"Abdi İpekçi'yi çok iyi biliyoruz"

Galatasaray'ın Eurocup finalindeki rakibi Strasbourg'un koçu Vincent Collet, kritik karşılaşma öncesinde NTV Spor'dan İsmail Şenol'un sorularını yanıtladı. Aynı zamanda Fransa Milli Takımı'nın da çalıştırıcılığını yapan Collet "Finalin favorisi Galatasaray. Abdi İpekçi'yi çok iyi biliyoruz" dedi.

NTV Spor

21.04.2016 - 22:29

Koç Collet, finale kaldığınız için tebrik ederiz. Strasbourg'un burada olması beklenmiyordu...
Hem de hiç beklenmiyordu ancak finale çıkmanın bir yolunu bulduk. Bence final yolumuz Galatasaray'ınkinden kolaydı. Fakat son 32 turundan beri, özellikle deplasmanda iyi oynuyoruz. Elbette biraz şansımız da yanımızdaydı, çünkü Nizhny maçlarından birisi iki uzatmaya gitti. Avantajımızı yakaladık, şimdi de Galatasaray'a karşı elimizden geleni yapmak istiyoruz.

Galatasaray maçları iki takım için de zor olacak gibi. Siz bu seriyi nasıl değerlendirirsiniz?
İlk olarak önceki turlara oranla iç sahada daha iyi basketbol oynamamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü muhtemelen Galatasaray'a karşı İstanbul'da, Trento ya da Novgorod'a karşı önceki turlarda yaptıklarımızı yapamayacağız. Biz Abdi İpekçi'yi çok iyi biliyoruz. Ben orada çok bulundum ve özel bir atmosfer olacağını biliyorum. Bu yüzden ilk maç bizim için çok önemli. Galatasaray çok iyi bir takım ve finalin favorisi. Ancak finaldeyseniz, favori olup olmamanın bir anlamı var mı, emin değilim.

Galatasaray Eurocup'ın MVP'si Errick McCollum'u kadrosunda barındırıyor. Vladimir Micov ve Stephane Lasme de all-Eurocup takımlarına seçildi. Galatasaray'ın bireysel performansları için neler söylersiniz?
Elbette onlar bizden daha yetenekli bir kadroya sahip. McCollum, Micov ve Lasme fantastik oynuyorlar. Üstelik bununla da bitmiyor. Blake Schilb'i çok yakından tanıyoruz, dört sezon Fransa Ligi'nde oynadı. Bu ligin en iyi oyuncularından biriydi. Sinan Güler'i de yakından tanıyorum. Türk Milli Takımı'nın en iyi oyuncularından. Chuck Davis'i bu gruba ekleyebilirsiniz. Göksenin Köksal, özellikle iç sahada kendini daha iyi hissediyor. Bize göre çok daha büyük bir takım Galatasaray. Bireylere bakarsak, hiç oynamamıza bile gerek yok. Ancak basketbol bir takım sporu. Eğer bir arada oynamayı başarırsak, iyi savunma yaparsak, ki bu serinin kilidi savunma olacak, son maçlara oranla daha iyi şut atmayı başarabilirsek, en azından bir şansımız olur. Galatasaray'ın bazı oyuncularını durduramayacağımızı biliyoruz. Fakat onları sınırlandımayı hedefliyoruz.

Ergin Ataman'la eşleşmeniz için ne söylersiniz. Bu yaz onu Fransa Milli Takımı'yla Lille'de yenmiştiniz. Şimdi yine karşılaşacaksınız. Belki üçüncü kez de Filipinler'de karşı karşıya geleceksiniz.
Muhtemelen Filipinler'de de karşılaşacağız. Ancak Milli Takım daha farklıdır. Ergin hocanın sözlerini duydum ve haklı olduğunu düşünüyorum. (NTV Spor'a yaptığı "30 bin taraftarı arkasına alıp, 6-7 NBA yıldızıyla yenmek kolay" açıklamasından bahsediyor) Milli Takım maçlarında bizim favori olduğumuzu kabul ediyorum. Fakat şimdi de Galatasaray favori. Şimdi sadece farklı bir sonuç olmasını umuyorum, çünkü son eşleşmede favori takım kazanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...