"Swiatek, gelecek turnuvalar için de '1 numara' olma sinyali verdi..."

Amerika Açık tek kadınlar finalinde Ons Jabeur'u 6-2 ve 6-5'lik setlerle 2-0 yenen Iga Swiatek şampiyonluğa ulaştı. Swiatek'i, Cahit Yavuz yazdı ve yorumladı...

NTV Spor 11.09.2022 - 14:42
"Swiatek, gelecek turnuvalar için de '1 numara' olma sinyali verdi..."
AP

YAZI | Cahit Yavuz

Amerika Açık 2022'nin Kadın Şampiyonu Polonyalı Oldu.

Buna, Amerika Açık kadınlar kategorisinde beklenen sonuç diyebiliriz.

Rakibi Tunuslu Ons Jabeur; maç boyunca zaman, zaman yükselen bir performansla final gününe heyecan katmaya gayret etse de gücünden daha fazla, zihni buna izin vermedi.

Maç sonundaki yorumlarda, özellikle Kim Clijters, zihinsel performansta Polonyalı raketin daha üstün olduğuna dikkat çekti. Aslında Kim Clijters'in bu sözleri en çok bizim Türk tenisçilerini ilgilendiriyor. Neyse bu konuyu daha sonra ele alırız. Polonya'ya ilkleri kazandırarak olağanüstü bir yıl yaşatmaya devam eden Swiatek, Roland Garros'un ardından Amerika Açık'ı da kazanarak tarihine geçti.

21 yaşındaki Pole, Angelique Kerber'in 2016'da Avustralya Açık ve ABD Açık'ta zafer kazanmasından bu yana, aynı sezonda 2 Grand Slam tekler şampiyonluğu kazanan ilk kadın olma başarısını elde etti.

Nadal'a olan hayranlığı ve onu idol olarak seçmesi, Swiatek'e kort içindeki tüm anlarda mücadeleyi bırakmadan savaşmayı öğretmiş. Geçmiş yıllardaki final mücadelesi katsayısı açısından oldukça düşük bir final olmasına rağmen, her iki tenisçinin de riskli oyunu tercih ettikleri anlarda, seyirciye keyifli anlar yaşatmayı başardıklarını dikkate almak gerek.

Kadın tenisinin aranan isim olma yolunda bir adım daha yaklaşan Swiatek, kort içinde ve dışındaki disiplinli davranışlarıyla gelecek turnuvalarda yine 1 numaralı şampiyonluk adayı olduğunu tüm rakiplerine göstermesi onun adına belki de şampiyonluktan daha da önemliydi.

Sayfa Yükleniyor...