İspanya, zaferi Madrid'de kutladı

2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nı kazanarak altın madalya alan İspanya Milli Basketbol Takımı, bu büyük zaferi Madrid'de kutladı.

NTV Spor 20.09.2011 - 00:02

Litvanya'da düzenlenen 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nı kazanarak altın madalya alan İspanya Milli Basketbol Takımı, ülkesine dönerek Madrid'de kutlamalar yaptı.
        
İspanya Milli Basketbol Takımı ilk olarak İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero tarafından kabul edildi. Zapatero, yaptığı konuşmada, ''İspanyollar ve basketbol için şimdiden efsanesiniz'' dedi.
        
Basketbolculara teker teker övgüler yağdıran İspanya Başbakanı, şampiyonanın en iyisi seçilen Juan Carlos Navarro için ''Makedonya'ya attığı 35 sayı ile tüylerimi diken diken etti'' yorumunda bulundu.
        
Zapatero, İspanya Milli Basketbol Takımı'nın elde ettiği başarının günlük olmadığını, arkasında kolektif çalışmanın, sorumluluğun ve uzun geçmişinin olduğunu belirterek, ''Spor tarihimizde Basketbol Milli Takımı kadar parıldayan başka bir milli takım olduğunu sanmıyorum. İki kez Avrupa Şampiyonu olmanın ve Dünya Şampiyonu olmanın keyfini şimdi çıkarabiliriz ama 2012'de Londra'da
Olimpiyat Oyunları var. Bu zorlu mücadelede de eminim altın madalya kazanacaksınız'' şeklinde konuştu.
        
İspanyol basketbolcular daha sonra Madrid'in ünlü bir restoranında hep birlikte öğle yemeği yedi ve üstü açık otobüsle, şehir merkezindeki Callao meydanına getirildi.
        
Meydanda toplanan ve pencerelerinden bakan binlerce kişinin alkışları arasında podyuma çıkan İspanyol basketbolcular, uzun süre birbirlerine şampanya fışkırtarak, podyumda çocuklar gibi eğlendi. ''Şampiyon, Şampiyon'' tezahüratları arasında konuşmalar yapan basketbolculardan takım kaptanı Navarro, ''Bu grubun bir parçası olmaktan çok gururluyum. Bizimle birlike ayladır çalışan sizlerin
görmediği başka insanlarda var. Bu zafer aynı zamanda onların'' dedi.
        
Diğer basketbolculardan Pau Gasol, ''Bu milli takım olağanüstü. En iyi oyuncu seçilen, takım arkadaşım Navarro'dan büyük gurur duyuyorum'' derken, antrenör Sergio Scariolo da ''Birlik içinde olan, çok kabiliyetli bir takımım var. Bu basketbolcular, çalışma, özveri gibi birçok değere sahip olarak yeteneklerini çok daha yüksek düzeylere çıkartıyorlar'' ifadelerini kullandı.
        
Şampiyona içinde babasının ölüm haberini alan ve arkadaşlarından büyük destek görerek, şampiyonluk kupasını kaldıran ilk isim olan Felipe Reyes de konuşmasında, ''Verdikleri tüm destek ve kupayı benim kaldırmamı istedikleri için takım arkadaşlarıma teşekkür etmeliyim. Özellikle de Navarro'ya, çünkü büyük bir kaptan ve çok büyük bir insan'' dedi.
        
Kupa sevincini yarım saat kadar İspanyollarla paylaşan basketbolcular daha sonra meydandan ayrıldı.

Sayfa Yükleniyor...