Ercan Taner

Ferrari’sini satan bilge...


Robin Sharma’nın bu kitabı büyük ilgi görmüş, on yıl önce 3 milyonu aşan satış rakamı ile rekora imza atmıştı...

Kitap, her şeye sahip ünlü avukat Julian Mantle’nin, içindeki derin boşluğu gizlemesinin mümkün olmadığı bir konu ile başlar... Paranın her zaman mutluluk getirmediğini anlatır... Toplum olarak lüks tüketime büyük ilgimiz var... Futbolcu aleminde, otomobil merakını üst seviyede yaşayanlar var, parayı kazanan onlar, helal olsun gözümüz yok... Şimdi çok kazanmak, ileride aynı maddiyatla yaşayacaksınız anlamına gelmiyor... En güzel ortamlar, para bitince korkunç bir karanlığa düşürebilir sizi sporcu kardeşlerim... Alman futbolunun imparatorlarından Jürgen Klinsmann, Tottenham’da oynarken ‘kaplumbağa’ dediğimiz aracına biniyordu... İniesta, kulübün verdiği mütevazı arabasını park ediyordu, televizyonda gördüm... Uruguay eski devlet başkanı Mujica’nın, 1973 model arabasını araya sıkıştırmam lazım bu arada... Futbolcu kardeşlerin parası olunca, etrafına doluşan menfaat peşindekiler onları hep zor duruma düşürdü bu ülkede... Mevlana’nın bu sözünü çok severim: “İnsanları tanımak için tüm gücünüzü verin ama tüm sevginizi vermeyin. Çünkü onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız!”

Ligimizin marka değeri
Türkiye Ligi’nin seyirci ortalaması 9 bin 145... Almanya’da maç başı ortalama 41 bin 500... Genç takımlarda Dortmund-Bayern arasındaki final maçı geçen hafta oynandı... 34 bin seyirci maçı izledi... Bizim harika bir marka değerimiz var, devam!

Eda Tuğsuz!
Tanımadınız veya çıkaramadınız değil mi? Olimpiyat deyince, mangalda kül bırakmayan bizler, oyunlar bitince, sporcularımızı güzelce ütüleyip dolaba kaldırırız gömlek gibi... Eda, atletizm tarihinde ciritte en iyi 12 kadın sporcu arasına girdi... 20 yaşında, rekorlar kıran bir sporcumuz var... Çek Spotakova, şu anda 1 numara ama ensesinde Eda var... 2020 için hatırlatayım dedim, bireysel spor yapanlar, olimpiyattan olimpiyata hatırlanıyor diye...

Genç futbolcuları kullanmayan ülke
Maalesef Türkiye bu konuda lider... Spor Toto Süper Lig, Avrupa’da 21 yaşın altındaki futbolculara en az forma veren ligler arasında başı çekiyor... Sadece son 5 yılda, rakam 59’dan 15’e düştü... Bu rakamlar, önemli bir üniversitemizin araştırması, asparagas değil! Genç futbolculara önem veren ilk iki ülke Fransa ve Almanya... Bu sonucu erken uyarı olarak yazdım... Futbolumuz yokuş aşağı giderken, yazan çok olacak da!

Totti’nin vedası
Böyle bir uğurlama görmedim... Çoluk-çocuk, genç-yaşlı, sanki son imparatoru uğurluyor... Stadın büyük bölümü gözyaşlarını tutamıyor, ağlıyor Roma taraftarları... Bizim kaybettiğimiz veya unuttuğumuz bir duygu bu... Eskiden “Büyük kaptan” tezahüratları vardı, o bile yok artık... Jübile maçları saygıydı, alkıştı, teşekkürdü... Bir Tottimiz bile yok...