Brittney Griner evine döndü... ABD ile Rusya arasındaki tutuklu takası tamamlandı

ABD'li basketbolcu Brittney Griner, Rusya'da yaklaşık 10 ay tutuklu kaldıktan sonra yüksek profilli bir esir takasıyla ülkesine döndü.

NTV Spor 09.12.2022 - 14:27
Son Güncelleme: 09.12.2022 - 15:21
ABD ile Rusya arasındaki tutuklu takası tamamlandı

ve arasındaki tutuklu takası gerçekleşti. Yasaklı madde taşımakla tutuklanan ve 9 yıl hapis cezası verilen Brittney Griner, silah tüccarı Victor Bout ile takas edilerek ABD'ye geri döndü.

Griner, Teksas'taki San Antonio-Lackland Ortak Üssü'ne inen bir uçaktan görüldü.

İki olimpiyat madalyası bulunan basketbolcu, kenevir yağı içeren elektronik sigara kutuları ile yakalanmasının ardından Şubat ayında tutuklandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı takası doğruladı ve Rus haber ajansları tarafından yapılan açıklamada takasın Abu Dabi'de gerçekleştiğini ve Bout'un eve uçakla gönderildiğini söyledi.

ABD, bir zamanlar dünyanın en ünlü silah tüccarlarından biri olarak tanımladığı eski bir Sovyet Ordusu yarbayını serbest bıraktı. Bout, 2008'de Tayland'da tutuklandı ve 2010'da ABD'ye iade edildi. Bout, 25 yıl hapis cezasıyla ABD'de yargılanıyordu.

- Adı Victor Bout, lakabı "Ölüm Taciri"

Sovyet ordusunda teğmen iken uluslararası çapta silah kaçakçısına dönüştü. Afganistan'da hem Taliban'a hem Kuzey İttifak'ına silah sattı. Bir dönem hakkındaki sayısız yakalama kararıyla dünyanın en çok aranan kişilerinden biriydi. 12 yıldır Amerika Birleşik Devletleri'nde hapis yatıyordu. ABD, Rusya'da hapiste tutulan yıldızı 'a karşılık Rus silah kaçakçısı 'u serbest bıraktı.

Amerikalıların "silah kaçakçılığının Bill Gates"i olarak nitelediği Victor Bout'un hikayesi hayli ilginç. Öyle ki hikayesi Hollywood'da filme bile konu oldu. Başrolünü Nicholas Cage'in oynadığı 2005 yapımı "Lord of War", "Savaş Tanrısı" filminin senaryosu Bout'un hayatından esinlenerek yazıldı.

6 dil bildiği iddia edilen Bout'un Angola'dayken Rus istihbarat servisi GRU'ya çalıştığı düşünülüyor. Takasa konu olması gizli servis bağlantısı ihtimalini güçlendiriyor. Bout'un, dikkatleri üzerine çekmesi ise 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla oldu. Silah kaçakçılığı için eline büyük bir fırsat geçmişti. Sovyetlerden kalma büyük bir uçak filosuna ve devasa silah stoğuna erişim imkanına sahipti. Sierra Leone'den Liberya'ya, Kongo'dan Filipinler'e kadar hem devletler hem örgütlere silah sattı.

Victor Bout, 2008'de Tayland'ın başkenti Bangkok'ta, Amerikan operasyonuyla yakalandı. "Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri" örgütüne silah satmaya çalışıyordu. Ancak pazarlık için gelen kişi Amerikan ajanıydı. Bout yakayı ele verdi. New York'ta yargılandı. 2012'de 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sayfa Yükleniyor...