NBA'den oyuncuların mental sağlığı için dev adım

NBA, Kevin Love ve DeMar DeRozan gibi oyuncuların mental sağlıklarına ilişkin açıklamalarıyla gündeme gelen konu kapsamında, 2019-2020 sezonu için somut adımlar atmaya hazırlanıyor.

NTV Spor 08.08.2019 - 09:12

NBA oyuncularının mental mental sağlıkları, son yıllarda organizasyon yapısı hakkında en çok konuşulan konuların başında geliyor. 

Lig yönetimi, oyuncuların karşılaştıkları psikolojik sorunlarla baş edebilmelerine yönelik girişimlerde bulunmayı planlıyor. 

The Athletic'ten Sam Amick'in haberine göre NBA, 12 Eylül’de Chicago’da yapılacak olan "sağlık ve sağlıklı yaşam" toplantısında yeni kılavuzla ilgili takımların görüşlerini dinleyecek.

NBA, mental sağlık programı çerçevesinde 30 takımın uymaya tabi olacağı kuralları getirecek. 

Yeni kurallar çerçevesinde takımların; oyuncularla gerektiğinde ilgilenecek, alanında lisanslı en az bir tane mental sağlığı profesyonelini ekiplerinde bulundurması zorunluluğu bulunacak. 

Gerçekleştirilecek toplantı sonrasında ilgili kurallara ilişkin detayların netleşmesi bekleniyor. 

NBA’de geçtiğimiz yıllarda Cleveland Cavaliers'ın yıldız forveti Kevin Love, San Antonio Spurs'ün yıldız oyuncusu DeMar DeRozan gibi birçok oyuncu mental sağlık sorunları yaşadığını dile getirmişti.

NBA komisyoneri Adam Silver, mart ayında katıldığı MIT Sloan Sports Analytics Konferansı'nda; “Anksiyete devrinde yaşıyoruz. Bunun nedeninin sosyal medya olduğunu düşünüyorum. Birçok oyuncu mutsuz.” açıklamasında bulunarak NBA’in oyuncuların mental sağlık sorunları yaşadığının farkında olduğunu vurgulamıştı.

Yeni mental sağlık programı, NBA’in Mayıs 2018’den bu yana attığı en somut adım niteliğinde olacak. Mayıs 2018’de eski NBA oyuncusu Keyon Dooling’in başkanlığında mental sağlık ve sağlıklı yaşam programı başlatılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...