Marsel İlhan hedeflerine emin adımlarla ilerliyor

"Türk tenisinin prensi" Marsel İlhan, NTVSPOR.NET'e çok samimi açıklamalarda bulundu.

NTV Spor

27.09.2010 - 13:58

CAN BİRSAY twitter.com/CanBirsay | ENİS BERKİ twitter.com/Enisberki - Türk tenisinin prensi Marsel İlhan, NTVSPOR.NET'e konuk oldu. Teniste ilklere imza atan kortların yeni yıldızı, samimi açıklamalarda bulundu ve ilk 100'de yer almanın önemine değindi. Marsel'in hikayesini kendi ağzından dinledik ve çok etkilendik. Günde 6 saatini tenise ayıran, hocası Can Üner'in sözünden çıkmayan, boş vakitlerini her gencin yaptığı gibi arkadaşlarıyla geçiren, interneti yakından takip eden, sinemeya gitmeyi çok seven, her gün Türkçesini daha da geliştirmek için dershaneye giden, kortların parlayan ismi Marsel'in hikayesi ve NTVSPOR.NET'e verdiği özel röportajı. 

TÜRK TENİSİNİN PRENSİ MARSEL İLHAN
Özbekistan'ın Taşkent kentinde 1987 yılında doğduğunda kimse onun Türkiye'deki en önemli tenisçilerden biri olacağını bilmiyordu. 2004 yılında henüz 17 yaşındayken Türkiye'ye taşındı. Taçspor için oynamaya başladı. Bir yıl içinde dünya sıralamasında 1320. sıradan 320. sıraya yükseldiğinde bugünlerin geleceğinin sinyalini vermişti adeta. İlk zaferini 2008'de Israil'de kazandı. 2009 Amerika Açık elemelerinde, büyük bir başarı göstererek, 1963'te Nazmi Bari'den sonra ilk kez bir Grand Slam'de ana tabloda oynayan ilk Türk erkek tenisçi oldu. İlk turda rakibi Christophe Rochus'u 3-2 yenerek, ikinci tura yükseldi ve bir Grand Slam'de tur atlayan ilk Türk raket olarak bir ilke daha imza attı. Fransa Açık dışındaki bütün Grand Slamler'de oynama şansı bulan ve hepsinde 2. tura çıkmayı başaran Marsel, Türk tenis tarihine adını şimdiden altın harflerle yazdırdı. Ancak bize yaşattığı ilkler bunlarla da bitmedi, Marsel son açıklanan ATP Tur Sıralaması'nda kendisine 96. sırada yer buldu.

KORTLARIN PARLAYAN YILDIZI
Geride kalan hafta sonunda, İzmir'de düzenlenen Türk Telekom Açık'ta final oynayan Marsel, ATP Tur Sıralaması'nda puan veren bu turnuvada elde ettiği başarıyla, tek erkeklerde ilk 100'e giren ilk Türk raket olarak bir ilki başardı.

AVUSTRALYA AÇIK'TA ANA TABLO ONU BEKLİYOR
"Türk tenisinin prensi" Marsel İlhan, ATP Tur Sıralaması'nda ilk 100'deki yerini koruması halinde yeni bir ilke imza atacak. Şimdi gözler, Marsel'in ilk 100'de tutunarak sezonun ilk Grand Slam'i olan Avustralya Açık'a ana tablodan katılıp katılamayacağına çevrildi. Marsel bunu da başarması durumunda tek erkeklerde bir Grand Slam'e ana tablodan katılan ilk isim olacak.

AYAĞININ TOZUYLA YENİ TURNUVA İÇİN UÇAĞA YETİŞEN MARSEL
Hafta sonunda İzmir'de final oynayan ve hiç ara vermeden turnuvalara katılmaya devam eden Marsel İlhan, Malezya'daki turnuvaya katılmak için havaalanındayken NTVSPOR.NET'in sorularını yanıtladı. İşte Türk tenisinin prensi Marsel İlhan'ın açıklamaları.

"İLK 100'DE YER ALMAK AYRI BİR MUTLULUK"
Marsel, İzmir'de finale kalarak büyük bir başarıya imza attın ve daha da önemlisi buradan topladığın puanlarla ATP Tur Sıralaması Tek Erkekler'de ilk 100'de yer alan ilk Türk raket oldun. Bu nasıl bir duygu?
"Çok mutluyum. Tarif etmesi gerçekten de zor. Son iki sene iyi bir performans ortaya koydum. İlk 100'de yer almak 3 sene önce koyduğum hedefti ve geride kalan hafta sonunda bunu gerçekleştirdim. Bu tarifi zor bir mutluluk veriyor. Artık daha da fazla çalışacağım ki bu seviyede kalabileyim ve daha da üst sıralara çıkabileyim."

"YENİ HEDEF İLK 50"
İlk 100'e girerek bir ilıki başardın ve eminim ki artık yeni hedeflerini gerçekleştirmek için çabalayacaksın. Yeni durak kaçıncı sıra?
"Yeni hedefim ilk 50'de yer almak. Artık rakipler çok daha zorlu. Artık dünyanın en iyileriyle karşılaşacağım. Bence seneye bu peformansımı korursam ve en önemlisi sakatlık da yaşamazsam seneye bu hedefe (ilk 50) ulaşacağım."

