VAR için cevap: "Bir iki kulübün isteğiyle olmaz"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, sportradar ile yapılan anlaşmanın imza töreninde açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 10.10.2022 - 12:28
Son Güncelleme: 10.10.2022 - 13:51
Sosyal Medya

Türkiye Futbol Federasyonu, sportradar ile anlaşma imzaladı. 

TFF Başkanı Mehmet Büüykekşi törende yaptığı konuşmada; "Yaklaşık 4 ay önce göreve geldi. Futbolumuzu bulunduğumuz konumdan elit seviyeye çıkarmak için çalışmaya başladık. Projelerimizden birisini de bugün hayata geçireceğiz. TFF 2. Lig ve 3. Lig için iki önemli projeyi hayata geçiriyoruz. Bu liglerde bulunan 92 kulübün gelirini 5 yıllığına artıracak bir yayın anlaşması imzaladık." dedi. 

Büyükekşi sözlerinin devamında; "Sportradar ile yaptığımız anlaşma ile birlikte şeffaflık teknolojisi bundan sonra TFF 2. Lig ve 3. Lig'de de devreye sokulacak. Bu liglerde olağan dışı bahisler olursa, bize bildirilecek. Bu liglerimiz çok daha güvenli hale gelecek. Bu zamana kadar yayın haklarında yapılan girişimler başarısız olmuştu. Anlaşmanın Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum." açıklamasında bulundu.

Millli Takım yorumu

Mehmet Büyükekşi, A Milli Futbol Takımı'nın EURO 2024 elemelerinde avantajlı bir grupta olduğunu ve ilk 2'de yer alarak finallere gitmeye hak kazanacaklarına inandığını söyledi.

Başkan Büyükekşi, Spor Toto Süper Lig ve 1. Lig'de kullanılan Şeffaflık Tescil Teknolojisi'nin TFF 2. Lig ve 3. Lig'de de uygulanması için Sportradar firmasıyla yapılan anlaşmanın imza töreni sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin EURO 2024 elemelerinde Hırvatistan, Galler, Letonya ve Ermenistan ile D Grubu'nda yer almasına ilişkin değerlendirmede bulunan Büyükekşi, "Avantajlı bir gruptayız. Gruptaki rakiplerimiz, geçtiğimiz yıllarda maç yaptığımız ve bize yabancı olmayan takımlar. Hedefimiz grupta ilk 2'nin içinde olup, Almanya'da ülkemizi temsil edebilmek." dedi.

EURO 2024'ün Almanya'da düzenlenecek olmasının önemine değinen Büyükekşi, "Almanya, Türkiye'den sonra Türklerin en fazla yaşadığı ülke. Bu ülkede Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek için gayret edeceğiz. Eğer birlik ve beraberlik içinde olursak, dünyada başaramayacağımız hiçbir şey yok. Tarihimiz de buna benzer birçok başarıyla dolu. 2002 Dünya Kupası'nda ve 2008 Avrupa Şampiyonası'nda birçok başarıya imza attık. Bunun yanı sıra Hollanda ve Fransa gibi çok önemli ülkeleri yendik. Bu grupta şansımızın yüksek olduğunu düşünüyoruz. Kasım ayında İskoçya ve Çekya ile 2 özel maç yapacağız. Bunlar da önemli hazırlık maçları olacak. Yeni oyuncularımız da denenmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'nın en genç milli takımına sahip ülkelerden biri olduklarına vurgu yapan Mehmet Büyükekşi, "Bunun avantajını kullanmak istiyoruz. Bu oyuncularımızla istikrarlı bir şekilde devam edebilirsek geleceğin milli takımının omurgasını oluşturacağız. Geleceğe ümitle bakıyoruz." diye konuştu.

VAR sistemi ve hakem performanslarına gelen eleştiriler

Spor Toto Süper Lig'de bazı takımların Video Yardımcı Hakem (VAR) kararlarına yönelik yaptığı eleştirilere yanıt veren Mehmet Büyükekşi, "VAR sisteminde 1-2 maç yerine genele bakmak lazım. VAR, hakemlerin yanlış karar vermesini önlemek için var. Gri pozisyonlara karışmıyor. Hakem görmediyse ve yanlış karar verdiyse devreye giriyor. "VAR sistemi istemiyoruz' eleştirilerinde 1-2 kulübünün değil tümünün taleplerine bakmak lazım. Birçok kulüp ve taraftar, bence bunun tersini düşünüyor." ifadelerini kullandı.

"Hakem de bir insan hata yapabilir." diyen Büyükekşi, "Futbolcular ve teknik adamlar da hata yapabiliyor. Önemli olan iyi niyetli olması. Yanlış yapan hakemler ceza alıyor. Hakemlerimizin performansı daha da artacak. Her hafta toplantılar yapıyoruz. İşin takipçisiyiz. Eskiden sadece maç seyrederdik. Şu an hakem de seyrediyoruz. İyinin düşmanı mükemmel. Daha mükemmel olması için çaba içindeyiz. Türk futbolunun marka değerini artırabilirsek bu konuları daha rahat çözmüş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...