"Şenol Güneş'le bu takım şampiyon olur"

Galatasaray Teknik Direktörü Igor Tudor'un Milliyet gazetesine verdiği röportajı Spor Servisi'nde masaya yatırıldı. Mehmet Demirkol, Tudor'un sözlerini değerlendirirken, "Galatasaray'ın başarısızlığındaki neden oyunculardan kaynaklanmıyor. Şenol Güneş bu takımın başında olsa, bu takım şampiyon olur" dedi.

NTV Spor 05.06.2017 - 12:12

Igor Tudor'un "Hocalık yapamadım, politik davrandım" sözlerini değerlendiren Mehmet Demirkol, "Sadece başlık bile yeterli mesajı veriyor. Diyor ki; "Önce bir hocalık yapayım dedim" diyor. "Yanlış bir zaman olduğunu sonradan anladım" diyor. "Bruma'yı, Sneijder'i... ben oynatmazdım; politik davrandım. Hocalık yapmadım. Benim hocalığım bu değil" diyor" ifadelerini kullandı.

Tudor "'Soyunda odasındaki problem büyüktü, ben buraya daldım ama bunun doğru yol olmadığını anladım. Politik davrandım, idare ettim' diyor. Ama o arada şampiyonluk gitti" diyen Demirkol, şöyle devam etti:

"Şampiyonluk yarışının içinde olmak başka bir şey. Başakşehir'in yaptığını sezon sonuna kadar devam ettirirsin, olur veya olmazsın. Şampiyonluk gitti bu demek.

Bunların sorumlusu tamamen yönetimdir. Tudor'un payı çok düşük. Tudor, elindeki malzemeyle yemeği pişirebilen bir aşçı değil. Bir yemeği çok iyi bildiğini düşünüyor. Ona göre malzeme istiyor. 2 çeşit aşçı var. Ne olursa olsun elindeki malzemeyle yemek çıkaran bir aşçı var. Bir de bir ürünü çok iyi yaptığını düşünen ya da yapan ve isteyen var. Tudor, ikincisi.

"ŞENOL GÜNEŞ'LE BU TAKIM ŞAMPİYON OLUR"
Gelecek sezon ne olacak? Tudor 'değiştim' diyor. Levent Nazifoğlu, "Hoca değiştirmek bizi 3-5 hafta götürür, şampiyonluğu kaybederiz" dedi. Galatasaray, bu sezon şampiyonluk yarışının dışında kaldıysa bu oyuncu grubunun yetersizliğinden kaynaklanan bir durum değil. Tabii ki; oyuncu grubunda dengesizlikler var. Benim de eleştirdiğim şeyler var. Amma burada yönetim ve teknik direktör problemidir. Şenol Güneş bu takımın başında olsa, bu takım şampiyon olur. Önemli olan elindeki malzemeyi nasıl kullandığın.

"GALATASARAY 9, BEŞİKTAŞ 12 TRANSFER YAPTI"
Galatasaray, bu sezon boyunca 9 transfer yapmış. Yüzde yüz kullandığı oyuncu sayısı sıfır. Serdar Aziz'i kullanamadı, Eren'i, Tolga'yı ara sıra kullandı. Luis Cavanda'yı, Sigthorsson'u, Josue'yi, Nigel De Jong'u, Ahmet Çalık'ı, Garry Rodrigues'i ara sıra kullandı. Yüzde yüz kullandığın oyuncu sayısı sıfır. Bu demektir ki; senin idarende sorun var.

Beşiktaş, 12 transfer yaptı. Galatasaray'dan daha fazla transfer yaptı. Geçen senenin şampiyonu, bu sezonun favorisi diyoruz. Neye dayanarak? Transferlerin kaçını kullanmış? Babel'i, Fabri'yi, Gökhan Gönül'ü, Adriano'yu, Talisca'yı, Aboubakar'ı direk kullanmış. Diğerlerini de kullanmış. Sorun kadroda mı? Kadroyu sen yaptın. Tudor'a söylemiyorum. Yöneticiye söylüyorum. Kadroyu yapıyorsun, kullanamıyorsun. Bu oyuncu da değil. Senin bu sene yapacağın transferlere ben nasıl güveneceğim. Geçen sene 9'da 0 yapmışsın. Herhangi bir işi 9'da 0 yapan bir yönetici ertesi sene o işi bir daha yapamaz. Hiçbir işte bugünün dünyasında böyle bir şansı yoktur. 9'da 2, 9'da 3 olacak ki... Para yoktu diyorsun, 9 transfer yapıyorsun. Sonra ne oluyor. Elindeki değerli olabilecek oyuncuları Muslera dışında kaybetme noktasına gelmişsin. Podolski gitti. Bruma gitti. Sneijder, kalacak mı bilmiyoruz. Erezyon da var. Önümüzdeki senenin kadrosunun bu seneki kadrodan iyi olacağına dair hiçbir emare yok. Gelen isimler, bugünkü kadronun yarı kalitesine ineceğini gösteriyor.

Galatasaray açısından güveneceğimiz tek şey şu: Tudor. Büyük kurumlar bir isme güvenir mi? Olacak şey mi? Galatasaray taraftarı gelecek sezon ne olacak diye soruyor? Muhtemelen daha kötü olacak. Çok transfer yapacaklar ama bunu yapan akıl ne? Tek güveneceğimiz nokta Tudor'un bu konuda yüzde 60-70'lere çıkma ihtimali.

Sayfa Yükleniyor...