“Taş gibi takım” mı?

Özellikle Beşiktaş maçından sonra muhtemelen ayyuka çıkacak, Akhisar’ın ne kadar iyi bir takım olduğu, Cihat Arslan’ın ne büyük bir hoca olduğu vb. Aynı kanaatte değilim.

NTV Spor 29 Kas 2015
“Taş gibi takım” mı?
Baştan şunu söyleyelim. Beşiktaş kendi sahasında 2-0 yenildi ama maçı kazanmak için herşeyi yaptı. Bütün sezonun en çok ortasını yaptı, en çok şutunu attı. Rakibe pres yaptı, top çaldı, duvar pası yaptı. Yaptı da yaptı. Ama kaleci Lukac'la stoper Dauglao'yu aşamadı. Gomez'deki gözle görülür düşüşün de payı vardı bu sonuçta. Şenol hocanın, İskenderbey maçında 2 gol atmış Cenk'le başlamaması soru işareti yarattı. Gomez'deki düşüşün antrenmanlarda görülmemesi mümkün mü? Ama “benim birinci santrforum Gomez, onunla başlarım” ısrarı, gereksiz bir inata dönüşmüş gibi.
 
Faturayı Gomez'e çıkaracak değiliz. Sadece bir hususun altını çizelim dedik. Esasen Beşiktaş'ta ciddi yorgunluk emareleri var. Nitekim maçın 75. dakikasından sonra neredeyse yürümeye başladılar. Zaten Akhisar'ın derli toplu hücuma çıktığı, topa daha fazla sahip olduğu yegane dakikalar bunlardı.
 
Tam da bu noktada Akhisar'a dair birkaç cümle kuralım. Özellikle Beşiktaş maçından sonra muhtemelen ayyuka çıkacak, Akhisar'ın ne kadar iyi bir takım olduğu, Cihat Arslan'ın ne büyük bir hoca olduğu vb. Aynı kanaatte değilim. Beşiktaş maçına kadar deplasmanda sadece tek maç kazanmışlardı. İç saha puanlarıyla üst sıralara yükseldiler.
 
Allah aşkına biri söylesin, Beşiktaş maçında sahada olumlu işler yapan, rakibinin üstüne giden, iyi futbol sergileyen bir Akhisar mı vardı? Yaslan kendi ceza sahana 10 kişiyle; ola ki topu kaparsan hızlı çık, şansın varsa gol yap! Bu mu iyi oyun! Türkiye'de 40 yıldır İstanbul'a gelen takımlar zaten böyle oynuyor. Hasılı ortada yeni bir şey yok. Klişe tabir: Lig uzun bir maraton. Akhisar'ın ilerleyen haftalardaki serencamına bakacağız. Yazın bunu bir kenara.
 
İlk yarı Beşiktaş kalesine sadece iki kez gelen bir Akhisar vardı, 2 gol buldu. Niçin? Bir: İlk golde Ahmet Cebe yaklaşık 60-70 metre top sürdü ve asist yaptı. Ne orta saha ne savunma müdahale etmedi. Maçın başıydı; konsantrasyon eksikliği olabilir. Ya da aşırı kendine güvenle lakayıtlık birlikte sahne aldı. İki: Beşiktaş savunmasında Rhudolfo-Ersan düzeninin bozulmuş olması problem yarattı. Pozisyon alırken genellikle “şaşkın ördek” fotoğrafı verdiler. Üç: İkinci golde kaleci Tolga'nın bariz hatası vardı. Üstelik bu kaçıncı hatası! Şenol hocanın Günay Güvenç'e bu kadar mı güveni yok? Belli ki Tolga'nın bir süre dinlenmeye ihtiyacı var. (Tabii bu durum, taraftarın Tolga'yı protesto etmesini gerektirmiyor. Tam bir saçmalıktı!)
 
Neyse… Akhisar'a biraz fazla atmış-tutmuş gibi olduk ama bir şeyin de hakkını verelim. “Kesin bilgi”: Şu anda ligimizdeki en iyi stoper Dauglao. Sadece kesici özellikleriyle değil (ki hem yerden hem havadan), topu kazandığı pozisyonlarda sergilediği soğukkanlılık ve mutlak surette en iyi pas seçeneğini değerlendirmesi de ayrıca takdire şayan. Bu sezon sonunda Akhisar'la sözleşmesi bitiyor. Temmuz'da büyük bir transfer kapışmasının aktörü olacak gibi.
 
Hakem Barış Şimşek'le ilgili söylenecek şeyler var ama mağlubiyete bahane gibi algılanabilir. Yersiz olur. Belki bir maçını daha seyrettikten sonra…