Mucitten ciddi uyarı!

Maria Sharapova'nın ceza almasına yol açan, meldonyum etkin maddesini içeren ilacın mucidi ciddi uyarılarda bulundu. BBC televizyonuna konuşan Ivars Calvins, meldonyumun yasaklanmasının ani sporcu ölümlerine yol açabileceğini öne sürdü.

NTV Spor 10.03.2016 - 15:01

Dünya Anti-Doping Ajansı WADA, şeker hastalığı ve bazı kalp rahatsızlıklarına tedavi etmek amacıyla kullanılan meldonyum adlı etkin maddeyi performans arttırıcı özelliği nedeniyle yasaklı maddeler listesine almıştı. Meldonyumu listeye girdikten sonra da kullanmaya devam eden Maria Sharapova'nın yanı sıra 1500 metre dünya şampiyonu Abeba Aregawi, 2015 Tokyo Maratonu Şampiyonu Endeshaw Negesse ve buz dansçısı Ekaterina Bobrova'nın doping testleri pozitif çıkmıştı.

Son Avrupa Oyunları'nda madalya alan 13 sporcunun da meldonyum kullandıkları belirlenmişti.

32 yıl önce ‘mildronate' adıyla da tanınan ilacı keşfeden Letonyalı Ivars Calvins, WADA'nın son derece tehlikeli bir adım attığı görüşünde.

BBC televizyonuna konuşan Calvins; "Bu ilaç 32 yıldır piyasada ve aniden sporculara yasaklandı. Birçok sporcu bu ilacı doping yapmak için değil; sağlıklarını korumak için kullanıyor. İlaç özellikle aşırı çalışmaya bağlı kalp sorunlarının önüne geçilmesi için çok önemli. Bu aşamadan sonra ani sporcu ölümleri görebiliriz" dedi.

 

Sayfa Yükleniyor...