"Şiddete asla razı olamayız''

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ''Voleybolda yaşanan şiddete asla razı olamayız'' dedi.

NTV Spor

06.04.2012 - 14:00

Çeşitli programlara katılmak üzere Samsun'a gelen Bakan Kılıç, 19 Mayıs ilçesinde sentetik çim saha ve ferdi spor salonunun temelini attı.

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıç, Aroma Bayanlar Voleybol Birinci Ligi Final Etabı'nda Fenerbahçe Universal ile Galatasaray arasında oynanan maçta çıkan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Voleybolun son yıllarda yıldızı parlayan bir spor branşı olduğunu belirten Kılıç, ''Bu spor dalında, bu görüntülerin ortaya çıkmasını arzu etmezdik. Galatasaray ve Fenerbahçe, birbirlerinin sportif anlamda kardeşidir. Diğer kulüpler arasında da aynı havayı teneffüs edebilmek lazım. Tribünlerde ufak elektriklenmeler olsa da bunu asla sahaya yansıtmamak lazım. Kulüp yöneticilerinin de dikkatli, özenli olduklarını biliyorum. Belki daha ileri tedbir anlamında adımlar atılacak. Sporun üzerine hiçbir zaman şiddetin gölgesi düşmeyecek. Ben taraftar grupları arasında yaşanan ufak olayların camialara mal edilmemesi gerektiğini düşünenlerdenim. Aksi takdirde sporun o güzelliği, kardeşlik ruhu, centilmenlik tarafı zarar görebilir. Hele ki voleybolda yaşanan şiddete asla razı olamayız, olmamalıyız. Hiçbir branşta yaşanmasına razı olamayız ama voleybol son yıllarda dikkat çeken branş haline gelmeye başladı. Bununla birlikte insanlarımız sırf voleybol üzerinden çocuklarını spor branşlarıyla ilintilendirmeye başladı. O nedenle aman dikkat diyorum'' dedi.

FUTBOLDA SÜPER FİNAL
Futbolda ''Süper Final ve bununla ilgili eleştirilere'' değinen Kılıç, ''Ligin son haftasındayız, bu saatten sonra sistem üzerinde yorum yapmanın çok faydalı olacağı kanaatinde değilim. Nihayetinde sezon başında bir sistem kurgulandı ve bu sisteme göre ligler oynatıldı. Dolayısıyla neticesini beklemek lazım. Takdir bu noktada tamamen özerk bir yapı olan Türkiye Futbol Federasyonu'nun takdiridir. Nihayetinde biz de her defasında bunu söyledik. TFF özerk bir yapıdır doğru ama Türkiye'deki futbol kulüpleri sayesinde var olan, kulüplerin yönetimlerini dizayn etmek için var olan bir kurumdur. Dolayısıyla kritik kararların katılımcılık sürecinde kulüplerin de görüşleri sorularak alınmasında ileriye dönük fayda var, geriye dönük bir yorum yapmaya gerek görmüyorum'' şeklinde konuştu.

Bakan Kılıç, ''UEFA Başkanı Michel Platini ve TFF'nin şike davasında anlaştığı, sadece yöneticilerin ceza alacağı'' yönündeki söylemlere ilişkin soru üzerine ise,''Platini, 22 Mart'ta İstanbul'da yapılan UEFA Genel Kurulu'nda belli değerlendirmeler yaptı. Oradaki en önemli vurgu, futbolun özerkliği vurgusudur. Gerek UEFA gerekse UEFA'ya paralel bir şekilde ulusal federasyonlar karar süreçlerini doğrudan kendi aldıkları kararlar, katılımlar ve inisiyatiflerle belirlemeye devam ediyor. Bu yönüyle bakıldığı zaman bizim müdahil olduğumuz bir süreç değil. TFF'nin evrensel kriterler çerçevesinde UEFA ile muhatap olduğu süreçtir yaşanan, yaşanmakta olan. Dolayısıyla detaylarına çok vakıf değiliz. TFF'nin UEFA'yla birlikte alacağı bir karar varsa veya TFF'nin kendi yasal yetkileri doğrultusunda alacağı ve açıklayacağı karar varsa kamuoyu bunu zamanı geldiğinde öğrenecektir diye düşünüyorum'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...