Dünya Kupası kura çekiminde torbalar belli oldu

2019 FIBA Dünya Kupası’nda mücadele edecek takımların kura çekiminde torbalar belli oldu.

NTV Spor 15.03.2019 - 11:36 | Son Güncelleme: 15.03.2019 - 11:50

Çin'in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ve A Milli Erkek Basketbol Takımımız'nın da mücadele edeceği 2019 FIBA Dünya Kupası'nda grup aşamasının kuraları yarın çekilecek.

FIBA'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin de yer aldığı Dünya Kupası'nın kura çekimi, Çin'in Shenzhen kentinde yarın TSİ 13.30'da gerçekleştirilecek.

Turnuvaya katılacak 32 takımın 4'erli 8 gruba ayrılacağı kuraya ev sahibi Çin, ABD, İspanya ve Fransa 1. torbadan katılacak.

Elemelerde grubunu İspanya'nın ardından ikinci sırada tamamlayarak Dünya Kupası vizesi alan Türkiye ise 4. torbada yer alacak.

TÜRKİYE'NİN İLK RAKİBİ ABD
Kura çekimi öncesi statü gereği Türkiye'nin ilk rakibi belli oldu.

Son dünya şampiyonu ABD, kurada statü gereği E Grubu'nda yer alacak.

Türkiye'nin bulunduğu 4. torbada Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti ve Venezuela'nın yer alması, statü gereği de aynı kıtadan takımların birbiriyle eşleşememesi nedeniyle kura çekimi öncesi ay-yıldızlı ekibin ABD ile aynı grupta yer alması kesinleşti.

KURAYI KOBE BRYANT ÇEKECEK
31 Ağustos-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek organizasyonun global elçisi eski yıldız basketbolcu Kobe Bryant'ın kura çekimini gerçekleştireceği etkinlikte, ABD'li ünlü şarkıcı ve söz yazarı Jason Derulo ise popüler şarkılarını söyleyecek.

Shenzhen Bay Arena'da ilk kez halka açık olarak düzenlenecek organizasyona, FIBA Dünya Kupası'nın ilk global elçisi Çinli eski yıldız basketbolcu Yao Ming de katılacak.

2019 FIBA Dünya Kupası kura çekimi öncesi torbalar şöyle:

1. TORBA: Çin, ABD, İspanya, Fransa
2. TORBA: Sırbistan, Arjantin, Litvanya, Yunanistan
3. TORBA: Rusya, Avustralya, Brezilya, İtalya
4. TORBA: Porto Riko, Türkiye, Dominik Cumhuriyeti, Venezuela
5. TORBA: Almanya, Çekya, Polonya, İran
6. TORBA: Kanada, Karadağ, Filipinler, Güney Kore
7. TORBA: Nijerya, Senegal, Yeni Zelanda, Angola
8. TORBA: Japonya, Ürdün, Tunus, Fildişi Sahilleri

Bu arada, 1, 4, 5 ve 8. torbalarda yer alan ülkeler, A, C, E ve G gruplarında, 2, 3, 6 ve 7. torbalarda yer alan ülkeler ise B, D, F ve H gruplarında mücadele edecek.

Sayfa Yükleniyor...