Güller ve Dikenler: Delonte West

Bazen farklı olmak güzeldir ancak toplum içinde yalnız kalmanıza yol açabilir. Bu yalnızlık sizi majör sorunlara sevk edecek kadar büyükse zirveye çıksanız dahi burada kalıcı olmanız zorlaşır. Delonte West; çıktığı zirvede kalıcı olamayanlardan...

NTV Spor 10.08.2022 - 14:51
Son Güncelleme: 10.08.2022 - 15:03
Güller ve Dikenler: Delonte West
Yazı: Kutluhan Kocadağ

, 26 Temmuz 1983 Washington doğumlu. West, fakir bir ailenin melez çocuğu olarak dünyaya geliyor. Kültürel bir çıkarım yapmak gerekirse bu birleşim, Amerika’da zorlu bir hayatın başlangıcı için yeterli. Üstelik de henüz küçük yaştayken anneniz ve babanız boşanıyorsa bu, birçok yeni zorluğun habercisi demek.

DİKENLER

West, her ne kadar çocukluk yaşlarını “fakir ama mutlu” olarak tanımlasa da onun tek mutluluk kaynağı büyük zorlukların arasında sarıldığı topuydu. Öyle ki West’in profesyonel kariyerinin bittiği noktada hayatının dönüştüğü hal 12 yaşında ilk olarak basketboldan ayrı kalmasına neden olan bacak sakatlığı sürecinde yaşadıklarından ileri geliyor. Yaşıtlarından her zaman farklı ve psikolojik anlamda çeşitli problemlerinin olduğu tahmin edilen West’in sorunları, basketboldan ayrı kaldığı süreçte iyice gün yüzüne çıkıyor ve Delonte, majör depresyonla karşı karşıya kalıyor.

Bu süreçte annesinin, oğluna destek vermekte yetersiz kaldığını düşünmesi üzerine Delonte babasının yanına taşınıyor. Ancak Delonte, burada beterin beterini yaşıyor. İlgisiz bir babanın yanında depresyon sancılarıyla yüzleşen West, kötü arkadaş kurbanı olmaktan kaçamıyor ve erken yaşta uyuşturucu ile alkolün pençesine düşüyor. Birden fazla intihar girişimi, sayısız hastane ziyareti ve majör depresyonun kollarında geçen onca ayın ardından Delonte, iç huzurunu Tanrı’ya olan inançta buluyor ve kendini rahat hissettiği yere basketbol sahasına dönüyor.

GÜLLER

Lise hayatı boyunca okulunun yıldızı olan ve Maryland Eyaleti’nin önde gelen oyuncularından biri haline gelen Delonte’ye iyi bir kolejin burs teklif etmesi kaçınılmaz oluyor. West için hayatının dönüm noktasını liseye başlarken adım attığı ruhani yolculuk olarak varsayarsak; profesyonel kariyerinin merdiven başını, kolejde Jameer Nelson’la yakaladığı beraberliğe bağlayabiliriz.

Philadelphia’daki Saint Joseph’s Koleji’nde ülkenin en iyi arka alan ikililerinden birine dönüşen West ve Nelson, 2003’te normal sezonu yenilgisiz tamamlarken takımlarını NCAA Turnuvası’nda son 8’e kadar taşımayı başarıyorlar. NCAA’deki son sezonunda da yükselişini sürdüren West için ’in kapıları ardına kadar açılıyor ve hastane odalarından geçip defalarca canından vazgeçen West, basketbolun zirvesine adını yazdırmak üzere bir basamak daha çıkıyor.

2004 NBA Draftı’nın 24. sırasında Boston Celtics tarafından seçilen West, şutör özellikleri ve delici yapısıyla NBA’de var olabileceğini hissettiriyor. Takıma katıldığı dönemde Paul Pierce çevresinde yeniden yapılanma sürecinde olan Celtics, her ne kadar ilk sezonda West’ten fazla faydalanamasa da oyuncunun çıkış yaptığı nokta ikinci sezon oluyor. 2005-06 sezonunda 71 maça çıkan ve bu maçların tamamına ilk 5 başlayan oyuncu 11.8 sayı üretip 4.6 asist yaparken, %38’le üçlük atmayı başarıyor.

Delonte, gösterdiği performans, şut yüzdesi ve hızıyla NBA’de kalıcı olabileceğini kanıtlıyor ve çaylak kontratı bittikten sonra ligin şampiyonluk adına iddialı takımlarından Cleveland Cavaliers’la 3 sene için yaklaşık 9 milyon dolar değerinde kontrat imzalıyor. 2008 Play-off’larında Washington Wizards’a karşı oynanan serinin 4. maçında, bulduğu üçlükle takımına maç kazandıran oyuncu için Cavs kariyeri işte böyle görkemli başlıyor. Ancak dikenlerin ruhunu birçok kez deldiği West için hayat, güllerle dolu bahçesinde yolun sonunu gösteriyor…

SİLAHLAR

Delonte için sıkıntılar 2008 sezon öncesi kampıyla beraber başlıyor. İki maç üst üste alınan yenilgilerin ardından takım arkadaşlarıyla tartışan ve hakeme itirazda sınırları aşan Delonte’ye Cavs yönetimi, bir terapistle görüşmesi tavsiyesinde bulunuyor. Bu noktada West için hayatının kara sayfalarından kalan bazı kronik istenmeyenler yeniden gün yüzüne çıkıyor. Cavs’in gardına bipolar kişilik bozukluğu teşhisi konuyor. Bu zorlukla kariyerine ve hayatına devam etmek için uğraşan Delonte için tek zorluk saha içinde yaşadıkları olmuyor.

