Corona virüs Formula 1'de: Mclaren pilotlarının maaşında indirim

Corona virüs salgını sporu da etkilerken; Formula 1 ekiplerinden McLaren'de takım pilotları Lando Norris ile Carlos Sainz'ın maaşlarında indirime gidildi. Bazı çalışanlar ise ücretsiz izne çıkarıldı.

NTV Spor

02.04.2020 - 10:03 | Son Güncelleme: 02.04.2020 - 10:58
McLaren'in Woking'deki merkezinde yaklaşık 4 bin kişi çalışıyor.

Formula 1'de çalışanlarına izne çıkmalarını isteyen ilk takım McLaren oldu. İşlerine devam edenlerin maaşları ise düşürüldü. Takımın iki pilotu Lando Norris ile Carlos Sainz ise maaşlarında gönüllü indirime gittiler.

Mclaren, ücretsiz izinlerin ve maaş indirimlerin çalışanların kısa dönemde işlerini kaybetmemeleri için yapıldığını açıkladı. Bildiride, planın ekonomi iyileştdikçe çalışanların tam zamanlı çalışmaya dönmelerini sağlamak üzerine olduğu kaydedildi. Önlemlerin, corona virüs salgınının etkisiyle daha geniş alana yayılan maliyetleri azaltmak için alındığı bildirildi.

McLaren, kaç ismin ücretsiz izne gönderildiği ve çalışanların maaşlarının ne kadar düşürüleceği konusunda ise bir açıklama yapmadı. Ücretsiz ayrılanlar 3 ay sürecince çalışamayacak.

McLaren'in İngiltere'deki merkezi Woking'de yaklaşık 4 bin kişinin çalıştığı kaydedilirken; F1'de takımlar büyük gelir kayıplarıyla karşı karşıyalar. Bu sporun en büyük gelirlerini yarışlara ev sahipliği ücretleri, naklen yayınlar ve sponsorluklar oluşturuyor. İlk 8 yarışın iptal edildiği Formula 1'de diğer yarışlar da dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını nedeniyle tehdit altında.

F1'in Ceo'su Chase Carey, sezonun 15-18 yarışla ve yazın başlayabileceğini söylerken, yarış takviminin değişebileceğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...