Formula 1 şampiyonu Lewis Hamilton'dan tişörtle ırkçılık protestosu

Formula 1 yönetimi, Lewis Hamilton'ın Toskana Grand Prix'sinde polis protestosunu vurgulayan bir tişört giyerek kuralları ihlal edip etmediğini araştırıyor.

NTV Spor 15.09.2020 - 09:16 | Son Güncelleme: 15.09.2020 - 13:42

Tam altı kez dünya şampiyonu olan Formula 1'in ilk siyahi pilotu Lewis Hamilton, Toskana GP'sindeki galibiyetini kutlamadan önce tişörtüyle ırkçılık karşıtı mesaj verdi.

Lewis'in tişörtünde, "Breonna Taylor'ı öldüren polisleri tutuklayın" yazısı dikkat çekti.

FIA sözcüsü, konunun "aktif olarak değerlendirildiğini" belirtirken, Formula 1'in politik olmayan bir organizasyon olduğunu söyledi. BBC'ye konuşan bir yetkili Hamilton hakkında soruşturma açılmayacağını ifade etti.

Hamilton, yarışı kazandıktan sonra "Sokakta öldürülen insanlar olduğu gerçeğine dikkat çekmek istiyordum. Ve biri kendi evinde öldürüldü ve onlar yanlış evdeydiler ve o adamlar hala serbest dolaşıyorlar." şeklinde konuştu.

Mercedes F1 patronu Toto Wolff ise yaptığı açıklamada, Hamilton'ın ırksal adaletsizliği vurgulama konusunda organizasyondan tam destek aldığını ve bunu göstermek için hangi tişörtleri giymek istediğinin kendisine bağlı olduğunu söyledi.

"Hiç şüphe yok bu tamamen onun kararı. Ne yaparsa yapsın biz destekleyeceğiz. Ekip, her türlü ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele ediyor ve Lewis'in Black Lives Matter için kişisel mücadelesi."

26 yaşındaki Breonna Taylor, mart ayında Louisville, Kentucky’deki evine giren polisle tarafından defalarca vurularak öldürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...