Vettel, Ferrari'den ayrıldı

F1 pilotu Sebastian Vettel, Ferrari ile sözleşme görüşmelerinin nihai bir sonuca varamamasından sonra takımdan ayrıldı.

NTV Spor 12.05.2020 - 10:05 | Son Güncelleme: 12.05.2020 - 13:07

Ferrari, resmi oalrak Sebastian Vettel ile yolların ayrıldığını duyurdu. BBC ise daha önce verdiği haberde Vettel ile Ferrari arasındaki kontrat görüşmelerinin tıkandığını ifade etmişti. Yine haberde, yeniden yapılanma sürecine girmeyi düşünen McLaren ile Vettel arasında bir temas olabileceğinin de altı çizildi. 

2015 yılında Ferrari'ye katılan Vettel'in, kendisine daha kısa süreli ve daha az kazançlı bir sözleşme teklif edildiği için ayrılığı seçmiş olabileceği de haberde dile getirildi. 

Vettel ise konuyla ilgili, "Ferrari ve ben, gelecekte beraber çalışmaya devam etme konusunda karşılıklı bir isteksizlik olduğunu gördük" ifadelerini kullandı. Ferrari takım patronu Mattia Binotto ise, "Bu, Vettel ile görüşüp ortaklaşa alınan bir karar. Kolay olmadı. Burada 14 Grand Prix kazandı ve Ferrari tarihine geçti. Ayrılık kolay olmayacak" dedi.

Ferrari'nin diğer pilotu Charles Leclerc, takım arkadaşına sosyal medya üzerinden veda etti;

"Seninle takım arkadaşı olmak büyük onurdu. Zaman zaman pistte gergin anlar yaşadık, işler istediğimiz gibi gitmedi ama her ne kadar dışarıdan tam tersi gibi görünse de, aramızda her zaman saygı vardı. Senden çok şey öğrendim. Her şey için teşekkürler."

2007'den bu yana Formula 1 için yarışan Vettel, 2009-2013 arası üst üste 4 kez şampiyonluk yaşamış ve 2015 yılında Ferrari'ye geçmişti. İtalyan ekibinde 5 sezon yarışan Vettel, burada şampiyonluk yaşayamadı ve en iyi derecesini ise 2017 ve 2018 yıllarında sezonu ikinci tamamlayarak aldı. 

Sayfa Yükleniyor...