Sistem kalmadı

Beşiktaş, sezon başında kompakt bir takımken, Bilic'in de takımı sakinleştireceğine telaşlandırmasıyla dağıldı, bu özelliğini kaybetti. Sistem kalmadı

NTV Spor 15 May 2015
Sistem kalmadı

Beşiktaş ideal kadrosuyla sahaya çıktı. Ancak Sosa ön liberoya geldi, Gökhan Töre ve Olcay sağ beke geldi. Takımın sonlara doğru o kadar psikolojisi bozuldu ki karman çorman oldular. Bu artık puan kaybına tahammülsüzlüğün telaşı oldu. Organizasyon her geçen dakika zayıfladı.

Beşiktaş, sezon başında kompakt bir takımken, Bilic'in de takımı sakinleştireceğine telaşlandırmasıyla dağıldı, bu özelliğini kaybetti. Sistem kalmadı. Zirve yarışında sonlara gelirken oyuncuların sakinlikleri bitti ve telaşlar başladı. Beşiktaş, gittikçe iyi oynayacağına, gittikçe kötü oynayarak, panikleyerek puan kaybetti. 

4 gün içinde çok farklı şeyler konuşmaya başladık ve daha bitmedi. Lider, içeride oynuyor. Fenerbahçe, Mersin'e gidiyor. Yıpranmış Beşiktaş ise Torku Konya ile oynayacak. Daha da başka şeyler konuşabiliriz.

Beşiktaş ve Fenerbahçe gol yiyor ama Muslera gol yemiyor. Böylece aradaki fark ortaya çıkıyor.

Beşiktaş ve Fenerbahçe son 1 ayda enteresan puanlar kaybetti. Diğer tarafta da skoru bulup koruyan, 1-0, 2-0 maçlarını kazanan Galatasaray var. Üç büyüklerin son 1 aydaki periyoduna bakınca bu puan farkı, adaletli bir puan farkı. Galatasaray çok çok çok büyük bir iş yaptı. Doğru stratejilerle oynayarak, rakiplerinden erken oynamanın avantajını kullanarak, ayakta kalarak şampiyonlukta en avantajlı hale geldi.

Galatasaray maçlarını önce oynayınca, maçı izleyen rakip antrenör ve oyuncuların psikolojisinde ağır iniş-çıkışlar yaşanıyor. Beşiktaş ve Fenerbahçe, Galatasaray'ın yarattığı baskıyı kaldıramadı.

Gökhan Töre, Olcay, Demba Ba'da ciddi düşüş var. Orta sahayı boşaltacaksam Atiba'yı çıkarıp, Serdar'ı orta sahada kullanırdım. Bilic, bunu hiç denemedi. Serdar'ı çıkarması isabetli bir karar değildi.

Beşiktaş'ın şampiyonluk şansı bitmedi ama Galatasaray'ın bu hafta puan kaybedeceğine kesinlikle inanmıyorum. 75'i sadece 1 takım yapar diyordum. Yüzde 60 Galatasaray, yüzde 25 Fenerbahçe, yüzde 15 Beşiktaş. Şu anki tabloda şampiyonluk şansı bu oranlarda gözüküyor.

Hem Fenerbahçe hem Beşiktaşlı futbolcuların inançları çok azaldı.

Fenerbahçe ve Beşiktaş artık kendi şampiyon olamaz. Bu saatten sonra Galatasaray onlardan birini şampiyon yaparsa yapar. Son hafta maçları formalite de olabilir.

Fenerbahçe, Erciyesspor'u yener diyordum yanıldım ama bu kez de Galatasaray, Gençlerbirliği'ni, Muslera'nın eksikliğine rağmen kesin yener diyorum. Beraberlik şansı dahi vermiyorum. Galatasaray bu havayı ritmini bulmuşken, bu saatten sonra kendi sahasında Yasin Özdenak kaleye geçse, Chedjou'nun yerine stoperde Fatih Terim oynasa yine Gençlerbirliği'ni yener.

Fenerbahçe ve Beşiktaş, ikinciliği birbirlerine ikram edip duruyorlar. Galatasaray'ı şampiyon ilan etmiyoruz ama ikincilik de Avrupa bakımından çok önemli.