Delonte’nin zamanında edindiği kötü alışkanlıkları adeta yetişkinliğinde vuku buluyor. Oyuncu, Eylül 2009’da bir trafik çevirmesinde üç adet silahla yakalanıyor. Silahlardan birinin gitar kılıfının içinde taşıdığı bir pompalı tüfek olduğu düşünülürse West’in bulaştığı belanın boyutu daha net anlaşılabilir. West, paralel dönemde aile içi şiddet iddiasıyla boşanma davası açan eşinden boşanıyor. Hayatın dikenleri, belki de eskisinden daha can acıtıcı şekilde tenine batan Delonte için son darbeyse internette yayılan bir söylentiyle geliyor: “Delonte West, LeBron James’in annesi Gloria James’le ilişki yaşıyor…”

YIKIM

Söylenti, 2010 Doğu Konferansı Yarı Final serisi devam ederken ortaya atılıyor. LeBron James’in serinin son üç maçında Boston Celtics’e karşı yalnızca %34’le şut atabilmesinin, ortaya çıkan bu söylentinin doğruluğundan ötürü olduğu iddia ediliyor. Cavs, 2-1 önde olduğu seriyi 4-2 kaybedip finale çıkma şansını yitirince söylentiler iyice alevleniyor. Dönemin WCWP spor yazarlarından birinin Cleveland’ın salonu Quicken Loans Arena’da kaynakları olduğunu belirterek verdiği haberde; söylentilerin doğru olduğu, LeBron James’in dördüncü maç öncesi durumu öğrendiği ve bunun takım kimyasını alt üst ettiği bildiriliyor.

Hayatı zaten darmadağın olan West içim yıkım, doğruluğu asla kanıtlanamamış söylentilerden sonra başlıyor. 2010’da Cavs’le yolları ayrılan oyuncu 2010-11 sezonu başında Boston Celtics’le kontrat imzalıyor. Boston’ın bu transferi direkt rakibi Miami Heat’in yeni yıldızı LeBron James’e bir kontra hamle olarak yaptığını iddia eden kaynaklar bile oluyor. Öyle veya böyle verimsiz geçen bir sezonun ardından West Boston’dan da ayrılıp 2011-12 sezonu başında Dallas Mavericks’le anlaşıyor ancak uyumsuz tavırları ve psikolojik problemlerinin yol açtığı sorunlar sonrası takımı tarafından serbest bırakılıyor.

Bu ayrılık West’in NBA kariyerinin bittiği noktaya tekabül ediyor. Daha sonra yıllar süren NBA’e dönüş denemeleri sonuç vermiyor ve West, son olarak NBA G-League takımlarından Texas Legends’ın Mart 2015’te kendisini serbest bırakmasıyla profesyonel basketbol kariyerine son veriyor.

20 milyon doların üzerinde elde ettiği parayla basketbol kariyeri biten West içinse yaşadığı yıkımın yarattığı enkaz, altından kalkılmaz bir hal alıyor.

ENKAZ

Kendisi küçükken ayrılan annesi ve babasına ayrı ayrı ev alan, kız kardeşini üniversiteye gönderip tüm masraflarını karşılayan ve erkek kardeşinin hayatında maddi manevi büyük yeri olan bir isim. Delonte West, takım arkadaşları tarafından da son kuruşuna kadar nesi varsa dağıtan biri olarak biliniyor. 2013 yılında yeniden evlenen West’in yeni eşi için aldığı 8 odalı ev ve altına girdiği külfet düşünüldüğünde, çocukluğunun yapbozunda eksik kalan parçaların manzarayı ne kadar bozduğu açık.

2010’da her şey tersine giderken LeBron’un yanına oturup kendisiyle soyunma odasında en az bir saat sohbet ettiğini belirten West için hakkında çıkan söylentilerin ne kadar yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu şu sözlerden anlamak mümkün, “Oğlumun adını Cassious Clay ve Jhonny Cash’ten ötürü Cash koydum. Göbek adı Delonte ancak ona Delonte Jr. denmesini istemiyorum. Oğluma okula gittiğinde ‘Hey senin baban LeBron’un annesiyle sevişmedi mi?’ desinler istemiyorum.”

Onun yetenekleri belki de yaşadığı ağır şeylere yenik düştü. Öyle ki West 2016 yılında emekli olduktan hemen bir sene sonra sokakta dilenirken görüntülendi. Ocak 2020 yılında ortaya çıkan görüntülerse daha dehşet vericiydi. West, doğduğu şehir Washington’da sokak ortasında dövülüyordu. Duruma el atan Dallas Mavericks sahibi Mark Cuban, West’in annesi Delphina ve NBA çevresinden oyuncuların çağrısına kulak verdi ve West’in tedavi olması için rehabilitasyon merkezine gönderileceğini açıkladı. 2021’de Ice Cube’un düzenlediği ünlü BIG3 turnuvasına katılacağı söylenen ve aday oyuncular listesinde adı açıklanan West, hiçbir takım tarafından seçilmeyince çok sevdiği parkeye ve belki de kendisini tam anlamıyla tedavi edebilecek olan basketbol topuna kavuşamamış oldu.

West, son olarak Haziran 2022’de tekrar sokakta -bu kez Virginia Eyaleti’nde- dilencilik yaparken görüntülendi. Kaderin cilvesi midir, onu bu noktaya getiren düzmece midir bilinmez, birçok basın organında West, 2010’da Gloria James’le ilgili ortaya atılan iddia ve LeBron James’in eski takım arkadaşı olarak haberlere taşındı.

Kısacası Delonte West, güllerle dolu bir yolda yalnızca dikenlerin verdiği acıyla dolu bir hayat yaşadı…

Sayfa Yükleniyor...