Direksiyon bu kez O'nun!

Bu sene üçüncüsü Ford’un katkılarıyla düzenlenen Wings for Life World Run’da koşucuları yakalayan aracın direksiyonunda yine başarılı rallici Yağız Avcı olacak.

NTV Spor 28.03.2016 - 15:44

Geçtiğimiz sene Türkiye Ralli Şampiyonası'nı genel klasmanda 2. bitiren Yağız Avcı için yakalama aracını kullanmak farklı bir deneyim. Yaklaşık 5 saat sürecek yarışta yakalama aracı Ford Kuga'nın direksiyonuna geçecek deneyimli pilota, ralli aracından inip tüm dünyada aynı anda koşulan ve geliri tümüyle omuriliği felçlilerinin tedavisine fon sağlamak amacı ile kullanılan bu yarış sırasındaki deneyimlerini sorduk.

-Wings For Life World Run ve bu yarışın yakalama aracı konseptinden bize biraz bahseder misiniz?
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve tüm dünyada aynı anda başlayan bir yarış. Wings For Life'ın gelirlerinin tamamı omurilik felcinin tedavisinde kullanılıyor ve yakalama aracı da bu organizasyonun olmazsa olmazı. Koşuculardan yarım saat sonra çok yavaş bir şekilde start alarak koşucuların hareketli finiş noktası oluyoruz, yani biz geçtikçe onlar eleniyor. İyi koşucuları yakalamamız bir hayli uzun sürüyor.

-Başarılı bir Ralli Pilotu olarak bir aracı yavaş ve sabit bir hızda kullanmak senin için zor olsa gerek. Nasıl bir deneyim olduğunu bize biraz anlatır mısın? Zorlukları var mı?
Açıkçası organizasyonun içinde olmak başlı başına çok güzel. Yakalama aracındaki deneyim ise her ne kadar sıkıcıymış gibi görünse de bence çok keyifli. Özellikle ilk 1 saat çok fazla kişiyi yakalıyoruz ve eğlenceli anlar oluyor. Otomobile kurulan sistem sayesinde ortalama hızımızı ve olmamız gereken yeri ayarlayabiliyoruz, yoksa o hızlarda sabit gidebilmek çok zor. İşin biraz daha zor olan kısmı ise iyi koşuculara yetişmeye çalışırken oluyor çünkü çok uzun süre önümüz boş ve çok yavaş bir şekilde gitmek durumunda kalıyoruz. Yine de eğlenceli.

-Yarış sırasında yaşadığınız en ilginç olay neydi?
Açıkçası birçok ilginç durum oluyor. Örneğin geçen sene uzun kilometreler sonra, tanıdığımız bir koşucu arkadaşımızı yakalamaya başladık ve o da hızlanmaya başladı. Çok da iyi götürüyordu fakat co-pilotum Bahadır Gücenmez'in aslında enerji vermesi adına camdan attığı çikolatayı arkadaşımız yakalayamayınca yere düşürdü ve almaya çalışırken elendi. Çikolatayı tercih etti.

-Koşucuları yakalarken aldığınız tepkiler arasında hiç unutamadığınız tepkiler oldu mu?
Her koşucuyu geçerken mutlaka bir şekilde diyalog oluyor fakat bir keresinde bir kadın koşucu tam geçme anında bize doğru çığlık attı ve sonrasında kendini yere bıraktı. Bir amca da geçilme anında ‘yandım mı?' diye soru sormuştu.

-2 senedir Alanya'da yapılıyordu bu sene İzmir'e taşındı yarış. Yarışçılara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bu sene İzmir'de yapılacak organizasyonun daha da iyi olacağını düşünüyorum çünkü 2 senelik bir tecrübe var ve aynı zamanda Wings for Life'ın bilinirliği de arttı. Her sene olduğu gibi yine herkesi bu önemli ve aynı zamanda keyifli organizasyona bekliyoruz. Bakalım bu sene bizi ne kadar uzun süre yolda tutmayı başaracaklar.

WINGS FOR LIFE WORLD RUN'DAN AYRINTILI HABERLER İÇİN TIKLAYIN

Sayfa Yükleniyor...