"Oturduğum yerden şampiyonluğu kazandım"

Otomobil sporları Dünya Ralli Şampiyonası'nda üst üste 9 kez şampiyon olan Fransız Sebastien Loeb, hayranlarının sorularını yanıtladı. Loeb, ''4 ay tatil yaptım ama yine de oturduğum yerden şampiyonluğu kazandım" ifadelerini kullandı.

NTV Spor 18.10.2012 - 17:05

Citroen Total World Rally takımının Fransız pilotu Sebastien Loeb, WRC resmi internet sitesinde hayranlarının sorularına cevap verdi.

Loeb, motor sporlarına yeteneğini, Fransa Haguenau'da yapılan motorlu bisiklet yarışmalarında fark ettiğini ifade ederek, yarışmacılar arasında her zaman en hızlısı olduğunu, otomobile geçtiğinde arkadaşlarıyla arasındaki farkın daha da arttığını söyledi.

Loeb, WRC kariyerinde en fazla sinirlendiği olayı ise ''2009'daki Yunanistan Ralli'sinde dışarıda kalmış bir ağaç köküne çarptım ve süspansiyon kolunda kırılma meydana geldi ama yarışa devam ettik. Aynı problem nedeniyle yarışı tamamlayamadım ancak herkes başka bir sorun olduğunu düşündü. Art arda iki sorun yaşadım.'' diye anlattı.

Daha önce verdiği demeçte bu yılın, Dünya Ralli Şampiyonluğu'nu hedeflediği son sezon olduğunu açıklayan Loeb, ''Şampiyonluk için yarışmayacağım. Şampiyonluk kazanma hedefi olmadan yarışmak biraz farklı olacak. Fakat hala hedeflerim var. Seneye birkaç Grand Tourer (GT) yarışında yarışabilirim, ayrıca 2014 Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası (WTCC) sezonu için Citroen ile hazırlıklara başlayacağım. Sürmeye devam edeceğim ama kupa kazanmak için değil'' diye konuştu.

Loeb, istikrarının sırrını soran bir hayranına, ''Her daim motive olmak ve hala en iyi olduğunu, işleri doğru yapabildiğini gösterme isteği. Ayrıca mümkün olduğunca iyi hazırlanmak'' cevabını verdi. Loeb, denge ve parkurdaki müsait her santimetre kareyi kullanabilmenin çok önemli olduğunu ancak asıl etkenin hisler olduğunu kaydetti.

Citroen pilotu Loeb, kullandığı en iyi ralli aracının, Citroen C4'e göre ''daha çevik'' olarak nitelediği DS3 olduğunu kaydetti. Loeb, DS3'ün düşük ağırlığından dolayı daha fazla güven verdiğini, aracın tepkilerinin çok doğal olduğunu ve bir virajdan diğerine fırlatırken otomobille oynanabildiğini söyledi.

Loeb, ''4 ay tatil yaptım ama yine de oturduğum yerden şampiyonluğu kazandım'' dediği 2006 sezonunun, kariyerindeki en iyi performansı olduğunu ifade etti. Loeb, 2006'da Türkiye Rallisi öncesi dağ bisikletiyle kaza yapmış ve pistlerden 4 ay uzak kalmasına rağmen kariyerinin 3. WRC şampiyonluğunu kazanmıştı.

Bir hayranının, ''10. WRC şampiyonluğunu kazanmaya bu kadar yakınken neden ralli şampiyonasını bıraktın '' sorusuna ise Loeb, ''2001'de Super 1600 kategorisindeki şampiyonluğumu da sayarsak 10 şampiyonluğum var. Valentino Rossi, 125 cc şampiyonluğunu saydığına göre ben de sayabilirim'' yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...