Yabancıya yabancı olan kulüp!

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor, 4 yıldır yabancı oyuncu transferi yapmıyor ve böyle bir planları da yok...

NTV Spor 11.10.2012 - 12:45

Spor Toto Süper Lig, PTT 1. Lig ve hatta amatör kulüplerde dahi boy gösteren "yabancı futbolcular", son yıllarda Gaziantep Büyükşehir Belediyespor'un kapısından giremiyor.

Mavi-beyazlılar, 4 yıl önce aldığı karar gereği, Türk gençlerinin önünü açmak için yabancı transfer defterini kapattı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Başkanı Ünsal Göksen, 4 yıldan bu yana yabancı futbolcu transferi yapmadıklarını belirtti.

Milli Takım'a genç futbolcu yetişmediğini, bu nedenle genç futbolcuların önünü açmak adına yabancı transfere sıcak bakmadıklarını ifade eden Göksen, "Transferlerimizde kendi yöremizde yetişen futbolculara ağırlık veriyoruz. Gençlerimizin önünü açmak adına 4 yıl önce bir karar aldık, o günden beri de yabancı futbolcu transferi yapmıyoruz, yapmak da istemiyoruz" dedi.

Göksen, yabancı futbolcunun Süper Lig'de top koşturan takımlara katkısının inkar edilemeyeceğini vurgulayarak, "Geçen sene istatistik yaptım, PTT 1. Lig'e 250'nin üzerinde 19-20 yaşında yabancı futbolcu gelmiş, bunların 4-5 tanesi bizim liglerde başarılı olmuş. Biz, kendi gençlerimizin başarılı olması için çalışıyoruz" diye konuştu.

Yabancı transfere karşı olmadıklarını ancak Türk futboluna yeni yetenekler kazandırmak amacıyla yabancı futbolcu transferi yapmayacaklarını anlatan Göksen, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yabancı futbolcu transferine sınırlama getirmesini de desteklediklerini ifade etti.

"KALECİ BULAMIYORDUK"
Göksen, bir dönem Milli Takım'ın kalesini koruyacak kaleci bulunamadığını dile getirerek, "Takımlarımız yabancı kaleci transfer edince, Milli Takım kaleci sıkıntısı yaşıyordu. Ama son yıllarda bunun önü aşıldı. Şimdi Milli Takımın kalesini koruyabilecek çok sayıda kalecimiz var. Bundan dolayı Türk gençlerine daha çok şans verilmesini istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Teknik Direktörü Mehmet Şahan da kulübün izlediği politikaya destek verdiğini söyledi.

Şahan, gerek Süper Lig'de gerekse de PTT 1. Lig'deki yabancı futbolcu sayısını fazla bulduğunu ifade etti.

Avrupa müsabakalarına katılanların, hedefi olan büyük kulüplerin, yabancı futbolcuya ihtiyaç duyabileceğini dile getiren Şahin, "Ama dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkelerden biri olarak biz işin kolayına kaçıyoruz. Dışarıdan getirdiğimiz oyuncuların maliyeti ve sıkıntıları var. Nedir bunlar; her evde oturmuyor, senin mutfağına alışıncaya kadar sıkıntılar yaşıyorlar. Bunlara harcayacağımızı, kendi çocuklarımıza harcasak daha fazlasını elde ederiz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...