"İnanarak başardık"

Avrupa şampiyonu olan Türkiye Genç Milli Basketbol Takımı’nın oyuncularından Egemen Güven, Ayberk Olmaz ve antrenör Ömer Uğurata ile takım menajeri Orhan Demirel NTV Spor'a şamiyonluğu değerlendirdi.

NTV Spor

04.08.2014 - 17:27

Üst üste 2. kez Avrupa şampiyonu olan Türkiye Genç Milli Basketbol Takımı'nın oyuncularından Egemen Güven, Ayberk Olmaz ve antrenör Ömer Uğurata ile takım menajeri Orhan Demirel NTV Spor'da yayınlanan 14/16 programına konuk oldu.

Turnuva'da gösterdiği mükemmel performans ile MVP ödülünün de sahibi olan Egemen Güven, şampiyonluğu inanarak elde ettiklerini dile getirdi.

Şampiyon takımın antrenörü Uğurata,ekibin uzun süredir birlikte çalıştığı için farkın geldiğini söyledi ve "Farkı yaratan tabii ki oyuncular. Sahada onlar bütün problemleri çözmeleri gerekiyor, onlar zor durumda kalıyor. Biz 4 buçuk 5 senedir hemen hemen beraber çalışan bir ekibiz. Hem kenardaki teknik ekibi oyuncularımız iyi anlıyor hem de biz oyuncularımızı iyi anlıyoruz. Sahada hangi oyuncumuzun oynadığı farketmiyor. O 5 oyuncu birbirini iyi anladığı için, böyle zamanlarda maçlar daha kolay oluyor. 2 sene önce Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olmamızın getirdiği, geçen sene Taner Günay'ın başında olduğu genç takımımızın Avrupa Şampiyonu olmasının getirdiği özgüven sahada fark yaratmamızı kolaylaştırdı" dedi.

Uğurata, "Basketbol Federasyonu'nun milli takımlar departmanı 8 sene önce başlattığı bir projesi var. 93-94 jenerasyonunda başladı. Proje, yaklaşık 350 400 sporcunun katılımıyla, Türkiye'yi 7 bölgeye ayırıp orada yapılan taramalarla, kulüp antrenörlerinin okuldaki öğretmenlerinin uygun gördüğü aday sporcularla başladı. En son bu jenerasyonda 2000 sporcuya kadar ulaştık. Yaklaşık 2 sene süren bir taramaydı. Mesela Egemen'i ben ilk Karşıyaka'da görmüştüm. O zamanlar 1.75 boylarında incecik zor yürüyen bir arkadaşımızdı. Ayberk o taramalarda henüz basketbola başlamamıştı bile" şeklinde konuştu.

Konya'da düzenlenen şampiyonada salonun ve desteğin büyük etkisi olduğunu söyleyen Uğurata, "Gerçekten çok güzel bir salon. Herkes organizasyondan ve salonun kalitesinden memnun kaldı. İnşallah daha iyi organizasyonlara ev sahipliği yapacak bir salon. Orada tabi sizinde çeyrek finalden itibaren maçları vermeniz ve gençlerimizin çok iyi oynaması, gün geçtikçe seyirci sayısını arttırdı" dedi.

Takım menajeri Orhan Demirel'e şampiyonayla ilgili olarak,  "Geçen seneki takımda ben de vardım takım menajeri olarak. Bu sene de ev sahibi olmamız üzerimizdeki baskıyı biraz daha fazlalaştırdı. Çünkü jenerasyonumuz da çok iyi, altın madalyayı alabilmemiz için daha çok savaşmamız gerekiyordu"

"BASKETBOLA BAŞLAMAM ANİ OLDU"
Basketbola başlamasının çok hızlı geliştiğini belirten Ayberk Olmaz ise, ""Ailemle Fenerbahçe'nin altyapı seçimlerine gitmiştim. Bir forma almamız gerekiyordu tesislerden. Oraya giderken Fikret Doğan ile karşılaştım. Bir anda boyumu ölçtü beni test etti. Ben de pek anlayamadım çok hızlı oldu benim için. Daha çok yeteneğin yanında mücadele ve çalışmak önemliydi. 2 aylık uzun bir kamp dönemi geçirdik. Kendi evimizde oynamak daha büyük bir etkendi. Evimizde olması bizi olumlu mu olumsuz mu etkileyeceğini bilmiyorduk. Konya halkına teşekkür ediyoruz destekleri için" ifadelerini kullandı.

"MVP OLMAK GÜZEL DUYGU"
Egemen Güven, MVP seçilmesiyle ilgili olarak, "Çok güzel bir duygu. Bunu bütün takım olarak başardık. Bu ödülü herkes alabilirdi. 12 oyuncu da çok değerli" dedi ve "Çok bir baskı olmadı. Elbette üzerimizde büyük bir sorumluluk var. Sonuçta Yıldızlarda ve gençlerde şampiyon olmuştuk. Bu sene de hedefimiz Avrupa şampiyonluğuydu. İyi çalışarak iyi idman yaparak ve şampiyon olacağımıza inanarak şampiyon olduk" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...