En değerli 3 puan

Beşiktaş, ligin başından bu yana en zor maçını oynadı. Zaten zor olan Bursa deplasmanı, Ertuğrul Sağlam’ın sadece kazanmayı düşünerek kurguladığı oyun anlayışı karşısında iyiden iyiye zorlaştı. Beşiktaş, puansız dönebileceği bir maçtan galibiyetle ayrıldı. Belki de sezonun en değerli 3 puanı olarak hatırlanacak bu galibiyet.

NTV Spor 08 Kas 2015
En değerli 3 puan
Beşiktaş, ligin başından bu yana en zor maçını oynadı. Zaten zor olan Bursa deplasmanı, Ertuğrul Sağlam'ın sadece kazanmayı düşünerek kurguladığı oyun anlayışı karşısında iyiden iyiye zorlaştı. Beşiktaş, puansız dönebileceği bir maçtan galibiyetle ayrıldı. Belki de sezonun en değerli 3 puanı olarak hatırlanacak bu galibiyet.
 
Her iki takım da enerjik bir presle başladı maça. Stoperleri hataya zorlayarak top kapmaya çalıştılar. Orta saha tam bir savaş alanı gibiydi. Savaşı Bursaspor kazandı. Atiba'yı müthiş bir baskı altına alıp Beşiktaş'ın pas trafiğini aksattılar. Tabii, Atiba'nın gözle görülür yorgunluğunu da gözardı etmemek lazım. Gerçi diyecek fazla bir şey de yok; sezon başından beri yarım devre bile dinlenme fırsatı bulamadı. İkinci yarı Sosa'nın yerine Necip'in girmesi onu bir ölçüde rahatlattı; hücuma katkısı arttı.
 
İstatistiklere bakıldığında Beşiktaş ilk yarıda sezonun en düşük pas ortalamasıyla oynamış. İhtimal ki, maçın tamamı için de aynı şey geçerlidir. Bunda Bursaspor'un ısrarlı presinin payı büyüktü. Özellikle Hosogai, neredeyse her yere yetişti, sahanın her yerinde rakibe bastı. Maçın en iyilerindendi.
 
İkinci yarı başladığında tablo çok değişmedi. Yine oyuna hakim olan taraf Bursapor'du… Ama 70. dakikaya kadar. Hem o dakikaya kadar sergiledikleri enerjik oyunun Bursaspor'u yorgun düşürmesi hem de Beşiktaş'ın şampiyonluğa oynayan bir takım olduğunu hatırlaması ibrenin yönünü değiştirdi. Maç büyük ölçüde Bursaspor'un sahasına yıkıldı ama hızlı kontrataklar Beşiktaş kalesi için ciddi tehlikeler yarattı. Beşiktaş'ın golü, önceki maçlarda sık gördüğümüz, rakip cezasahası önünde hızlı pas trafiğinin sonunda geldi. Ve bu maçta bunu ilk kez 87. dakikada yaptılar ve sonuca ulaştılar. Golde Atiba'nın Oğuzhan'a “al sen vur” dercesine topu önüne bırakması dikkate değerdi.
 
Bursaspor seyircisi üzerine de bir şeyler söyleyelim… Evet, takımlarını vargüçleriyle destekliyorlar. Evet, Beşiktaş'a karşı özel bir husumetleri var. Ama daha maçın 20. dakikası, Bursaspor iyi oynuyor ve seyirci korner atan rakip oyuncuya çakmak, su falan atıyor. İşlerin iyi gittiği bir dönemde ceza almak için özel bir çaba gösteriyorlar. Sahada ter döken takımın emeğine yazık.