Yanlış tercüme VAR'ı yaktı, Real'i kurtardı!

İspanya Ligi'nde Real Madrid son maçta Athletic Bilbao'yu 1-0 yenerken; tartışmalı bir an maça damga vurdu. İspanya medyası, IFAB kuralının İspanyolca'ya yanlış tercümesi sonrası VAR'ın penaltı kararı vermediğini öne sürdü.

NTV Spor 07.07.2020 - 14:58

Real Madrid, Athletic Bilbao'yu Sergio Ramos'un penaltı golüyle 1-0 yenip, bitime 4 hafta kala en yakın takipçisi Barcelona ile arasındaki 4 puanlık farkı korudu. Ancak karşılaşmaya VAR kararı damga vurdu. Ramos, golü attıktan kısa bir süre ceza sahası içinde Athletic'li forvet oyuncusu Raul Garcia'yla mücadeleye girdi. Ramos'un Garcia'nın ayağına basıp rakibini düşürdüğü gözlenirken; VAR devam dedi.

Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemini eleştirirken Real Madrid lehine kararlar verdiğini iddia etti. Bartomeu, "Dünyanın en iyi ligine sahibiz ancak corona virüs sonrası VAR kararları adil değil. VAR bazı sonuçları değiştirdi ve her zaman aynı takımı korudu" ifadelerini kullandı.

Marca gazetesinin Salı günkü haberinde Real Madrid'in yanıtı niletiğinde bir haber yayınlandı ve Barcelona'nın saha içindeki başarılarına gıbta ettiği ileri sürüldü.

AS gazetesi ise Atletic Bilbao maçında VAR'ın kurallarının İspanyolcaya doğru tercüme edilmemesi sonrası Real Madrid aleyhine penaltı verilmediğini yazdı.

Habere göre; futbol kurallarını belirleyen Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB) 12. maddesi İspanyolcaya yanlış tercüme edildi. Pozisyon, topa uzak alanda ve direk aksiyonun olmadığı bölgede meydana geldi. IFAB'ın 12. maddesinde, "Eğer top oyundaysa ve bir oyuncu oyun alanı içerisinde yaparsa, rakibe karşı bir ihlalde bulunuyorsa - endirekt, direk serbest vuruş veya penaltı vuruşu verilir" deniliyor. Bu durumda Athletic lehine penaltı verilmesi gerekiyordu.

Ancak İspanyolca tercümede kurala "Faul verilmeden önce topa rakiple birlikte hareket etme" gerekliliği ifadesi eklendi. Bu da penaltı verilmemesine neden oldu.

2012'den bu yana ligde 2. şampiyonluğuna çok yaklaşan Real Madrid, corona virüs salgını sonrası lehine verilen kararlarla da gündeme geldi. Eflatun Beyazlılar'ın Valencia ve Real Madrid maçlarında da tartışmalı VAR kararları çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...