GALATASARAY HABERLERİ | Yusuf Demir'in 'milli' polemiği: "Pandemi kurbanı"

Galatasaray, yaz transfer döneminin son gününde Yusuf Demir'i kadrosuna kattı. Teknik direktör Okan Buruk genç futbolcunun Türk statüsünde yer alması gerektiğini savundu. 19 yaşındaki futbolcunun milli takım kararı spor gündeminde tartışmalara neden oldu.

AKŞAM GAZETESİ 13.09.2022 - 09:08 | Son Güncelleme: 13.09.2022 - 09:15
Anadolu Ajansı

Galatasaray'ın yeni transferlerinden Yusuf Demir, Türk statüsünde oynayabilir mi? Sarı-kırmızılıların Rapid Wien'den 6 milyon Euro bonservis bedeli ile kadrosuna kattığı genç futbolcu, Süper Lig'deki ilk maçına Kasımpaşa karşısında çıktı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da dünyaya gelen 19 yaşındaki Yusuf'un yerli futbolcu kontenjanında yer alıp alamayacağı ve Milli Takım tercihi merak konusu oldu. 

"Yusuf Pandemi Kurbanı"

Akşam gazetesi, Yusuf Demir'in Milli Takım sürecini manşetine taşıdı;

1) Dönemin Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Yusuf'u canlı izlemek ve ailesiyle görüşmek için Avusturya'ya gitme kararı aldı. Ancak pandemi patlak verdi, seyahat kısıtlamaları geldi. Görüşme olmadı.

2) Daha sonra Yusuf'un ailesi ile Samsun'da bir görüşme yapıldı. Bu görüşme olumlu bir havada geçti. Ailesi Türkiye için oynamasını istiyordu. Ancak genç takım sorumluları, "O mevkide çok adam var" gerekçesiyle Yusuf'a mesafeli durdu. Bu dönemde devreye Avusturya yetkilileri girdi. Oyuncuya Avusturya A Milli Takım daveti yapıldı.

3) Ardından Şenol Güneş ayrıldı, Kuntz ve Hamit Altıntop işi ele aldı. Ama tam o süreçte Avusturya uyanıklık yapıp, Yusuf Demir'i 9 Ekim 2021'de oynanan Avusturya-Faroe Adaları maçında 2 dakika oynattı. Bu Yusuf'un dördüncü maçıydı ve kuralara göre 4 kez bir milli takımın formasını giyen oyuncu takım değiştirme hakkını yitiriyordu.

4) Türk pasaportu bulunmayan Yusuf'un, Türkiye'nin milli formasını giymesi artık imkansız. Ancak Türk vatandaşı olma şansı var. Ailesi Türk olduğu için vatandaşlık süreci daha kolay ve hızlı ilerliyor.

- Şenol Güneş ne dedi?

Şenol Güneş, bu konu ile ilgili TV 100'e konuştu. Güneş, "O zaman 16-17 yaşındaydı, zaten Avusturya Ümit Milli Takımı'nda oynuyordu. Avusturya Milli Takımı'nı seçmişti. O dönem oraya gidip Mert Müldür'ü aldım, Yusuf'u neden almayayım ama o tercihini yapmıştı. Avusturya, Ercan Kara ile birlikte Yusuf'u aldı" dedi.

- Okan Buruk ne dedi?

Okan Buruk, Avusturya Milli Takımı'nı tercih ettiği için yabancı statüsünde oynayan Yusuf Demir'in Türk statüsünde oynaması gerektiğini söyledi.

"Yusuf Demir çok yetenekli ve kaliteli bir futbolcu." diyen Buruk, 19 yaşındaki hücum oyuncusuyla ilgili, "Keşke Yusuf'u Türk olarak oynatabilsek. Türk bir ailenin, her şeyiyle Türk olan bir çocuğu. Milli takım tercihinin nasıl olduğu da açık değil. Biz mi onu tercih etmedik, o mu bizi tercih etmedi çok açık değil. Her şeyiyle Türk olan bir futbolcunun Türkiye'de Türk statüsünde oynaması gerekiyor. Belki önümüzdeki sene veya yakın zamanda değişebilir. Özellikle Türk pasaportu olan, bizden olanların yabancı statüsünde oynaması bize garip geliyor." ifadelerini kullandı.

- Emre Belözoğlu'ndan Mesut Özil örneği

Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Beşiiktaş maçının ardından düzenlenen basın toplantısında "Galatasaray'a Yusuf Demir geldi yabancı statüsünde, sizin elinizde Mesut var. İkisi de yabancı ülke milli takımını seçmesine rağmen Mesut Türk statüsünde oynuyor. 2015'te değişen kurallar var. Bunun haksızlık olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Yusuf Demir kural değiştikten sonra geldiği için kurala bağlı bir durum. Bunu benim değerlendirmemin bir değeri yok. Ancak bir oyuncu Türk'üm diyorsa, Türk statüsünde oynamalıdır. Bu benim şahsi fikrim. Mesut da aynı şekilde belirli bir seneden önce bu kural geldiği için Mesut, Türk statüsünde oynuyor. Mesut'un Almanya ile özel bir durumu da var. O tamamen orayı kendi karşısına almış bir oyuncu. Türkiye’yi daha fazla benimsemiş bir oyuncu. Yusuf özelinde ise Galatasaray'ın çok önemli bir oyuncu transfer ettiğini düşünüyorum."

Sayfa Yükleniyor...