"Toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak mutlu ediyor"

Türkiye’de voleybolun en önemli isimlerden Giovanni Guidetti ve Bahar Toksoy Guidetti UNDP Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Savunuculuğu’nu üstlendi.

NTV Spor 01.06.2020 - 13:17 | Son Güncelleme: 01.06.2020 - 16:08

2013’te hayatlarını birleştiren Giovanni ve Bahar Toksoy, milli takım ve kulüp düzeyinde kazandıkları başarıların yanında gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projeleri ile de takdir topluyor.

Bahar Toksoy Guidetti, video konferans ile yapılan UNDP Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Savunuculuğu atama töreninde bir anısını paylaştı;

“Bir gün Giovanni ile birlikte “Yarının Sultanları” projesi kapsamında kız çocuklarına voleybolu sevdirmek için Bitlis’e gittik. Sokaklarda top oynayan bir çok erkek çocuk vardı ama dışarıda top oynayan ya da spor yapan hiç kız çocuğu görmemiştik. Çok güzel yoğun tempolu ve katılımlı bir gün geçirdik. Günün sonunda yanıma bir kız geldi ve “Keşke gelmeseydiniz, sizi burada görünce artık senin gibi bir sporcu olmayı daha çok hayal edeceğiz ve belki de siz bir daha buraya gelmeyeceksiniz.” dedi. Bu beni çok etkiledi. İstanbul’a döndükten bir sabah olanları düşününce toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak için daha fazla çaba sarf etmeye karar verdim. Bahar Toksoy Guidetti Akademi’de bir çok kız çocuğuna voleybol aşılıyoruz. O bana ‘Keşke gelmeseydiniz’ diyen küçük kız çocuğu da şu an burslu olarak akademimizde eğitim alıyor. Bu projelerde yer almak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak bizi çok mutlu ediyor.” İfadelerini kullandı.

Giovanni Guidetti ise Türk milli takımının kendisi ile 4 yıl daha çalışmak istediğinin hatırlatılması üzerin “Ben Türkiye’de sadece voleybol için değil, bu tarz önemli projeleri sürdürmek için de kalmak istiyorum. Bu tarz konularda çaba sarf etmek bana mutluluk veriyor.” cevabını verdi.

Sayfa Yükleniyor...