Wimbledon'da Kazak Rybakina tek kadınlarda şampiyon oldu

Dünya 2 numarası Ons Jabeur ve 17 numaralı seribaşı Elena Rybakina, Wimbledon'da tek kadınlar finalinde ilk kez bir Grand Slam şampiyonluğu için raket salladılar.

NTV Spor 09.07.2022 - 18:36

Cahit Yavuz - Maç öncesi bir çok anlamı olan bu finalden hangi sonuç çıkarsa çıksın tarihe geçecek bir maçtı. Öyle de oldu. Bir yanda yakın geçmişte Roland Garros'ta ilk turda yenilerek hayal kırıklığı yaratan Tunuslu tenisçi. Diğer tarafta pandemi süresince eline raket almamış Kazak tenisçi vardı kortta.

İlk seti; vuruş çeşitliliğini korta yansıtan Jabeur, sürekli basit hatalı vuruşlar yapan Rybakina karşısında rahat kazandı. (6/3)

İkinci sette ise roller tam tersine döndü ve bu kez sürekli basit hata yapan taraf Tunuslu raketti. Bu seti 6/2 kazanan Rybakina maçta setleri 1-1'e getirdi. Final setinde her iki tenisçinin de yüreği adeta ağzındaydı. Her ikisi de inanılmaz basit hatalar yapıyordu.

Basit hata oranını fazla abartan Jabeur büyük hayaller kurduğu Wimbledon şampiyonluğunu kaçıran taraftı. Rybakina ise son sayıya kadar duygularına hakim olmaya çabaladı... Ve final seti boyunca sadece topu filenin karşı tarafına atarak seti 6/2 maçı 2-1 kazanmayı bildi.

Ödül töreni de maç kadar ilginçti. Wimbledonda ikincilik kupasını kaldıran Tunuslu Jabeur, bir Müslüman olarak Wimbledon'da İslam aleminin bayramını kutlayan ilk sporcu oldu. Rybakina ise şampiyonluk konuşmasında korttakinden daha rahattı. Kazakistan Tenis Federasyonu başkanına ve takımına teşekkür etmeyi ihmal etmedi.


Sayfa Yükleniyor...