Gümüş Oklar, ırkçılık için siyaha büründü

Formula 1'de ırkçılığa tepki olarak son şampiyon Mercedes, siyah renkli araçla yarışacağını açıkladı.

NTV Spor 29.06.2020 - 14:28 | Son Güncelleme: 29.06.2020 - 14:30

Amerika'da George Floyd isimli siyahinin polis tarafından gözaltına alınırken, yaşamını yitirmesiyle başlayan protestolar ülke dışına da yayıldı. Irkçılık karşıtı sözler ve eylemler de birbiri ardı geldi. Formula 1'in son şampiyonu Mercedes, yeniden başlayacak yarışlarda, ırkçılıkla mücadele ve bu dalda çeşitliliği artırmak için siyah renkli araçla mücadele edeceklerini duyurdu.

Şampiyon pilot Lewis Hamilton'ın Formula 1'de ırkçılık konularına vurgu yapmasının ardından bu kararın çıkması dikkat çekti. Takımda 7. sezonunu geçirecek ve Michael Schumacher'e ait 7 dünya şampiyonluğu rekorunu kırmak isteyen Hamilton, ırkçılık aleyhine açıklamalar yapmıştı. Hamilton geçen hafta ise Formula 1'in eski patronu Bernie Ecclestone'un "Siyahlar, beyaz insanlardan daha ırkçı" sözlerine de sert tepki göstermişti.

Almanya merkezli Alman ekibi, 1930'larda edindikleri "Gümüş oklar" lakabını paralel olarak şimdiye kadar gümüşün farklı renklerini kullandı. Ertelenen sezonun ilk yarışı 7 aydan uzun bir süre sonra Pazar günü Avusturya'da koşulacak. Mercedes ise sosyal medya hesabından siyah renkli aracını paylaştı.

Irkçılıkla mücadele kapsamında siyah rengin kullanıldığı yeni dizaynla ilgili olarak, "Yeni 2020 tasarımımızla tanışın. Takımımızın ve sporumuzun çeşitliliğini geliştirmek için ve takımın ırkçlılık ile ayrımcılığın her türlüsüyle mücadelesine adınmışlığın bir ifadesi" denildi.

Takım internet sitesindeki uzun paylaşımda ise Formula 1'de sadece yüzde 3'lük bir kesimin etnik gruplara ait olunduğuna vurgu yapıldı, çalışanların yüzde 88'inin ise olduğu kaydedildi.

Takımın şampiyon pilotu Lewis Hamilton, Mercedes-AMG Petronas'ın jestini övdü ve ırkçılıkla mücadele için güçlü bir adım olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...