Irkçılık tartışmalarını alevlendiren karikatür!

Avustralyalı karikatürist Mark Knight'in başı, gazetesine çizdiği Serena Williams karikatürü ile dertte. Dünya çapında ses getiren karikatür, ırkçı bir çizim olduğu suçlaması ile karşı karşıya kaldı.

NTV Spor 11.09.2018 - 20:31 | Son Güncelleme: 11.09.2018 - 21:01

Amerika Açık finalinde Japon rakibi Naomi Osaka'ya yenilerek şampiyonluğu kaybeden Serena Williams, maç boyunca öfkeli hareketleri ile dikkat çekmişti.

Karşılaşma sonrası Serena'nın bu tavırları tartışma konusu olurken, Avustralya basınına yansıyan bir karikatür gündem değiştirdi.

Melbourne Herald Sun gazetesinde, Mark Knight imzasıyla çıkan karikatür Birleşik Amerika'da manşete çıktı. Karikatür, Serena Williams'ı kırdığı raketin üzerinde zıplarken resmediyor. Karikatürde ayrıca maçın hakemi Japon Osaka'ya "Lütfen kazanmasına izin verir misin" derken görünüyor.

Karikatür, Amerikan kamuoyunda, ırkçı ve cinsiyetçi olarak tanımlandı. Haryy Potter'in yazarı JK Rowling, karikatürü geçmişte siyahilere karşı çizilen karikatürlere benzetirken birçok ünlü sima yapıta tepki gösterdi. 

Karikatürün çizeri Mark Knight ise kendini savundu.. Knight "Eskiden okuyuculardan mektup alırdık. Şimdi tüm dünya üzerinize geliyor. Ben ırkçı değilim. Bu insanlar daha doğmadan ırçılık karşıtı birçok karikatür çizdim. Bu karikatür, bir sporcunun korttaki öfke patlaması ile ilgili. Sanırım Amerika'da buraya göre çok daha sert bir ırkçı politik durum var. Ben karikatürü çizdiğimde, Amerika'daki ırkçı politik çizgiyi düşünmedim. Maçı izlerken, hayran olduğum ve daha önce birçok kez kaleme aldığım dünya 1 numarasını etrafa saldırırken gördüm ve hey bunu çizmeliyim dedim" ifadesini kullandı.

Mark Knight ailesi ve kendisine ölüm tehditleri geldiğini ve bu durum karşısında üzgün ve endişeli olduğunu söyledi.Mark Knight daha sonra tepkiler üzerine sosyal medya hesabını askıya aldı. 

Serena Williams, maçın sandalye hakemi Portekizli Carlos Ramos ile sert şekilde tartışmış ve hakemin cinsiyetçilik yaptığını iddia etmişti. Deneyimli raket maçın ardından toplam 17 bin dolar cezaya çarptırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...