Barış Gerçeker

Göbek


Sevdiğiniz birisi veya bir şeyi alaya alsa bile gördüğünüzde kendinizi gülmekten alamadığınız şeyler vardır. “Aykut Kocaman ve 7 Önliberolar” fotomontajı benim için bunlardan biriydi. Aykut Kocaman monteli bir Pamuk Prenses, ortada (zorlama olarak eklenen isimler haricinde) gülerek koşan bir Emre, Gamsız Bonus Cristian, Topal, Meireles… Alper Potuk ve Holmen'in eklenmesiyle bu espri “Guardiola Bayern'i 1-8-1 mi oynatacak” sorusunu Yanal'a da sordurtacak hale getirdi beni.

6+0+4 gibi iyice ucube bir yabancı kısıtlaması da gündeme gelince hesap yapmak zorlaşıyor. Fenerbahçe henüz hazırlık maçı oynamadığından Yanal'ın kafasındaki dizilişle ilgili ancak kehanette bulunabilirim. Bulunayım.

Kale konumunda Volkan ve Mert, sağ bekte banko Gökhan Gönül. Stoperlerden en az birinin yerli olacağı (olasıdır ki Egemen), diğerinin Alves olacağını öngörebiliriz. Sol bek için ilk tercih Kadlec gibi duruyor. Egemen'in yerine, sol stoper de oynayabildiği söylenen Kadlec'in geçip bekin Hasan Ali olması da olasılık dahilinde. Her halükarda iki yabancı geri dörtlüde olacak gibi (tamamen yerliden de oluşabilir burası tabii, şimdilik fantezi gözükse de).

Hesap bundan sonra karışıyor. İlk 4'lüden sonrası nasıl dizilecek. Kocaman döneminde orayı en son bir 4-5-1/4-3-3 geçişinde (4-1-2-2-1/4-2-3-1 dizilişinde) bıraktık (Topal, Meireles-Cristian, Sow-Kuyt, Webo). Şimdi öyle mi bulacağız? Olabilir. Ama bu isimlerle olmaz, çünkü kalan 6 pozisyonda 4 yabancı hakkı kaldı. Meireles-Cristian'dan birinin yerini yerli bir oyuncuya, örneğin Alper'e veya Emre'ye bırakıp kalanı aynen koruma şansı var Fenerbahçe'nin. Yine, Alper'in yanındaki yabancı kontenjanına Holmen'i yazmak mümkün. Transferinin açıklanması beklenen Cardozo'nun da Webo'nun yerini çalması olası. Açıkcası ofansif açıdan iştah kabartacak, merkezde de ısırgan bir diziliş oluyor, artı alışkanlık dahilinde.

Fenerbahçe taraftarının geçen sene zaman zaman görüp de devamlılığını beklediği düz bir 4-4-2'ye de dönebilir Fenerbahçe. Daha “kanat gibi kanat” isimlere geçerek (sağa Topuz veya kalacaksa Krasic, sola Caner veya kalacaksa Stoch), ileri ikiliye Sow, Webo, Kuyt ve Cardozo'dan seçme yapabilir. Merkezdeki iki pozisyon için ise yerli – yabancı ziyadesiyle seçeneği var.

Twitter'da ve blogundaki maç önü maç arkası analizlerini beğenerek takip ettiğim Fırat Aktav'ın masaya sürdüğü bir diğer seçenek de 4-1-3-2. Kanatsız futbolu gazsız kolaya benzeten biri olarak benim çok iştahımı kabartmasa da Fırat'a kulak verdiğinizde, özellikle elde bollaşan merkez oyuncu alternatifleri nedeniyle bu sayıdan en üst düzeyde yararlanabileceğiniz diziliş bu oluyor. Savunmanın önünde Topal veya Selçuk, önünde yine Cristian, Meireles, Emre, Alper, Holmen'den seçmece. Hatta buraya yine Topuz ve Caner dahi girebilirler (bu zenginlikte gerek kalmaması gerekir, ama bu mümkün). İleri ikilide yine birbirini tamamlayıcılıklarına göre Kuyt, Webo, Sow, Cardozo'dan ikisi. Hücum seçeneklerini de zenginleştiriyor bu durum.

Mevcut kadrosunda 11 yabancısı var Fenerbahçe'nin öte yandan (1.Yobo, 2.Alves, 3.Kadlec, 4.Cristian, 5.Holmen, 6.Meireles, 7.Stoch, 8.Krasic, 9.Webo, 10.Kuyt, 11.Sow) bunlara Cardozo eklenince sayı 12'ye çıkacak. Bu isimlerden en az ikisinin TFF'ye bildirilmemesi anlamına geliyor bu.

Akla en yatkın gelen Yobo, Krasic, Stoch'tan ikisinin elden çıkarılması. Stoch geçen sene değerini bulmuşken satılmadı ve hata yapıldı, verim de alınamadı. Krasic için bir senelik daha kuluçka dönemi beklenebilir mi? Yobo da iki sene kiralanıp üçüncü sene bonservisi alınmışken şimdi o bonservis maliyetinin zararını minimize edecek şekilde satılabilir mi? Bunlar akla ilk gelenler ama yanlarına yine değerini bulması halinde satılması düşünülebilecek bir Sow veya transferin son günlerinde ülke değiştirebilen ve mevcut durumda fiyat/performans açısından verimli olduğu söylenemeyecek bir Meireles de eklenebilir.

Transfer politikasını 6+0+4'e göre ayarladığı için Kulüpler Birliği'nde sınırın kaldırılmasına 15 senedir ilk kez karşı çıkan Fenerbahçe'nin transfer sezonu bitene kadar elindeki isimlerden hangilerini elden çıkartacağı önemli bu nedenle. Tribüne yıllık garanti gideri 6 milyon Avro olan isimler (olası liste Yobo, Cristian, Holmen, Webo) göndermesi olasılığı var.

Mızık yazısında da belirttiğim gibi, büyük resim adına başka bir yol izleyebilirdi Fenerbahçe, yapmadı bunu. Planlamanın bundan sonra nasıl harekete dönüşeceğini görmeden kesin bir şey söylemek zor ama çok anlamlı olmadı bu inat. 6+0+4'ün bir diğer etkisi de size kulübede yabancı oyuncu şansı vermediği için maçlara oynanırken müdahale etme konusunda da kısıtlayıcı olması. Hiç yaşlanmayan Semih'le yollarını ayıran Fenerbahçe'nin kulübesinde yerli bir santraforu da bulunmuyor an itibariyle örneğin. Bu durum bütün bu yukarıda yazdıklarımın içinden bir kontenjanın daha sahadan kesilip kulübeye maliyetli bir forvetin gönderilmesi anlamına da gelebilir örneğin.

Önümüzdeki Çarşamba günü PSV Eindhoven karşısında Saracoğlu'nda ilk ciddi hazırlık maçına çıkacak olan Fenerbahçe'nin ne seyrettireceği yukarıdaki soru işaretli yerlerin bazılarının dolmasına önemli katkı sağlayacak, en azından bir ilk fikir verecek. O maçta yabancı sınırı olmaması gibi bir durum olmamasına rağmen Yanal'ın final kadro öngörüsü nedeniyle kurala uymaya çalışarak kadro süreceğini tahmin ediyorum.