Djokovic tarih yazdı!

Sezonun ilk Grand Slam'i Avustralya Açık'ta mutlu sona dünya 1 numarası Novak Djokovic ulaştı. Britanyalı Andy Murray'i 7-6-6-7-6-3-6-0'lık setlerle 3-1 mağlup eden Sırp raket, Avustralya'da 5. zaferini elde etti. Bu zaferle Andre Agassi ve Roger Federer'i geçen Djokovic, modern zamanda Avustralya Açık'ta beş şampiyonluk yaşayan ilk raket oldu.

NTV Spor 01.02.2015 - 15:23

Avustralya'da zaferin adı Novak Djokovic...

Avustralya Açık Finali, dünya 1 numarası Novak Djokovic ile dünya 6 numarası Andy Murray'nin duellosuna sahne oldu. Murray ile oynadığı son 7 maçtam galip ayrılan Djokovic, İskoç rakibine bir kez daha havlu attırdı.

Sırp tenisçi, ikinci setini kaybettiği maçı 3-1 yenerek Avustralya Açık'ta beşinci kez şampiyonluğa ulaştı.

Daha önce 23 kez kozlarını paylaşan Novak Djokovic ile Andy Murray, Avustralya Açık finalinde bir kez daha karşı karşıya geldi.

Dengeli başlayan maçın 4. ve 8. oyunlarında rakibinin servisini kıran Djokovic, durumu 5-3 yaparak avantaj elde etti. Murray, avantajını kullanamayan Sırp tenisçinin servis attığı iki oyunu kazandı ve seti 6-6'ya getirerek "tie-break"e taşıdı. Djokovic, etkili servis attığı "tie-break"i 7-5, bir saat 12 dakika süren seti de 7-6 kazanarak maçta 1-0 öne geçti.

İkinci sete rakibinin servisini kırarak giriş yapan Murray, durumu 2-0'a getirdi. Oyundan düşen ve basit hatalar yapmaya başlayan rakibi karşısında iki kez servis kırarak üst üste 4 oyun kazanan Djokovic, sette 4-2 üstünlük kurmayı başardı. Oyunda tekrar dengeyi kuran Murray, skoru 6-6'ya getirerek ikinci seti de "tie-break"e götürdü. Uzun rallilere sahne olan sette "tie-break"i 7-4, bir saat 20 dakika süren seti de 7-6 kazanan Murray, maçta 1-1'lik eşitliği sağladı.

Murray, üçüncü sete de servis kırarak başladı ve skoru 2-0 yaptı. Bu sette basit hataları artan Murray önünde etkili vuruşlar yapmaya devam eden Djokovic, üst üste 3 oyun kazanarak 3-2 öne geçti. 8. oyunda bir kez daha servis kıran Sırp tenisçi Djokovic, durumu 5-3'e getirdi. Servis attığı oyunda da hata yapmayan Djokovic, 39 dakikada sona eren seti 6-3 ile hanesine yazdırdı ve maçta 2-1'lik üstünlüğü yakaladı.

Dördüncü sette kortun hakimi olan Djokovic, rakibine maça ortak olma şansı tanımadı. Djokovic, seti 6-0, 3 saat 39 dakika süren maçı da 3-1 kazanarak Avustralya Açık'ta 5. kez şampiyonluğa ulaştı.

MURRAY YİNE OLMADI
Murray'e karşı 15 galibiyeti bulunan Sırp raket, rakibiyle oynadığı son 7 maçı da kazanmıştı. Melbourne'de 2008, 2011, 2012 ve 2013 yılında şampiyonluk yaşayan Djokovic'in aksine Murray, Avustralya Açık'ta mutlu sona hiç ulaşamadı.

İskoç tenisçi; 4. kez final maçına çıktığı Avustralya Açık finali'nde korttan kupayla ayrılmak istese de bu hayali bir başka bahara kaldı. Kariyerinde iki Grand Slam şampiyonluğu bulunan Andy Murray, 2012'de Amerika Açık'ta, 2013'te Wimbledon'da Djokovic'i finalde yenerek şampiyon olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...