"Bu kupayı her şeyden çok istiyorum"

Galatasaray, Eurocup finalinin ilk maçında Fransa'nın Strasbourg ekibine konuk olacak. Eurocup MVP'si olduğu açıklanan Galatasaray'ın yıldızı Errick McCollum hem aldığı bu ödül hem de kritik finalle ilgili olarak NTV Spor'dan İsmail Şenol'a konuştu. İşte o röportaj

NTV Spor

21.04.2016 - 21:42

Errick, ödülün için tebrikler. Eurocup'ın MVP'si olduğun için ne hissediyorsun?
Payeyi takım arkadaşlarıma vermek gerekiyor. Topu bana doğru anlarda vermeleri, tüm sezon boyunca bana yardım etmeleri... Antrenörlerimiz de öyle. Başarılı olabileceğim bir ortam yarattılar ve bana hep güven verdiler. Ödül bunun bir göstergesi.

MVP Ödülü bu kupayı kazanmak için omuzlarındaki baskıyı artırıyor mu?
Benim üzerimde benden fazla baskı kurabilecek kimse yok. Beklentilerin yüksek olduğunu biliyorum, ancak benim en büyük eleştirmenim, yine benim. Ben bu kupayı kazanmayı her şeyden çok istiyorum. Bu ödülü kazanmak güzel. Benim için kesinlikle bir lütuf. Tanrı'ya şükrediyorum. Fakat benim için gerçek ödül Eurocup şampiyonluğu.

Strasbourg'u izlediniz mi? Hazır mısınız?
Çok video izledik. Bireysel özelliklerini de iyi biliyoruz. Euroleague'de TOP 16'yı bir galibiyetle kaçırdılar. Tecrübeli oyuncuları olduğunu biliyorum. Fransa Ligi'nde çok başarılı sonuçlar alıyorlar. Ancak Ergin Ataman bizim için iyi bir oyun planı hazırladı ve bu plana uyarsak kazanabileceğimizi düşünüyorum.

Errick McCollum bu sezona kadar hep iyi bir skorer olarak bilinirdi. Ancak bu yıl savunmanı da geliştirdiğini görüyoruz. Nasıl oldu? Savunmada kendini nasıl geliştirdin?
Bence bu kariyerim boyunca geldiğim nokta. Her yıl oyunuma yeni bir şey eklemek istiyorum. Üst seviyede basketbol oynamak için bunu yapmanız gerekiyor. Her sezon yeni bir özellik kazanmalısınız. İnsanların bana sadece "skorer" demesinden çok sıkıldım. Sahada daha çok şey vermek istiyorum. Kazanmak istiyorum. Daha iyi oyuncu olabilmenin tek yolu savunmamı da geliştirmekti. Antrenörlerimin ve takım arkadaşlarımın bunda etkisi çok büyük. Özellikle Lasme bana defansta çok yardımcı oluyor. Beni her zaman ileriye götürüyor ve pick and roll (ikili oyun) savunmasında daha iyiymişim gibi görünmemi sağlıyor.

Eurocup'ın MVP'si olarak ailene bir ödül götürdün. Ne dersin, Portland'da oynayan kardeşin CJ de bir ödül götürebilir mi? NBA'de Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu olur mu?
Umarım. CJ aşırı çalışkan birisidir. En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu ödülünü kazanmak için gereken her şeyi yaptı. Bütün sezon boyunca gece gündüz çok çalıştı. Ben onun hak ettiğini biliyorum. Eğer kazanırsa ailemiz için çok güzel olur. Ben de takımımla Eurocup şampiyonluğunu kazanabilirsem, ailemiz için mükemmel olur. Gerçi Clippers'a karşı Trail Blazers'ın durumu iyi gitmiyor ama, umarım şans da onların yanında olur ve belki bir şeyler başarabilirler.

İç sahadaki Galatasaray'la deplasmandaki Galatasaray arasındaki fark ne?
Taraftarımız. Her gittiğimiz yerde kuvvetli bir takım olmak istiyoruz, ancak iç sahada daha iyi oynuyoruz. Bazen rakip takımlar bizim salona gelince büyük bir sürprizle karşılaşıyorlar. Bu kadar fazla insanı, bu kadar tutkulu taraftarı görünce şaşırıyorlar. Taraftarımız oyunun gidişatını etkiliyor. Bize ek motivasyon sağlıyorlar. 27'sinde bu atmosferi yaşatacaklarından eminim. Bize düşen, ilk maçta iyi bir iş çıkarmak.

Dışarıdan bakınca takımda iyi bir arkadaşlık varmış gibi görünüyor.
Biz içeride daha iyi oynuyoruz bu bir gerçek. Takımca bir araya gelip problemi çözmeye çalışıyoruz.

Bazen bu takımın aşırı sakin olduğunu düşünüyor musun? Micov, Blake mesela?
Bu iyi bir şey, çünkü herhangi bir olayın kendilerini etkilemesine izin vermiyorlar. Şampiyonluk maçına da çıksak, ligde normal bir maça da çıksak çok sabit yüz ifadeleri var. Anlayışlarını hiç değiştirmiyorlar. Moralman çok yukarılara da çıkmıyorlar, çok aşağıya da düşmüyorlar. Ben biraz daha tutkulu görünüyorum sanırım. Bazen Vlado'ya "Seni heyecanlandırmak için ne yapmamız gerekiyor?" diye soruyorum. Şampiyonluğu kazanırsak, belki, ufacık bir ihtimal, yumruğunu sıkmaktan fazla bir duygu gösterisinde bulunur diye düşünüyorum. Bakalım, göreceğiz.

Sen Bayern serisinde; Micov, Gran Canaria serisinde yaptığınız bloklarla turu getirdiniz. Başka bir maçta Lasme'nin üçlük attığını gördük. Size neler oluyor böyle?
Biz iyi bir hücum takımı olduğumuzu biliyoruz. Herkes kazanmayı her şeyden çok istiyor. Sanırım sırtımız duvara dayanmışken, savunmada ya da hücumda bir adım attığını görüyorsunuz. O anı yakalıyoruz. Umarım bu final serisi de son top kahramanlığına kalmaz. Biraz gerginlik yaratıyoruz biliyorum. Umarım bu kez maç boyu daha iyi iş yapar ve hem taraftarımızı, hem kendimizi o son saniye stresinden kurtarırız.

Sayfa Yükleniyor...