip vardı" yanıtını verdi.

Kocaman, Osmanlıspor'u 2-0 yendikleri karşılaşmadan sonra düzenlenen basın toplantısında, şampiyonluk şanslarını değerlendirdi.

Kalan 6 maçta mutlaka 18 puan almaları gerektiğini vurgulayan Kocaman, şunları kaydetti:

"Rakiplerimiz birbiriyle oynayacak. Ekstra birer hafta daha puan kaybetmeleri lazım. Cüneyt Çakır'a bir şey diyemiyorum. Beşiktaş maçında vermediği faul sonrası yediğimiz golle ikili averajı da kaybettik. İkili averaj da Medipol Başakşehir'in önündeyiz, Galatasaray'la eşitiz ama genel averajda şu anda gerideyiz. 72 puana ulaşmadan şampiyonluk kelimesini kullanmak çok zor. Sadece kendi aralarında değil, birer maçta daha puan kaybı yapmaları lazım. Bunu beklemekten başka şansımız yok."

Kadıköy'de bu sezon yaptıkları puan kayıplarına dikkati çeken Kocaman, "İçerideki maçlarda puan kaybımız şampiyonluğu yitirecek kadar fazla oldu. Bireysel hatalar biraz ortadan kalkınca, zor gol yiyen ve zor pozisyon veren bir takım oldu. Puan ortalaması son 17 maçta herhalde en yüksek takım biziz. Çok anlamsız puanlar kaybettik ve şu anda bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Osmanlıspor'un da önemli bir takım olduğunu aktaran Kocaman, "Artık kazanılması gereken maçlar oynuyoruz. Bütün maçlarımızı kazansak da istediğimizi elde edememe durumumuz var. Kalan maçlarda temel amacımız kazanmak. Valbuena değişikliğiyle duran toplardaki kalitemiz arttı. İkinci ayrı doğru geçti. İkinci golden sonra 'Turkish futbola' döndük. Bir taraf hücum etti sadece. Son 20 dakika fazlasıyla fırsat verdik." diye konuştu.

"AYNI 11'LE ÇIKARDIM" 
Aykut Kocaman, ikinci yarıda oyunda giren Mathieu Valbuena'yla ilgili gelen sorulara şu cevabı verdi:

"Bu maç yeniden başlasaydı yine aynı kadroyla başlamak benim tercihim olurdu. Başlayan takım kadar bitiren takım da önemli. Bu işte yasalardan biri bu. Bu iş güzel ve iyi oyun değil maalesef 15-20 yıldır. Kazanmaya odaklı bir oyun. Sportif direktörlüğümde Fenerbahçe-Trabzonspor maçında 30'a yakın şut vardı ama kazanamadık ve şampiyonluk gitti. Çağlayanlar gibi aktığımız maçlar da vardı ama puanlar yitirdik. Kazanma odaklı bir oyun bu. Rakiplerin gücünü hesaplayarak, oyuncularımızın gücünü bilerek, planlama yapıyoruz. Oyuncuların asli görevleri verilen sürede istenen doğruları yapmak. Yine başlangıçta kafamda aynı takım olurdu."

Futbolda büyük takımların maçlarında rakiplerin de konuşulması gerektiğini anlatan Kocaman, sözlerini şöyle tamamladı:

"Egemen takımları anlatırken rakipleri hiç yerine koyuyoruz. Bu oyunda böyle bir şey Barcelona, Real Madrid'de bile yok. Duran toplar önemliydi bugün. Bunun için de oyuncu değişikliğine gittim. Sonuçta bu takım kazandı. İlerleyen zamanlarda çok daha iyisi olacaktır doğru bir şekilde devam edersek."

Sayfa Yükleniyor...