Motosiklet yarışçısı İlayda Yağmur Yılmaz'ın ilham veren öyküsü

İlayda Yağmur Yılmaz, ülkemizin ilk ve tek "milli" kadın motosiklet yarışçısı olarak arkasından gelecek olanlara ilham veriyor. 2 yıldır Avrupa Kadınlar Şampiyonası 300 cc kategorisinde yarışan Yılmaz'ın hayatı motosiklet oldu.

NTV Spor 27.03.2023 - 10:41
Motosiklet yarışçısı İlayda Yağmur Yılmaz'ın ilham veren öyküsü

Çoğu kişi  ismini ilk kez duymuş olabilir ama başardığı işlerle kısa sürede herkesin mutlaka tanıması, bilmesi gereken bir sporcu oldu.

32 yaşındaki İlayda bir motosiklet yarışçısı ve Türkiye’nin en hızlı kadını olmayı başardı. Motosikletiyle saatte 314 km gibi inanılmaz bir hıza ulaşmış.

Hürriyet'e konuşan Yılmaz; “O hızı yaptığımda 23 yaşındaydım, şimdiki aklım olsa kesinlikle yapmazdım!” diyor ama halihazırda yurt içi ve yurt dışında katıldığı yarışlarda da ortalama 200 km sürat yapıyor. İlayda, motosikletle ilk kez 19 yaşında tanışıyor. Biner binmez de aşık oluyor. “Bir arkadaşımın babasının kullandığı motosiklete binmiştim. Adam gaz verdikçe mutluluktan öldüm! O kadar sevdim yani” diyor.

Hemen o gün motosiklet almaya karar veriyor. Konuyu anne babasına açıyor ama evde kıyamet kopuyor! “Yaşın çok küçük. Üstelik bir kızsın” diye karşı çıkıyorlar. Ancak o dinlemiyor, 2 sene para biriktirip 21 yaşında ilk motosikletini alıyor. 3 yıl sonra da ilk yarış deneyimini yaşıyor, erkeklerin arasında tek kadın sporcu olarak. 32 yaşındaki İlayda yaklaşık 9 yıldır pistlerde yarışıyor. Daha doğrusu yarışmaya çalışıyor çünkü Türkiye’deki pist sorunu nedeniyle çoğu zaman antrenman dahi yapamıyor. Yarışmayı o kadar çok seviyor ki, “Yarışa gidemediğim zamanlarda üzüntüden vücudumda yaralar çıkıyordu” diyor.

Bankadan çektiği krediyle yarıştı

9 yıllık yarışçılık kariyerinin 6’sını pist sorunu nedeniyle boş geçirmek zorunda kalan İlayda, buna rağmen yılmamış, hep devam etmenin bir yolunu aramış ve bulmuş. “Param oldukça Yunanistan’daki Serres pistine gidip antrenman yaptım. Param oldukça diyorum çünkü çoğu zaman sponsor da bulamadım; bankadan kredi çekip yarışlara katıldım. Halen de borç ödüyorum” diyen İlayda Yağmur Yılmaz, son 2 yıldır Avrupa Kadınlar Şampiyonası’nda 300 cc kategorisinde yarışıyor. 

Çok başarılı bir eğitim kariyeri olan İlayda Yağmur Yılmaz, Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. “Üniversiteden sonra Harvard’da MBA yapmayı, büyük şirketlerde çalışmayı hayal ediyordum. Ancak motosikletle tanışmam beni bambaşka bir yöne çevirdi” diyen İlayda, alanında öncü olmanın zorluklarını dibine kadar yaşıyor.

Antrenman, yarış, temini ve bakımı gibi sorunlarla tek başına uğraşan İlayda Yağmur, bir yandan 20 civarında küçük çocuğun motosiklet eğitimine destek veriyor.

Sayfa Yükleniyor...