"Federasyonların bir araya gelerek ortak karar alması lazım"

Türkiye Erkek Basketbol A Milli Takım Başantrenörü Orhun Ene, FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Grubu'nda 25 ve 28 Şubat'ta Yunanistan ile yapacağı maçlar öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi.

NTV Spor 21.02.2022 - 20:19

Orhun Ene de Yunanistan maçlarına kısa bir sürede hazırlanacaklarını belirterek, "Bu süre içerisinde maça odaklanmamız gerekiyor. Yunanistan, Avrupa basketbolunda önemli bir takım ve onlar da bu karşılaşmaya önem veriyor. En iyi kadrolarıyla karşımıza çıkacaktır. İki takımda da kimler oynayacak çok net değil. Avrupa Ligi maçları da aynı tarihlerde oynanacak. Kendi doğrularımızı ve yeteneklerimizi sahaya yansıtmaya çalışacağız. Deplasmandaki maç önemli. İç sahadaki seyirci desteği, coşkumuz ve enerjimiz açığa çıkacak. Deplasmanda iyi bir basketbol ülkesine karşı oynayacağız. İstediklerimizi sahaya yansıtmak ve günlük performans önemli olacaktır." ifadelerini kullandı.

Avrupa Ligi'nde fazla süre almayan bazı oyuncuların milli takımda da ritimsiz kalabildiğini aktaran Ene, "NBA'deki oyuncuları zaten kadroya alamıyoruz. Günümüzde yaşanan çok başlılık ve tarafların ortak bir şey yapmama adına gösterdikleri inat maalesef milli takımların geriye gitmesine neden oluyor. Federasyonların bir araya gelerek ortak karar alması lazım. Dünyanın ve Avrupa basketbolunun milli takımlara karşı sorumluluğu var. Oyuncularımız hep milli takımlara katılmak istedi ama onlar da bu trafikte sakatlanma riskini göze alıyor. Hala net adımlar atılmıyor." diye konuştu.

A Milli Takım Kaptanı Melih Mahmutoğlu ise Yunanistan ile ilk maçı deplasmanda yapacaklarını hatırlatarak, "Gönül ister ki Fenerbahçe Beko'da maça çıkayım sonra da milli takımda forma giyeyim. Maalesef iki tarafın anlaşamaması nedeniyle biz eziyet çekiyoruz. Yoğun tempo içindeyiz. Kupa maçlarından geldik. Ancak sonuçta buradayız, bu iki maça konsantreyiz. Rakibimizi yenebilecek güçteyiz. Kadro olarak tam takım sayılırız. Kısa sürede iyi çalışıp, inşallah iki maçta da galibiyete ulaşırız." şeklinde görüş belirtti.

Bu arada A Milli Takım, Yunanistan ile yapacağı maçların hazırlıklarına başladı. Avrupa Ligi'nde maçları olan Barcelona'da oynayan Sertaç Şanlı ile Fenerbahçe Beko'da forma giyen Şehmus Hazer antrenmanda yer almadı. Sakatlığı bulunan Berk Uğurlu da aday kadrodan çıkartıldı.

Sayfa Yükleniyor...