MARSEL'İN 24 SAATİ 
Tenis çok zor bir spor. Kortlarda başarılı olabilmek için çok profesyonel bir hayat yaşaman lazım. Bir günün nasıl geçiyor? Neler yapmaktan hoşlanıyorsun boş vakitlerinde?
"Genellikle sabah 7.30'da kalkıyorum. Hemen sahilde koşuya çıkıyorum. Yeşilyurt'ta çok güzel bir sahil var. Burada koşmayı çok seviyorum. Koşunun ardından kahvaltımı yapıyorum ve korta çıkarak 2 saat tenis antrenmanı yapıyorum. Günün ilk tenis antrenmanı tamamlandıktan sonra öğlen yemeği vakti geliyor. Yemekten sonra Türkçe derslerime devam ediyorum. Yaklaşık 2 saatte ders alıyorum her gün. Sonra yeniden tenis antrenmanı başlıyor ve 3 saat idman yapıyorum. Yeni bir günde 5 ile 6 saat arasında tenis oynuyorum. Arada bir saat de kondisyon antrenmanım var.

KORTLARIN DIŞINDAKİ MARSEL
"Günlük antrenmanlarım ve düzenimin dışında kalan vakitlerimde ki fazla vaktim kalmıyor, annemle gezmeyi alışverişe çıkmayı seviyorum. Televizyon izliyorum, fırsat buldukça sinemaya gidiyorum, internette vakit geçirmeyi seviyorum. Kalan zamanda da arkadaşlarımla oluyorum."

SIRA, TOPLAM 850 BİN DOLAR PARA ÖDÜLLÜ TURNUVADA
Yeniden tenise dönelim, hafta sonunda İzmir'de turnuvayı tamamladın ve üzerinden 24 saat geçmeden yeni turnuva için havaalanındasın. Malezya'daki turnuva da senin için çok önemli, hedefin ne?
"Malzeya'daki ATP Tur turnuvasına ilk kez aldığım puanlar sayesinde doğrudan katılıyorum. Bu çok önemli. Toplam para ödülü 850 bin dolar. Yani çok değerli bir turnuva. Şu anda açıkçası çok yorgunum, üst üste 10 maç yaptım. Ama iyi bir dönemdeyim ve elimden geleni yapacağım. Tabii ki zor olacak ama elimden geleni yapacağım."

GRAND SLAM'DE ANA TABLO
Marsel, ilk 100'de kalman demek, sezonun ilk Grand Slam'i olan Avustralya Açık'ta ana tabloda yer alman demek oluyor. Buna hazır mısın? Başaracağına inanıyor musun?
"Benim en büyük hedeflerimden biri Avustralya'ya eleme oynamadan ana tablodan girmek. Hem büyük moral hem de daha az yorulmak demek. Düşünsenize 3 maç daha az yapıyorsunuz. Ben hep 3 eleme oynayan sonra da tur atlamak için çabalayan bir durumdaydım. Ama şimdi işler değişiyor ve doğrudan Avustralya Açık'ta oynayacak olmak çok önemli. Belki de bu yüzden Ekim'de sezonu kapatarak Avustralya için hazırlıklarıma erken başlayacağım. Avustralya öncesi de son antrenman turnuvası olarak belki iki turnuva yapabilirim. Buna ilerleyen günlerde karar vereceğiz. Ama bu avantajı kullanabilmem çok önemli."

MADDİ DESTEK ALIYORUM
Marsel, büyük başarılara imza atıyorsun. Bunun karşılığında arzu ettiğin bir maddi kazanca ulaşıyor musun? Sana olan destek ne durumda?
"Şu anda Türkiye Tenis Federasyonu bana öenmli bir destek veriyor. Ayrıca Turkcell de sponsorum ki bu da çok önemli. Adidas giyim sponsorum. Yeni maddi anlamda bir sorun yok. Ama daha iyi bir duruma gelmem için tırmanmaya devam etmem lazım."

"TENİSE OLAN İLGİ ARTIYOR"
Elde ettiğin başarıların ardından etrafında tenise olan ilginin arttığını hissediyor musun?
"İlk olarak şunu söyleyebilirim, beni artık çok daha fazla insan tanıyor, yolda durdurup tebrik ediyorlar. Bu beni çok mutlu ediyor. Bence tenise olan ilgi de yükseldi. Tenis elit bir spor, prestijli ve hem takipçisi yükseldi hem de oynayan. Ben başarılı olmaya devam ettikçe tenisin popülerliği de artacak. Bu çok önemli. Nasıl basketbol çok popüler, yıllar içerisinde tenisin de bu seviyeye gelme şansı var ve umuyorum tenis Türkiye'de hak ettiği yeri bulacak. Şu anda hem benim kulübüm Yeşilyurt'ta hem de başka kulüplerde yetenekli isimlerimiz var. Bu raketlerin artması önemli. Benim yolumdan gelenlerin arttığını görüyorum. Yine umuyorum kısa süre içerisinde ben de yurt dışında tek olmayacağım."

SÖZ CAN ÜNER'DE
Marsel İlhan ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ardından söz sırası Marsel'in antrenörü Can Üner'e geldi. Marsel'in elde ettiği başarılarda büyük bir payı olan Üner, uçağa binmeden hemen önce kısa ve öz konuştu
: "Yolumuzda, hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz. Bu yolda kaybedeceğimiz maçlar olacak ama kazanmaya da devam edeceğiz. En önemlisi, oyunumuzu geliştirmeye devam etmek. Bunu da başarıyoruz ve bu sayede sıralamada da yükseliyoruz."

Sayfa Yükleniyor...