Eczacıbaşı Dynavit, Egonu'lu Vakıfbank'a set vermedi

Misli.com Sultanlar Ligi'nin 5. haftasında oynanan derbi mücadelesinde Eczacıbaşı Dynavit, kendi sahasında VakıfBank'ı 25-17, 25-21 ve 25-20'lik setlerle 3-0 mağlup etti.

NTV Spor 17.11.2022 - 10:06
Eczacıbaşı Dynavit, Egonu'lu Vakıfbank'a set vermedi

Cahit YAVUZ - Voleybolu diğer sporlardan ayıran en önemli özellik, kollektif bir oyun olmasıdır.

Futbol ve basketbol da takım oyunu ama onların topu yerde de oynanabiliyor. Voleybolda ise topu yere düşürmeden oynamak zorundasın. Bu basit fark; voleybolda takımların oyun içindeki tüm paydaşların, ahenkle akış halinde olmasını zorunlu hale getiriyor.

Voleybolda 1+1 her zaman 2 etmeyebiliyor. Egolu İtalyan Egonu, Vakıfbank'ın kolektif oyununu bozan adam olmuş. Bu setlerde alınan 17, 21, 20 sayıların ve 3/0'lık skorun birinci sebebi. İkinci sebep ise; Boskovic, Voronkova ve Hande'nin dominant karakter olmalarına rağmen Elif'in oyunu hızlandıran pas çeşitliliğine uyum saģlamaları. Yani kollektif oyunu sahaya yansırmaları...

Bu iki fark maçın 3/0'lık skorunu anlamlandırmamızı da kolaylaştırıyor. İtalyan Egonu'nun tüm pasları alma egosu ile Guidetti'nin egolu oyun anlayışı Vakıf'ın kolektif oyun dengesini bozmuş. Gabi gibi bir adamın var. Ve sen onun önde olduğu turda tüm topları Egonu'ya attırırsan denen oyunu bozarsın.

Ferhat Akbaş ise geçen seneden itibaren takıma kazandırmaya çalıştığı hızlı voleybol kurgusunun meyvelerini almaya başlamış. Boskovic gibi bir yüksek adamın varken, Asya voleybolunun hızı ile Avrupa voleybolunun köşeler ağırlıklı yüksek ve yavaş voleybol kurgusunu karıştırarak, yeni bir ekol yaratması Türk voleybolu açısından da önemli.

Bu durum Türk voleybolunun geçmiş yıllarda ana karakterini oluşturan Eczacıbaşı ekolünün, yeni versiyonu ile tekrar geri dönüşünün habercisi gibi... Öyle ki, o dönemin simge ismi Viyolet'in maçın özel konuğu olarak protokolde olması da anlamlıydı.

Maça dönersek; 22 sayı üreten Boskovic, 2 yıl sonra gelen Vakıfbank galibiyetinde önemli rol oynadı. Ancak, pasòr Elif'in, oyunu hızlandırmaya dönük attığı her pasa, pozitif enerji ile reaksiyon vermesi çok daha önemliydi. Çünkü bu oyun şekli, Milli Takımımızın gelecekteki oyun kurgusuna katkı sağlayacak. Hande'nin 12 sayı ile Milli Takım'daki performansının üzerine çıkmasının ana nedeni de bu. Simge'nin manşet katkısı ve 13 sayı üreten takımın yeni smaçörü, Rus Irina Voronkova'nın da bu oyun kurgusuna ayak uydurması farklı galibiyetin dikkate değer anlarıydı.

Sayfa Yükleniyor...