Demir: Zor bir seri bizi bekliyor

Pınar Karşıyaka, bu sezonki ilk resmi maçını salı günü ULEB Avrupa Kupası ön eleme turunda Fransız ekibi Le Mans Sarthe ile Karşıyaka Spor Salonu'nda oynayacak. Pınar Karşıyaka'nın baş antrenörü Hakan Demir, bu maçı ve hazırlık sürecini değerlendirdi.

NTV Spor 24.09.2011 - 12:27

Basketbolda, ULEB Avrupa Kupası ön eleme turunda salı günü Fransız ekibi Le Mans Sarthe'ı ağırlayacak Pınar Karşıyaka'nın başantrenörü Hakan Demir, "Takımın geçen seneye göre hem artı hem de eksi yönleri var. Artılarımızı mümkün olduğunca ön plana koymaya, eksilerimizi de daha geri plana almaya çalışıyoruz" dedi.

Geçen sezon mücadele ettiği EuroChallenge Kupası'nda çeyrek finale kalmayı başaran, Beko Basketbol Ligi'nde ise play-off ilk turunda Efes Pilsen'e elenen Pınar Karşıyaka'nın genç oyuncusu Furkan Aldemir, yeni sezon öncesinde Galatasaray'la anlaştı.

Kadrosundaki yabancı oyunculardan Stanojevic'in haricindekilerle yollarını ayıran Pınar Karşıyaka, kadrosunu ABD'li oyuncular Mire Chatman, Raymar Morgan ve Bosna-Hersekli Goran İkonic'in yanı sıra Galatasaray'dan kiraladığı İlkan Karaman'la güçlendirdi.

Sezonun ilk resmi maçından önce Pınar Karşıyaka Başantrenörü Hakan Demir, geçen sezon 8 yıl sonra mücadele ettikleri EuroChallenge Kupası'nda çeyrek finale kalmalarının önemli bir başarı olduğunu, hem kendi yaptıkları bazı hatalar hem de kritik maçlarda verilen bazı hakem kararlarından dolayı dörtlü finale kalamadıklarını söyledi.

DEMİR: BU SENE TAKIM DEĞİŞTİ, FARKLI OYUNCULARIMIZ VAR
İzmir'de oynadıkları maçları kaybetmedikleri sürece bu sene de önlerinin açık olacağını kaydeden Demir, "Son iki senedir kendi evimizde oynadığımız maçlarda yüzde 85'ler civarındaki bir galibiyet yüzdesiyle mücadele ediyoruz. Kendi sahamızda yaptığımız sert müdafaa, bunun üzerine oynadığımız hızlı hücumun yanında maçlarda ritmi elimizden kaybettiğimiz anda bilinçli taraftarımızın kurduğu baskı ve bize verdiği destekle böyle bir oyun karakteri ortaya koyduk. Elimizdeki genç ve enerjik kadro taraftarlarla bütünleşmesini bildi. Bu sene takım değişti, daha farklı oyuncularımız var. Dolayısıyla kendi sahamızdaki aynı enerjiyi yakalayabilmemiz için bir takım maçlara ihtiyacımız var. Burada da birinci maç Le Mans müsabakası. Hem bizim için EuroCup eleme maçı hem de yeni takımımızla beraber taraftarımızın uyumunu sağlaması için bir başlangıç maçı." diye konuştu.

Demir, rakipleri Le Mans'ın çok tecrübeli bir takım olduğunu ve iyi oyuncularının bulunduğunu belirterek, kendilerini zor bir serinin beklediğini dile getirdi.
        
HAZIRLIK SÜRECİ        
Şu ana kadar oynadıkları hazırlık maçlarında neleri yapıp, neleri yapamadıklarını gördüklerini ifade eden Demir, "İyi basketbol oynamadığınız sürece sonuçlar çok önemli değil. Zaman zaman hazırlık dönemlerinde daha sert, daha organize oynayarak kaybettiğiniz müsabakalar da olabilir. Sonuçlardan ziyade oynanan basketbol önemli. İzmir'de dinlenerek oynadığımız KK Buducnost maçındaki sonuç ve oyun bizi mutlu etti. Takımın hem çalışma süresinin kısa olması hem de yaş ortalamasının da yüksek olması dolayısıyla üst üste oynanan maçlarda o istediğimiz performansı koruyamadık. Hazırlık turnuvasında taraftarların da olmaması gerçek bir Karşıyaka takımını ve atmosferini hissedemedik. Hepsi bir araya geldiği zaman nasıl oynayacağımızı Le Mans maçında göreceğiz. Takımın geçen seneye göre hem artıları eksi yönleri var. Artılarımızı mümkün olduğunca ön plana koymaya, eksiklerimizi de daha geri plana almaya çalışıyoruz. Belki sezona dört dörtlük başlayamayacağız ama eksik yanlarımızı taraftarımızın desteği ve atmosferle tamamlayacağız." ifadelerini kullandı.

Hakan Demir, geçen seneki takımın ilk 5'inden 4'ünün değiştiğini, yeni bir takım olduklarını vurgulayarak, "Farklı takımlardan gelen bir ekibin oluşturduğu takımın bir anda eski performansı göstermesi kolay değil. Zaman içinde bu enerjiyi karşılıklı hem taraftarda hem kendimizde bulacağımızı hissediyoruz. Zamanla aynı hava yakalanacaktır. Karşıyaka'nın zorluklarını kolaylaştıran, uzun yolları kısaltan en önemli faktör taraftarımız" diye konuştu.

Geçen seneye göre daha tecrübeli bir ekiple yollarına devam edeceklerini kaydeden Demir, bu oyuncuların daha zor maçlarda, daha zor atmosferlerde daha iyi oynamalarına yardımcı olacağına inandığını söyledi.

Demir, takımın bütçesinin biraz daha iyileştiğini, ancak çok büyük artışın olmadığını, 3 yıldır ana yönetimler değişse de basketbol şubesinin takıma kazandırdığı ivmenin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...