Allen Iverson müzede!

Bir dönem Beşiktaş forması da giyen efsane Alen Iverson, Basketbolun Şöhretler Müzesi'ne seçildi. 2016 sınıfında Iverson ile birlikte Shaquille O'Neal ve Yao Ming de var

NTV Spor

04.04.2016 - 19:03

Basketbolun efsanelerini onurlandıran Şöhretler Müzesi'nin 2016 sınıfı açıklandı. 10 kişinin yer aldığı listede Shaquille O'Neal, Allen Iverson ve Yao Ming gibi 2000'li yıllara damga vurmuş isimler var.

Dört NBA şampiyonluğu bulunan, 2000 yılında ligin en değerli oyuncusu ödülü sahibi Shaquille O'Neal, emekliliğini açıkladığında NBA tarihinin en skorer 10 oyuncusundan biriydi. Dört sayı krallığı bulunan Allen Iverson da, 2001 yılında en değerli oyuncu seçilmişti. Iverson'ın 2001 NBA Final serisinin ilk maçında attığı 48 sayı, Shaquille O'Neal'ın forma giydiği Los Angeles Lakers'ın o yıl playoff'ta aldığı tek mağlubiyet olmakla birlikte; NBA tarihinin unutulmazları arasına girmişti.

Shaquille O'Neal, Tim Duncan ve Magic Johnson'la birlikte NBA tarihinde en üç kez final serisinin en değerli oyuncusu seçilmiş üç isimden biri. Bu efsanelerin önünde, kırılması çok güç görülen rekoruyla, altı kez final serisinin en değerli oyuncusu ödülünü alan Michael Jordan yer alıyor.

11 kez all-star seçilen Iverson'sa, 1.83'ün altında olup da kariyerini 20 sayı ortalamanın üzerinde bitiren tek isim. Hip-hop kültürünün NBA'deki önemli temsilcilerinden Iverson, örgülü saçları ve isyankâr karakteriyle bir simge olmuştu. Efsane Allen Iverson, NBA sonrası kariyerinde tüm dünyanın konuştuğu bir transferle Türkiye'ye gelmiş ve bir süre Beşiktaş forması da giymişti.

2002 yılında Houston Rockets tarafından birinci sıradan seçilen Yao Ming, her ne kadar diğer efsaneler gibi görkemli bir kariyere sahip olmasa da; NBA ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında köprü vazifesi gören isimlerinden biriydi. Sekiz kez all-star seçilen Ming, sakatlıklar yüzünden basketbolu erken bırakmak zorunda kalmıştı.

Şöhretler Müzesi'ne seçilen diğer isimlerden Tom Izzo, 1995 yılında başladığı Michigan State kariyerine yedi Final Four ve bir şampiyonluk sığdırdı. Kadın basketbolunun önemli isimlerinden Swoopes, WNBA tarihinde resmi sözleşme imzalayan ilk oyuncuydu. Üç kez MVP ödülünü alan Swoopes, dört kez de şampiyonluk sevinci yaşadı. 1985'ten bu yana Chicago Bulls'un sahibi Reinsdorf ise 1990'larda altı şampiyonluk sevinci yaşamıştı.

Sayfa Yükleniyor...