"Japonya beni heyecanlandırıyor"

Japonya'nın NEC Red Rockets takımıyla 1 yıllık sözleşme imzalayan Beşiktaş Bahçeşehir Üniversitesi'nde forma giyen Yeliz Başa, İlk defa Beşiktaş dışında bir başka takımda oynayacağını, Japonya'ya gittiği için heyecanlı olduğunu söyledi.

NTV Spor 20.07.2012 - 18:02

Aroma Bayanlar Voleybol Birinci Ligi takımlarından Beşiktaş Bahçeşehir Üniversitesi'nde forma giyen Yeliz Başa, Japonya'ya transfer oldu.

Siyah-beyazlı takımın altyapısında yetişen ve uzun yıllar bu takımın formasını giyen milli oyuncu, Japonya'nın NEC Red Rockets takımıyla opsiyonlu 1 yıllık sözleşme imzaladı. Milli oyuncu, bu anlaşmayla Japonya'ya giden ilk bayan voleybolcu oldu.

Pasör çaprazı olarak görev yapan 25 yaşındaki ve 1.88 metre boyundaki oyuncunun menajeri Korhan Gün, geçtiğimiz günlerde oyuncu için Beşiktaş, Fenerbahçe, Yeşilyurt ve Ereğli Belediyesi'nden teklifler geldiğini, bunun yanında Rusya, Azerbaycan ve Güney Kore'den de çok ciddi tekliflerin sunulduğunu belirterek, ''Ancak geçtiğimiz sezon Beşiktaş'ta forma giyen Japon smaçör Maiko Kano'dan ve siyah-beyazlı takımın maç antrenmanlarını İstanbul'a gelerek yakından takip eden, bunun yanında 2012 Avrupa Ligi'nde oynayan Türkiye'nin maçlarını yakından takip eden NEC Red Rockets teknik heyeti, oyuncuyu çok istedi. Yapılan görüşmeler sonrasında oyuncumuzun transferini gerçekleştirdik'' dedi.

"JAPONYA'DA ŞAMPİYONLUK YAŞAMAK İSTİYORUM"
Eylül ayında Japonya'ya gidecek Yeliz Başa ise transferinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Çok farklı bir kültürün içine gittiğini vurgulayan milli oyuncu, ''Japonların Türkleri çok sevdiğini biliyorum. Tokyo'da ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için elimden geleni yapacağım. Japonya'da şampiyonluk yaşamak istiyorum'' diye konuştu.

Japonya'da takımların tek yabancı oyuncu oynatma hakkı olduğuna dikkati çeken Yeliz Başa,''Kariyerimle ilgili hayallerim vardı. Biri milli takımda oynamaktı. Bunu başardım. Şimdi de bir başka hayalimi gerçekleştiriyorum. İlk bayan voleybolcu olarak Japonya'ya gidiyorum. Neyle karşılaşacağımı bilmiyorum. İlk defa Beşiktaş dışında bir başka takımda oynayacağım. Hem de başka bir ülkede bunu yapacağım. Bu beni heyecanlandırıyor. Uzakta olmak açısından bir korkum yok. Sonuçta voleybol oynayacağım.'' ifadelerini kullandı.

Japonya'ya transferindeki kriterlerinin ne olduğu yönündeki soruyu ise milli voleybolcu, ''Teklif ilgimi çekti. Çalışma şartları, antrenman programları ve yeni deneyimler yaşamak bu tercihi yapmamda etken oldu. Tek yabancı olarak oynayacağım. Bu da cazibeyi arttırdı. Türkiye'den az oyuncu yurt dışına çıktı. Bundan sonra umarım arkası gelir'' diye yanıtladı.

Milli oyuncu, kariyerinde katkısı olan Beşiktaş Kulübü'ne de teşekkür ederek, ''Ayrıca Beşiktaş yöneticilerine, transferimde kolaylık sağlayan antrenörüm Adnan Kıstak'a ve milli takıma beni seçen antrenör Motta'ya teşekkür ederim'' dedi.

Yeliz Başa'nın eşi Onur Başa ise yeni evli olduklarını, bu kararı almakta zorlandıklarını, ancak bir oyuncunun başına böyle bir olayın bir kez gelebileceğini dile getirdi.

Eşinin 10 yıldır Beşiktaş'ta forma giydiğini hatırlatan Onur Başa, ''Bu nedenle uzak bir ülkeye gitmek bizi düşündürdü. Takım yetkililerinin istekli olması bu kararı almamızı sağladı. Ben de dönem dönem gidip eşime destek vereceğim. Yeliz, milli takıma da yeni seçilmişti. Yavaş yavaş hedeflerine ulaşıyor. Burada kendisini daha çok yorarak bir yerlere gelmeye çalışıyordu. Kalıplaşmış bazı şeyler var. Vakıfbank veya Eczacıbaşı oyuncuları milli takımda oynuyor. Diğer takımlardakilerin biraz daha çaba göstermesi gerekiyor. Japon takımının Yeliz ile ilgili beklentileri de yüksek'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...