Çağrı: kural değişsin…

Wimbledon'da rakiplerinin sakatlanmasıyla tur atlayan Roger Federer ve Novak Djokovic, kural değişikliği çağrısında bulundu. Zira 2 tenisçi de, rakiplerinin ödül parasından mahrum kalmamak için turnuvaya katıldığını düşünüyor.

NTV Spor

05.07.2017 - 13:56

Roger Federer, Wimbledon ilk turunda, sakatlanan Aalexandr Dolgopolov karşısında sadece 43 dakika kortta kaldı. Novak Djokovic de, Martin Klizan’ın sakatlanmasıyla, 40 dakika içinde adını 2. tura yazdırdı. Olansa heyecanlı bir maç izleme beklentisiyle bilet alan seyircilere oldu.

Federer ve Djokovic maç sonunda, grand slam turnuvalarında kural değişikliği yapılması için yetkililere çağrıda bulundu. Halihazırdaki kurala göre, grand slam turnuvasına katılma hakkı kazanan bir tenisçi, sakatlığı nedeniyle maça çıkmazsa ödül parası kazanamıyor.

Wimbledon'a ilk turda veda etmenin karşılığı ise tam 40 bin euro. Bu nedenle Dolgopolov ve Klizan gibi tenisçiler, sadece bu ödül parasından mahrum kalmamak için, sakatlıklarına karşın korta çıkmayı tercih ediyor.

Atp turu'nda ise turnuvadan önce sakatlığını belgeleyen sporcular, korta çıkamasa da, ilk turdaki ödül parasını alıyor. Yerlerine ise sakatlığı bulunmayan başka bir tenisçi turnuvaya katılıyor.

Bu durumun yararlarına dikkat çeken Federer; "ödül parası için sakat sakat oynayan birine karşı mücadele etmektense, beni yenmek için herşeyini veren bir rakiple karşılaşmak isterim. Bence grand slam turnuvalarındaki katılım ve ödül sistemi, ATP turnuvaları ile uyumlu hale getirilmeli" dedi.

Sayfa Yükleniyor...